Халқ таълимини ривожлантириш бўйича миллий дастур ижроси кўриб чиқилди
Маълумки, яқинда, давлатимиз раҳбарининг 11 майдаги фармони билан 2022-2026 йилларда халқ таълимини ривожлантириш бўйича миллий дастур тасдиқланди. Унда илғор хорижий тажриба асосида таълим сифатини ошириш, ўқитувчилик касбининг нуфузини юксалтириш, инклюзив таълимни ривожлантириш, ўқувчиларни касбга йўналтириш, инфратузилмани яхшилаш, соҳани рақамлаштириш бўйича долзарб йўналишлар белгиланган. Бу йўналишларнинг ҳар бири ўнлаб аниқ вазифалардан иборат. Улар ҳар бир туман ва шаҳар кесимида ишлаб чиқилган “йўл хариталари” асосида амалга оширилмоқда.
Йиғилишда халқ таълими вазири шу борадаги ишлар ва келгуси ўқув йилига мўлжалланган режалар тўғрисида ҳисобот берди.
Аввало, янги миллий дастурни таълим жараёнига жорий этиш масалалари кўриб чиқилди. Хусусан, бу йил 3, 6, 7 ва 10-синфлар учун, 2023-2024 йилларда 4, 5, 8, 9 ва 11-синфлар учун дарсликлар, машқ дафтарлари ҳамда ўқув қўлланмалари яратилиши белгиланган.
Давлатимиз раҳбари бунинг учун хорижий экспертлар ва тадқиқотчилардан иборат ишчи гуруҳини шакллантириб, дарсликларни сифатли тайёрлаш зарурлигини таъкидлади.
Миллий дастурда ўқитувчиларнинг жамиятдаги нуфузини ошириш масаласига алоҳида эътибор қаратилган. Бу юксак билим ва маҳоратли, замонавий кадрлар тайёрлашни тақозо этади. Шу мақсадда Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети ҳамда унинг ҳузуридаги таълим ва илмий ташкилотлар Халқ таълими вазирлиги тасарруфига ўтказилди.
Йиғилишда педагогик таълимни трансформация қилиш, университетга қабулни такомиллаштириш, илмий салоҳиятни ошириш ва ўқишни амалиёт билан боғлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ўқитувчиларнинг касбий маҳоратини ошириш ва уларни янги методикага ўргатиш ҳақида сўз борар экан, Абдулла Авлоний номидаги миллий тадқиқот институти фаолиятини кенгайтириб, уни ҳудудлардаги педагогика ўқув юртлари билан узвий боғлаш зарурлиги таъкидланди. Келгуси ўқув йилидан бошлаб кимё, биология, физика ва математика ўқитувчилари учун касбий сертификатлаш тизими йўлга қўйилиши белгиланди.
Президентимиз мактаб директорларини тўғри танлаш, уларнинг касбий ва бошқарув маҳоратини ривожлантириш масаласига алоҳида тўхталди. Таълим билан бирга тарбия ҳам муҳимлигини таъкидлади.
– Маънавият мактабдан бошланади. Мактабларда таълим сифатига қандай эътибор берсак, маънавиятга ҳам шундай эътибор беришимиз керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу мақсадда ўқувчиларнинг дунёқараши ва иқтидорини оширадиган, турли ёшдаги синфлар учун мўлжалланган маънавият китоблари яратиш бўйича тавсия берилди.
Мактабдан ташқари таълимни ривожлантириш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. “Баркамол авлод” мактаблари фаолияти ва инфратузилмасини яхшилаш бўйича беш йиллик дастур ишлаб чиқиш, уларда “STEAM” йўналишлари бўйича тўгараклар ташкил этиш вазифаси қўйилди.

The execution of the national program for the development of public education considered
The National Program for the Development of Public Education for 2022-2026 was approved by the Presidential Decree of May 11 this year. It identifies 6 key areas: improving the quality of education based on advanced foreign experience, increasing the authority of the teaching profession, developing inclusive education, the professional orientation of students, improving infrastructure, and digitalization of the sphere. Each of these areas consists of dozens of specific tasks.
Action plans have been developed for each district and city by the Presidential resolution on the implementation of this program.
At the meeting, the Minister of Public Education reported on the work started in this direction and plans for the next academic year.
First, the issues of introducing a new program into the educational process were considered. In particular, this year it is planned to create textbooks, workbooks, and teaching aids for 3, 6, 7 and 10 graders, and in 2023-2024 – for 4, 5, 8, 9 and 11 graders.
The Head of the state noted the need for developing high-quality textbooks by forming a working group of foreign experts and researchers.
The main attention in the national program is paid to raising the authority of teachers in society. This requires the training of highly qualified, modern teaching staff. To this end, Tashkent State Pedagogical University named after Nizami, educational and scientific organizations operating under it have been transferred to the jurisdiction of the Ministry of Public Education.
At the meeting, instructions were given on the transformation of pedagogical education, improving admission to universities, increasing scientific potential, and linking the educational process with practice.
During the discussion of the issues of improving the professional skills of teachers and teaching them new methods, the need for expanding the activities of the National Research Institute named after Abdulla Avloni, ensuring close interaction of the Institute with pedagogical schools at places, was noted. A decision was taken to introduce a system of professional certification for teachers of chemistry, biology, physics, and mathematics from the next academic year.
The President touched upon the issue of the correct selection of school principals, and the development of their professional and managerial competence. The importance of strengthening not only the education, but also the upbringing component in the activities of schools was noted.
“Spirituality starts at school. Attention to spirituality in schools should be given to the same extent as education”, Shavkat Mirziyoyev said.
In this regard, it was recommended to create enlightenment literature that promotes the expansion of horizons for students of each class.
The state of development of extracurricular education was also discussed. The task was set to develop a five-year program to improve the activities and infrastructure of the “Barkamol Avlod” schools, providing for the creation of STEAM clubs in them.