Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Ёшлар кунига бағишланган тантанали маросимдаги нутқи
Аввало, барча Янги Ўзбекистон ёшларини бугунги қутлуғ байрам – Ёшлар куни билан чин қалбимдан муборакбод этаман.
Албатта, сизлар билан учрашиш, кўнглингиздаги эзгу орзу ва режаларингиз билан ўртоқлашиш, таклиф ва ташаббусларингиз ҳақида эшитиш менга доимо қувонч ва ғурур бағишлайди.
Сизларнинг шижоат ва интилишингизни кўриб, ёниб турган кўзларингизга боқиб, ўзимга битмас-туганмас куч оламан.
Ҳозиргина Президент ва ижод мактаблари ўқувчилари, Янги Ўзбекистон университети талабалари, ёш олим ва ижодкорлар, IT дастурчилар, спортчи ва тадбиркорлар билан мулоқот қилдим. Бугунги ёшларимизнинг салоҳияти, дунёқараши, билдирган таклиф ва ташаббуслари, мустақил фикрлаши, келажак ва Ватан ҳақида, ўзининг жамиятдаги ўрни ва масъулияти ҳақидаги қарашлари барча ота-оналар, устоз-мураббийлар қаторида мени ҳам чексиз қувонтиради.
Азиз фарзандларим!
Дунёдаги мураккаб вазиятни ўзингиз кўриб турибсиз. Ҳар куни янги хавф-хатарлар ва ташвишларга дуч келяпмиз. Бундай вазиятларда халқимизнинг иродаси ва матонатига таяниб, Ўзбекистоннинг миллий манфаатларига жавоб берадиган ягона тўғри йўлни топиш учун биргаликда интилмоқдамиз.
Меҳнаткаш ва бағрикенг, олижаноб халқимиз, сиздек билимли, фаол ва шижоатли ўғил-қизларим бор экан, биз ҳар қандай қийинчиликларни албатта енгиб ўтамиз.
Ҳурматли ёшлар!
Хабарингиз бор, биз мамлакатимизда ёшлар билан ишлаш бўйича мутлақо янги тизим яратдик. Маҳаллаларда 9,5 минг ёшлар етакчилари ўз фаолиятини бошлади.
Ҳозирга қадар “Ёшлар дафтари”га киритилган 700 мингдан ортиқ йигит-қизларнинг муаммоларини ҳал этишга 650 миллиард сўм йўналтирилди.
Ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш ва бандлигини таъминлаш устувор йўналишга айланди. Сўнгги икки йилда 174 минг нафар ёшнинг тадбиркорлик лойиҳалари учун 4 триллион 400 миллиард сўм имтиёзли кредитлар йўналтирилди.
Деҳқончилик билан шуғулланиш истагида бўлган 560 минг тенгдошингизга жорий йилда 155 минг гектар ер майдони ажратилиб, 800 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилди.
Шунингдек, ёшларни ишга олган тадбиркорларга ижтимоий солиқ суммасини қайтариш тартиби жорий этилди ва бу имкониятдан 715 минг нафар ёшлар ишлаётган 7,5 минг корхона фойдаланди.
Албатта, таълим сифатини ошириш бўйича ҳам катта-катта қадамлар қўйилмоқда. Бу борада Янги Ўзбекистоннинг янги мактаблари – Президент, ижод ва ихтисослашган мактаблар кўлами кенгайиб, уларда таҳсил олаётган ўқувчилар юқори натижаларга эришмоқда.
Ўтган ўқув йилида биргина Президент мактабларини битирган 424 нафар ўғил-қизларнинг барчаси олий таълим муассасаларига қабул қилинди. Уларнинг 102 нафари ёки 24 фоизи хориждаги етакчи олий таълим муассасаларида ўқиётгани таҳсинга сазовордир.
