Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари ва Жаҳон банки вице-президенти 2022-2026 йилларга мўлжалланган янги ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқиш масалаларини муҳокама қилди
ТОШКЕНТ, 3 октябрь. /“Дунё” АА/. Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов Жаҳон банки вице-президенти Анна Бьерде билан ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни янада чуқурлаштиришнинг истиқболлари юзасидан музокаралар олиб борди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги маълумотига кўра, Жаҳон банкининг Ўзбекистон билан 2016-2021 йилларга мўлжалланган Ҳамкорлик дастурини амалга ошириш натижалари кўриб чиқилди. Дастурни ижро этиш чоғида Жаҳон банки томонидан молиялаштириш учун устувор лойиҳаларни танлаш борасида Ўзбекистон манфаатларини ҳисобга олган ҳолда конструктив мулоқот йўлга қўйилганлиги таъкидланди.
A.Бьерде COVID-19 пандемиясининг салбий таъсирига қарамасдан, мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотлар изчиллигини ва эришилган ижобий макроиқтисодий кўрсаткичларини таъкидлади. Банк раҳбарияти Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ривожланиш агентлигини ташкил этиш ташаббусини юқори баҳолаб, унга техник ёрдам кўрсатиш ва Жаҳон банки экспертларининг Агентлик жамоаси билан бевосита ҳамкорлигини ташкил этишни назарда тутиб, ислоҳотлар дастурини амалга оширишда яқин ҳамкорлик ўрнатишга тайёрлигини билдирди.
Жаҳон банкининг Ўзбекистон билан 2022-2026 йилларга мўлжалланган янги ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқиш масалалари муҳокама қилинди. Унга асос сифатида давлат корхоналари ва банклари, молия сектори, энергетика, уй-жой коммунал хўжалиги ва транспорт, қишлоқ хўжалиги, таълим ва соғлиқни сақлаш, шунингдек, хусусий сектор ва кичик бизнесни ривожлантириш ислоҳотлари каби мамлакатни ислоҳ қилиш дастурининг устувор йўналишлари олинади.
Ўзбекистонда яратилган экспортни қўллаб-қувватлаш тизимини таҳлил этиш, уни илгари суриш стратегиясини ишлаб чиқиш, ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш дастурларини амалга ошириш бўйича биргаликда иш олиб боришга, шунингдек, саноат, қишлоқ хўжалиги ҳамда хизмат кўрсатиш соҳаси ривожланишининг асосий драйверларини аниқлаш бўйича янги ёндашув ва услубларини ишлаб чиқиш мақсадида ҳудудларни ривожланиш салоҳиятини ўрганишга келишилди.
Шунингдек, Жаҳон банки раҳбарияти томонидан тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, статистика тизимини модернизация қилиш ва молия секторини ривожлантиришга қаратилган 4 та янги лойиҳани маъқуллаш жараёнларини жадаллаштиришга қаратилган саъй-ҳаракатлар борасида келишиб олинди.
Кичик ва ўрта бизнес лойиҳаларини биргаликда молиялаштириш ҳамда қамбағалликни қисқартиришни назарда тутган ҳолда Жаҳон банкининг Ўзбекистонда ташкил этилган Иқтисодий имкониятларни кенгайтириш жамғармаси фаолиятида иштирок этиш истиқболлари кўриб чиқилди.
Учрашув якунида томонлар келишилган лойиҳа ва ташаббусларни амалга ошириш юзасидан келгусидаги амалий ҳамкорлик қилиш йўлларини белгилаб олди.

Заместитель Премьер-министра Узбекистана и вице-президент Всемирного банка обсудили вопросы разработки новой программы партнёрства на 2022-2026 годы
ТАШКЕНТ, 3 октября. /ИА «Дунё»/. Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков 30 сентября провёл переговоры с вице-президентом Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Анной Бьерде, в ходе которых были обсуждены текущее состояние и перспективы углубления дальнейшего сотрудничества, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), рассмотрены итоги реализации Программы партнерства Всемирного банка с Узбекистаном на 2016-2021 годы. Отмечалось, что при реализации Программы был налажен конструктивный диалог о выборе приоритетных проектов для финансирования Всемирным банком с учетом интересов Узбекистана.
Анн Бьерде отметила последовательность реализуемых в стране реформ и положительные макроэкономические показатели, достигнутые несмотря на негативное влияние пандемии COVID-19. Руководство банка высоко оценило инициативу создания Агентства стратегического развития при Президенте Узбекистана и выразило готовность к налаживанию тесного сотрудничества в реализации программы дальнейших реформ, имея в виду оказание технического содействия и организацию прямого взаимодействия экспертов Всемирного банка с командой Агентства.
Были обсуждены вопросы разработки новой программы партнёрства Всемирного банка с Узбекистаном на 2022-2026 годы, за основу которой будут взяты приоритетные направления программы реформ страны – реформы государственных предприятий и банков, финансового сектора, энергетики, сфер жилищно-коммунального обслуживания и транспорта, сельского хозяйства, образования и здравоохранения, а также развития частного сектора и малого бизнеса.
Достигнута договоренность о совместной работе по проведению анализа созданной в Узбекистане системы поддержки экспорта для разработки стратегии его продвижения, реализации программ по поддержке молодых предпринимателей, а также изучению потенциала развития регионов с целью разработки новых подходов и методик по определению ключевых драйверов роста промышленности, сельского хозяйства и сферы услуг.
Также согласованы совместные шаги по ускорению процессов одобрения руководством Всемирного банка 4-х новых проектов, направленных на поддержку предпринимательства, модернизацию системы статистики и развитие финансового сектора.
Рассмотрены возможности участия Всемирного банка в деятельности созданного в Узбекистане Фонда расширения экономических возможностей, имея в виду софинансирование проектов в сфере малого и среднего бизнеса и содействие сокращению бедности.
По итогам встречи стороны обозначили формат дальнейшего практического взаимодействия по реализации согласованных проектов и инициатив.