МАРКАЗИЙ САЙЛОВ КОМИССИЯСИНИНГ НАВБАТДАГИ ЙИҒИЛИШИ
Мажлис кун тартибидан Ногиронлиги бўлган шахсларнинг сайлов ҳуқуқларини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказишда коронавирус инфекцияси (COVID-19) тарқалишини олдини олиш бўйича йўриқнома талабларининг ижроси бўйича Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати бошлиғининг ахбороти тўғрисида, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида халқаро ташкилотлар ва хорижий давлатлардан қатнашадиган кузатувчиларни аккредитация қилиш тўғрисида, Оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш тўғрисида, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 14-Тошкент шаҳар округ сайлов комиссияси таркибига ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги масалалар жой олди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш юзасидан айрим округ сайлов комиссиялари раисларининг ахборотлари тингланди.
Комиссия аъзолари дастлаб Ногиронлиги бўлган шахсларнинг сайлов ҳуқуқларини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги масалани кўриб чиқишди.
Марказий сайлов комиссияси сайловларга тайёргарлик жараёнида ногиронлиги бўлган фуқароларнинг алоҳида эҳтиёжларига ҳамиша жиддий эътибор қаратиб келади. Сайлов кодексининг 31-моддасида Сайлов бюллетенларини Брайль алифбоси асосида тўлдириш учун трафаретлар тайёрланиши мумкинлиги белгиланган.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига доир сайлов бюллетенини тўлдириш учун Брайль алифбоси асосида тайёрланадиган трафарет намунаси ва тавсифи тасдиқланди. Қарорга кўра, ҳар бир сайлов участкаси кўзи ожиз сайловчиларнинг сайлов бюллетенини тўлдиришда фойдаланишлари учун икки донадан трафаретлар билан таъминланади. Сайлов участкаларида жисмоний имконияти чекланган шахслар учун махсус жиҳозланган яширин овоз бериш кабиналари жойлаштирилади. Заруратга кўра, сайлов участкаларида кўзи ожиз сайловчилар учун оптик лупалар, ёриткичлар ўрнатилиши мумкин.
Ногиронлиги бўлган сайловчилар гавжум яшайдиган ҳудудларда, эҳтиёж бўлса уларнинг сайлов участкаларига келиб кетишлари учун бепул транспорт билан таъминлаш чораларини кўриш, сайлов участкаси жойлашган биноларнинг кириб-чиқиш жойларига эни камида 90 см ва чиқиш бурчаги 300 дан кўп бўлмаган нишаб йўлакчалар ўрнатиш ишларини якунлаш, биноларга ногиронлиги бўлган сайловчиларнинг келиб-кетиши ва бино ичида эркин ҳаракатланиши учун қўшимча шароитлар яратиш кўзда тутилмоқда.
Шунингдек, мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказишда коронавирус инфекцияси (COVID-19) тарқалишини олдини олиш бўйича йўриқнома талабларининг ижроси бўйича Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати бошлиғининг ахбороти тингланди.
Қайд этилганидек, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати томонидан COVID-19 пандемияси шароитида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказишда мамлакат аҳолисининг санитария-эпидемиологик осойишталиги ва соғлиғини муҳофаза қилишни самарали таъминлаш бўйича энг муҳим, кечиктириб бўлмас чоралар кўрилади.
Сайлов округлари ҳудудида эпидемиологик вазиятнинг кунлик таҳлили олиб борилади ва заруратга кўра сайлов комиссияларига тегишли тавсиялар берилади. Сайловни ўтказиш даврида округ ва участка сайлов комиссиялари жойлашган бино ва хоналарни ўз вақтида дезинфекция қилинади, шунингдек, уларда эпидемияга қарши чора-тадбирлар ўтказилади.