Сўнгги икки йилда 400 нафар ёшларимиз “Эл-юрт умиди” жамғармаси орқали чет эллардаги энг нуфузли олийгоҳларда ўқишга юборилди. Мисол учун, тошкентлик Ламия Худоёрова – Оксфорд университетига, бухоролик Расулбек Баҳодиров – Лондон университетига, самарқандлик Нилуфархон Рўзиева – Чикаго университетига ўқишга қабул қилинди. Бундай йигит-қизлар ҳар бир вилоятда кўплаб топилади.
Иқтидорли ёшларимиз кейинги бир йил ичида халқаро фан олимпиадаларида 255 та медални қўлга киритди.
Шу билан бирга, жорий йилда 382 нафар спортчи ёшларимиз нуфузли халқаро мусобақаларда 419 та совринли ўринларни эгаллади. Жумладан, Нодирбек Абдусатторов ва Умида Омонова – тезкор шахмат бўйича; Зуҳриддин Қодиров – қиличбозлик бўйича жаҳон чемпиони бўлгани; 23 ёшгача футболчиларимиз Осиё чемпионатининг кумуш медалини қўлга киритгани, шубҳасиз, бутун халқимизга ғурур бағишлади.
Мен ана шундай илмли, иродали ва қобилиятли фарзандларимиз борлигидан фахрланаман. Уларнинг ота-оналари, устоз ва мураббийларига алоҳида раҳматлар айтаман.
Бу ўғил-қизларимиз халқимизнинг олтин фонди, Учинчи Ренессанс бунёдкорлари, десам, ҳеч муболаға бўлмайди. Янги Ўзбекистоннинг келажаги ҳисобланган бундай фидойи, билимли, зукко ва ватанпарвар ўғил-қизларимиз барчага намуна бўлиши керак.
Ҳар сафар сизлар билан учрашувга тайёргарлик кўраётганимда мени бир савол чуқур ўйлантиради. Эртанги кунимиз эгалари бўлган ёшларимизнинг янада баркамол бўлишлари учун яна қандай шарт-шароит ва имкониятларни яратиб беришимиз лозим?
Бугунги форумга ҳам Ўзбекистон ёшларини қўллаб-қувватлашга қаратилган бир қатор янги чора-тадбирларни қабул қилиш бўйича таклифлар билан келдим.
Энг аввало, ёшларимизнинг замонавий касб ва билимларни эгаллаш имкониятларини кенгайтирамиз.
Хабарингиз бор, 18 ёшдан 30 ёшгача бўлган ўғил-қизларимизнинг масалаларини ҳал этиш мақсадида жорий қилинган “Ёшлар дафтари” тизими амалда ижобий натижалар бермоқда. Лекин, шуни ҳам унутмаслик лозимки, ёшларнинг дунёқараши, уларнинг муайян бир касбга бўлган қизиқиши 14 ёшидан, яъни мактаб давриданоқ шаклланади.
Шу боис бундан буён 14-17 ёш оралиғидаги 3 миллион нафарга яқин ўғил-қизларимизга ҳам “Ёшлар дафтари”да кўзда тутилган имтиёз ва енгилликлардан фойдаланиш имконияти яратилади. Хусусан, унда назарда тутилган имтиёзлар амалдаги 11 тадан 25 тага кўпайтирилади. Жумладан, ушбу дафтарга киритилган фарзандларимизга замонавий касблар, ахборот технологиялари ва хорижий тилларни ўрганиши учун ҳар ойда 1 миллион 200 минг сўмдан субсидия берилади.
Шунингдек, ёшларга илм-фан, спорт, санъат ва маданият йўналишларидаги тўгараклар учун 6 ой давомида 300 минг сўмдан пул тўланади. Уларга ушбу йўналишлар бўйича маҳаллий олимпиадаларда қатнашиш харажатлари учун – 1 миллион 200 минг сўмдан, нуфузли халқаро олимпиадалар учун – 12 миллион сўмдан маблағ ажратилади.
“Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”га киритилган оилаларнинг фарзандлари учун йилда бир маротаба мактаб формаси ҳамда ўқув қуролларини сотиб олиш харажатини давлат ўз зиммасига олади.
