Ўзбекистон Президенти сайловига хорижда фаол тайёргарлик кўрилмоқда
ТОШКЕНТ, 28 сентябрь. /«Дунё» АА/. Ўзбекистон Марказий сайлов комиссиясидан маълум қилишларича, 24 октябрь куни бўлиб ўтган Президент сайловида хорижий давлатларда бўлиб турган ватандошларимизнинг конституциявий ҳуқуқини таъминлаш мақсадида мамлакатимизнинг чет элдаги дипломатия ва бошқа ваколатхоналари ҳузурида 54 та сайлов участкаси тузилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Бундан ташқари, муддатидан олдин овоз беришни ташкил этиш, Ўзбекистон фуқароларининг хорижда бўлиб ўтадиган сайловда иштирок этиш вақти ва тартиби ҳақида ўз вақтида хабардор қилиш бўйича ахборот-тарғибот ишлари фаол давом эттирилмоқда.
Хусусан, Қозоғистонда вақтинча бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари учун Олма-ота, Чимкент, Оқтов, Атирау, Уралск ва Актобе шаҳарлари, шунингдек, Олма-ота, Шарқий Қозоғистон, Туркистон, Жамбил, Қизилўрда вилоятларида жорий йил 14 октябридан бошлаб Президент сайловида муддатидан олдин овоз бериш имконияти тақдим этилади.
14 - 20 октябрь кунлари Россиянинг турли ҳудудларида муддатидан олдин овоз жараёни ўтказилади. Ушбу даврда кўплаб ўзбеклар яшайдиган, ишлаётган ва ўқиётган ҳудудларда сайёр сайлов участкалари уюштирилади. Ўзбекистон Президенти сайловида муддатидан олдин овоз беришни ўтказиш бўйича аниқ нуқталар белгиланган.
Ўзбекистоннинг Вашингтондаги ва Нью-Йоркдаги дипломатия ваколатхоналари маълумотига кўра, океан ортида ҳам участка сайлов комиссиялари тузилган бўлиб, унинг таркибига ўзбек дипломатлари ва Америка Қўшма Штатларида яшовчи юртдошларимиз киритилган.
Сайлов участкаларининг чегаралари белгиланди. Жумладан, Вашингтон шаҳридаги сайлов участкасига АҚШнинг 18 та штати, Канада, Куба ва Бразилия киритилди. Нью-Йоркдаги сайлов участкаси эса АҚШнинг қолган ҳудудлари ҳамда Шимолий ва Жанубий Американинг бошқа давлатларини қамраб олади.
АҚШдаги дипломатия ваколатхоналаримизга кўра, айрим сабабларга биноан 24 октябрь куни бўлиб ўтадиган сайловда иштирок эта олмайдиган фуқароларимизнинг конституциявий ҳуқуқини таъминлаш мақсадида юртдошларимиз кўпчилик бўлиб яшайдиган 8 та ҳудудда муддатидан олдин овоз бериш учун шароитлар яратилади. Жумладан, 15 октябрь куни Сан-Франциско (Калифорния), 16 октябрь куни Бруклин (Нью-Йорк) ва Орландо (Флорида), 17 октябрь куни Чикаго (Иллинойс), Пейксвилле (Мэриленд), Стерлинг (Виржиния) ва Филадельфия (Пенсильвания), 18 октябрь куни эса Питтсбург (Пенсильвания)да мобиль овоз бериш участкалари ташкил этилади.
Исроилда Ўзбекистон фуқаролари мамлакатимиз элчихонасидаги сайлов участкасида, шунингдек, Тель-Авив, Холон, Ор-Йехуда, Петах Тиква, Рамла ва Нетания шаҳарларида ташкил этиладиган муддатидан олдин овоз бериш нуқталарида ўзларининг конституцион ҳуқуқини амалга ошириш имкониятига эга бўлади.
Индонезияда Ўзбекистон Президенти сайловида ватандошларимизнинг фаол иштирокини таъминлаш мақсадида мамлакатимиз элчихонаси томонидан таниқли ватандошлар иштирокида видеороликлар тайёрлаш, уларни дипломатия ваколатхонаси веб-сайти, ижтимоий тармоқлардаги оммабоп саҳифаларда жойлаштириш йўлга қўйилди.
Ана шу туркумдаги биринчи ролик Индонезиянинг «Борнео Самаринда» футбол клубида тўп сураётган ўзбекистонлик чарм тўп устаси Жавлон Гусейнов иштирокида тайёрланди.
Ўзбекистоннинг Озарбайжон, Беларусь, Бельгия, Эрон, Хитой, Жанубий Корея, Кувайт, БАА, Ҳиндистон, Покистон, Польша ва бошқа мамлакатлардаги дипломатия ваколатхоналари ҳамда консуллик муассасалари вакиллари ушбу давлатларда яшовчи юртдошларимизга Президент сайловининг ташкилий-техник жиҳатларини тушунтириш бўйича қатор учрашувлар ўтказмоқда. Юртдошларимизга сайловчилар рўйхатларини шакллантириш тартиби, сайлов жараёнини ташкил этиш ва мамлакатимиз фуқароларини хорижий сайлов участкаларига таклиф этишда Ўзбекистон дипломатия миссияларининг роли, муайян давлат шароитида сайловда иштирок этиш ниятида бўлганлар Ташқи ишлар вазирлиги ва унинг ваколатхоналарини хабардор қилиш қоидалари ҳақида маълумот берилмоқда.