Комиссия аъзолари томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлардан қатнашадиган кузатувчиларни аккредитация қилиш тўғрисидаги масала кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, Ташқи ишлар вазирлиги томонидан 47 нафар хорижий (халқаро) кузатувчиларни аккредитациядан ўтказиш бўйича МСКга тақдимномалар киритилди. Унга мувофиқ мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида халқаро ташкилотлардан қатнашадиган кузатувчиларни аккредитация қилиш тўғрисидаги МСК қарорига мувофиқ ЕХҲТ ДИИҲБ (1), Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги (18), Ислом ҳамкорлик ташкилоти (4), Америка қўшма штатлари (1), Германия (1), Корея Республикаси (1), Малайзия (5), Миср (1), Озарбайжон Республикаси (4), Россия Федерацияси (4), Украина (5), Япония (1), Қозоғистон Республикаси (1) давлатларидан 47 нафар хорижий кузатувчи рўйхатдан ўтказилди. Шундай қилиб, шу кунга қадар аккредитациядан ўтказилган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлардан қатнашадиган кузатувчилар умумий сони 159 нафарни ташкил этмоқда. Марказий сайлов комиссияси халқаро кузатувчиларга сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш даврида ўз фаолиятларини амалга оширишлари учун мандатларни қонунда белгиланган муддатда тақдим этмоқда.
Комиссия аъзолари томонидан оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек ўтган вақт давомида Марказий сайлов комиссиясига яна 45 та ОАВ томонидан мурожаат келиб тушган. Мажлисда Оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш тўғрисидаги қарор лойиҳаси бир овоздан маъқулланди ва 45 та маҳаллий оммавий ахборот воситасининг жами 172 нафар вакили аккредитациядан ўтказилди.
Эндиликда аккредитациядан ўтказилган маҳаллий ОАВ вакиллари жами 1253 нафар, хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари эса 48 нафарни ташкил этмоқда.
Мажлис кун тартибига киритилган навбатдаги масала Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 14-Тошкент шаҳар округ сайлов комиссияси таркибига ўзгартиришлар киритиш тўғрисида бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 14, 16, 21 ва 25-моддалари ҳамда халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг тавсиясига асосан Марказий сайлов комиссиясининг 2021 йил 14 августдаги 1099-сон қарори билан тасдиқланган 14-Тошкент шаҳар округ сайлов комиссияси таркибига ўзгартиришлар киритилди.
Мажлис давомида Самарқанд, Фарғона ва Хоразм сайлов округлари раисларининг сайловга тайёргарлик кўриш бўйича ҳисоботлари тингланди.
Мажлисда кун тартибига киритилган қарорлар очиқ овоз бериш орқали, комиссия аъзолари томонидан бир овоздан қабул қилинди. Қайд этиш жоиз, Марказий сайлов комиссиясининг қарорлари қабул қилинган пайтдан эътиборан кучга киради.

ОЧЕРЕДНОЕ ЗАСЕДАНИЕ ЦЕНТРАЛЬНОЙ ИЗБИРАТЕЛЬНОЙ КОМИССИИ
В повестку дня внесены вопросы о дополнительных мерах по обеспечению избирательного права лиц с инвалидностью, об информации руководителя Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья о соблюдении требований Инструкции по предотвращению распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) в период выборов Президента Республики Узбекистан; об аккредитации наблюдателей от международных организаций и зарубежных стран, участвующих в выборах Президента Республики Узбекистан; о проведении аккредитации представителей средств массовой информации; о внесении изменений в состав 14-й Ташкентской городской окружной избирательной комиссии по проведению выборов Президента Республики Узбекистан.
Также заслушаны информации председателей некоторых окружных избирательных комиссий о подготовке и проведении выборов Президента Республики Узбекистан.
Сначала члены Комиссии рассмотрели вопрос о дополнительных мерах по обеспечению избирательного права лиц с инвалидностью.
Центральная избирательная комиссия в преддверии выборов всегда уделяет особое внимание потребностям граждан с инвалидностью. В статье 31 Избирательного кодекса определено, что для заполнения избирательных бюллетеней на основе азбуки Брайля могут изготавливаться трафареты.