Учрашувларда иштирокчиларга янги Сайлов кодексига мувофиқ Ўзбекистонда бўлиб ўтадиган Президент сайловининг муҳим жиҳатлари ҳақидаги батафсил маълумотлар тақдим этилмоқда. Сайлов барча ўзбекистонликлар учун муҳим сиёсий воқеа экани, ушбу сиёсий тадбир мамлакатимизнинг келгуси тараққиётини белгилаб бериши алоҳида таъкидланмоқда.
Ватандошларга элчихоналар веб-сайтлари, уларнинг ижтимоий тармоқлардаги расмий саҳифалари, шунингдек, Марказий сайлов комиссияси веб-сайти ва республика оммавий ахборот воситаларида сайлов жараёни ҳақида батафсил маълумот олиш имконияти мавжудлиги ҳақида маълумот берилмоқда. Ўз навбатида, хориждаги сайловчиларни рўйхатга олиш https://saylov.mfa.uz/ сайтида амалга оширилаётгани эълон қилинмоқда.

Подготовка к выборам Президента Узбекистана за рубежом вступила в активную фазу
ТАШКЕНТ, 28 сентября. /ИА «Дунё»/. По данным Центральной избирательной комиссии Узбекистана, при дипломатических и других представительствах нашей страны за рубежом действуют 54 участковые избирательные комиссии, призванные обеспечить 24 октября на президентских выборах реализацию конституционных прав сограждан, находящихся в других государствах, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
Кроме того, полным ходом идет подготовка к организации досрочного голосования, своевременного информирования граждан Узбекистана о времени и порядке участия сограждан в выборах за рубежом.
Так, граждане Узбекистана, пребывающие в ряде городов Казахстана, смогут принять участие в досрочном голосовании на предстоящих президентских выборах. Досрочное голосование с 14 октября этого года пройдет в городах Алматы, Шымкент, Актау, Атырау, Уральск и Актобе, а также в Алматинской, Восточно-Казахстанской, Туркестанской, Жамбылской, Кызылординской областях.
С 14 по 20 октября будет проводиться досрочное голосование в различных уголках России. В этот период будут сформированы выездные комиссии, которые посетят места, где проживает, работает и учится большое количество узбекистанцев. Уже определены точные локации для проведения досрочного голосования на выборах Президента Узбекистана.
По данным Посольства Узбекистана в Вашингтоне (США) и дипломатических представительств в Нью-Йорке, формируются участковые избирательные комиссии, в состав которой войдут узбекские дипломаты и проживающие в США сограждане.
Определены границы избирательных участков. Так, избирательный участок в городе Вашингтоне включает 18 штатов США, Канаду, Кубу и Бразилию, а избирательный участок в Нью-Йорке - остальные регионы Соединенных Штатов и другие страны Северной и Южной Америки.
Как сообщают наши дипмиссии в США, в целях обеспечения конституционных прав граждан, которые по каким-либо причинам не могут участвовать в выборах 24 октября – в день голосования, создается возможность для досрочного голосования в 8 местах компактного проживания соотечественников. В частности, мобильные избирательные участки будут открыты 15 октября – в Сан-Франциско (Калифорния); 16 октября – в Бруклине (Нью-Йорк) и Орландо (Флорида); 17 октября – в Чикаго (Иллинойс); Пейксвилле (Мэриленд); Стерлинге (штат Вирджиния) и Филадельфии (Пенсильвания); 18 октября – в Питтсбурге (Пенсильвания).
В Израиле граждане Узбекистана смогут проголосовать на избирательном участке при Посольстве нашей страны, а также досрочно проголосовать в городах Тель-Авиве, Холоне, Ор-Йехуде, Петах Тикве, Рамле и Нетании.
В целях обеспечения активного участия узбекских граждан в выборах Президента Узбекистана в Индонезии Посольство нашей страны сняло видеоролики с участием видных соотечественников и разместило их на сайте дипмиссии, в социальных сетях. Первый видеоролик этой серии был снят при участии Джавлона Гусейнова, узбекского футболиста, выступающего за индонезийский футбольный клуб «Борнео-Самаринда».
В Азербайджане, Беларуси, Бельгии, Индии, Иране, Китае, Южной Кореи, Кувейте, ОАЭ, Пакистане, Польше и других странах представители дипломатических миссий и консульских учреждений Узбекистана проводили встречи, на которых разъяснили гражданам, проживающим в этих странах, организационно-технические аспекты предстоящих президентских выборов в республике. Соотечественники были проинформированы о порядке формирования списков избирателей, роли диппредставительств Узбекистана в организации избирательного процесса и приглашении граждан страны на заграничные избирательные участки, правила уведомления гражданами МИД и его представительств за рубежом о намерении принять участие в выборах в условиях того или иного государства.
На встречах участникам представляются важные аспекты предстоящих президентских выборов в Узбекистане, которые будут проходить в соответствии с новым Избирательным кодексом. Подчеркивается, что выборы Президента Узбекистана - это очень важное политическое мероприятие для всех узбекистанцев, которое определит дальнейшее развитие нашей страны.
Соотечественники проинформированы о возможности получения подробной информации об избирательном процессе на сайте посольства, его официальных страницах в социальных сетях, а также на сайте Центральной избирательной комиссии и в национальных СМИ. В свою очередь, регистрация избирателей осуществляется на сайте https://saylov.mfa.uz/.