На заседании утверждены образец и описание трафарета, изготовленного на основе азбуки Брайля для заполнения бюллетеня для голосования по выборам Президента Республики Узбекистан. Согласно постановлению, каждый избирательный участок будет снабжен двумя трафаретами для использования незрячих избирателей при заполнении бюллетеней. На избирательных участках будут расположены специально оборудованные кабины для тайного голосования для людей с ограниченными возможностями. При необходимости на избирательных участках для незрячих избирателей могут быть установлены оптические лупы и фонари.
Предусматривается принять меры по обеспечению бесплатного проезда избирателей с инвалидностью к избирательным участкам в густонаселенных районах, завершить работу по созданию наклонных коридоров у входа и выхода зданий избирательных участков шириной не менее 90 см и углом выхода не более 300, создать дополнительные условия для того, чтобы избиратели могли свободно приходить, уходить и перемещаться внутри здания.
Также на заседании заслушан отчет руководителя Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья о соблюдении требований Инструкции по предотвращению распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) в период выборов Президента Республики Узбекистан.
Отмечено, что Министерство здравоохранения и Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья предпримут важные, неотложные меры для обеспечения эффективной защиты санитарно-эпидемиологического благополучия и охраны здоровья населения в проведении выборов Президента Республики Узбекистан в условиях пандемии COVID-19.
Ежедневно будет проводиться анализ эпидемиологической ситуации на территории избирательных округов и, при необходимости, будут даны соответствующие рекомендации избирательным комиссиям. В период выборов здания и помещения, в которых расположены участковые и участковые избирательные комиссии, будут своевременно дезинфицированы, а также приняты противоэпидемические меры.
Членами Комиссии рассмотрен вопрос об аккредитации наблюдателей от международных организаций и зарубежных стран, участвующих в выборах Президента Республики Узбекистан.
Отмечено, что Министерство иностранных дел внесло в ЦИК представления об аккредитации 47 иностранных (международных) наблюдателей. В соответствии с постановлением ЦИК об аккредитации наблюдателей от международных организаций на выборах Президента Республики Узбекистан зарегистрированы 47 иностранных наблюдателей из БДИПЧ ОБСЕ (1), Содружества Независимых Государств (18), Организации исламского сотрудничества (4), США (1), Германии (1), Республики Корея (1), Малайзии (5), Египта (1), Республики Азербайджан (4), Российской Федерации (4), Украины (5), Японии (1), Республики Казахстан (1).
Таким образом, общее количество аккредитованных на сегодняшний день наблюдателей от зарубежных стран и международных организаций на выборах Президента Республики Узбекистан составляет 159 человек. Центральная избирательная комиссия наделяет международных наблюдателей полномочиями осуществлять свою деятельность во время подготовки и проведения выборов в установленные законом сроки.
Членами Комиссии также рассмотрен вопрос проведения аккредитации представителей средств массовой информации.
Отмечено, что в Центральную избирательную комиссию поступило 45обращений из СМИ. На заседании единогласно одобрен проект постановления об аккредитации представителей СМИ и проведена аккредитация 172 представителей 45 местных СМИ.
В настоящее время аккредитовано 1253 представителей местных СМИ и 48 представителей зарубежных СМИ.
Следующим вопросом повестки дня заседания стало внесение изменений в состав 14-й Ташкентской городской окружной избирательной комиссии по выборам Президента Республики Узбекистан.
В соответствии со статьями 14, 16, 21 и 25 Избирательного кодекса Республики Узбекистан и рекомендацией Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов внесены изменения в состав 14-й Ташкентской городской окружной избирательной комиссии, утвержденные Постановлением Центральной избирательной комиссии № 1099 от 14 августа 2021 года.
В ходе заседания заслушаны отчеты председателей Самаркандского, Ферганского и Хорезмского избирательных округов о подготовке к выборам.
Постановления по внесенным в повестку дня заседания вопросам приняты членами комиссии единогласно путем открытого голосования. Следует отметить, что постановления Центральной избирательной комиссии вступают в силу с момента их принятия.