Яна бир муҳим янгилик – мусиқа санъатига қизиқиши баланд бўлган ёшларни янада қўллаб-қувватлаш мақсадида 2022-2023 ўқув йилидан бошлаб мақом хонандалиги, мақом чолғу ижрочилиги ва бахшичилик йўналишларига янги қабул қилинган талабаларнинг шартнома тўловлари тўлиқ давлат томонидан тўлаб берилади. Фортепиано ижрочилари тайёрлаш бўйича қабул 3 баробар кўпайтирилиб, бу йўналишда ҳам контракт тўловлари тўла қоплаб берилади.
Бундан ташқари, энди техникумларга қабул йилда 2 марта ташкил этилиб, талабалар учун давлат гранти сони 2 баробар оширилади. Шунингдек, техникумлар учун таълим кредити жорий қилинади ва 80 мингдан зиёд ёшларга кредит бериш учун молиявий ресурс ажратилади.
Ҳисоб-китобларга кўра, бугунги кунда 1 нафар IT мутахассисини тайёрлаш учун камида 1 йил вақт ва 20 миллион сўмгача маблағ талаб этилади. Ваҳоланки, яхши мутахассис 2-3 ойда битта дастур яратиб, ушбу харажатни бемалол қоплаши мумкин.
Бундан буён хусусий таълим муассасаларида IT технологиялари бўйича ўқиш (дастурлаш, веб-дизайн, анимация) истагини билдирган ёшларга ҳам 20 миллион сўмгача миқдорда 4 йиллик имтиёзли кредит тақдим этилади.
Сўнгги вақтларда олис ҳудудлардаги мактаблар ўқувчилари ҳам хорижий тиллар бўйича билим беллашувларида яхши натижа кўрсатмоқда. Бундай ёшларимиз билан ҳар қанча фахрлансак, уларни рағбатлантириб борсак арзийди.
Республика беллашувларида юқори натижаларга эришган ана шундай 70 нафар ўқувчимиз ва уларнинг 14 нафар устози давлат ҳисобидан Буюк Британияга сафарга юборилади.
Қадрли ёшлар!
Бугунги кунда мамлакатимизда ёшлар билан ишлаш бўйича жорий қилинган янги тизим асосида 8 миллиондан зиёд йигит-қизларимизни қамраб олган “Ёшлар баланси” шакллантирилди. Унга кўра, айни пайтда республикамизда ишсиз йигит-қизлар 1 миллион 200 минг нафарни ташкил этмоқда. Шулардан 850 минг нафари ишлаш истагида бўлган ёшлар ҳисобланади.
Энг муҳими, ёшларнинг қизиқишлари, касб-ҳунарга мойиллиги, маълумоти, ижтимоий аҳволи ва муаммоларидан тўлароқ хабардор бўлиш имконини берадиган тизим яратилди.
Жорий йилда 404 минг йигит-қиз ўрта таълимни, 151 минг нафари профессионал таълим муассасасини битириб, меҳнат бозорига кириб келади. Уларнинг бандлигини таъминлаш энг долзарб вазифа ҳисобланади. Жумладан, бир йил давомида тадбиркорлик дастурларига 4 триллион сўм йўналтириш орқали 220 минг нафар ёшларнинг бандлиги таъминланади. 130 минг нафар ёшларга касб-ҳунар ва тадбиркорлик кўникмаларига ўқиши учун 160 миллиард сўм субсидия ажратилади. 110 мингдан зиёд ўғил-қизларимиз эса, давлат корхоналари ва хусусий сектордаги бўш иш ўринларига жойлаштирилади.
Шунингдек, ёшларнинг тадбиркорлик лойиҳаларига 250 миллиард сўм субсидия ва компенсациялар берилади. Айни пайтда уларнинг қишлоқ хўжалиги соҳасидаги фаолиятини ҳам тизимли равишда рағбатлантириб борамиз. Масалан, Олтиариқ узумчилик кластери намунаси асосида республикамиздаги 70 та туманда “Ёшлар агрокластери”ни ташкил этиб, 400 минг нафар ёшларни иш билан таъминлаймиз.
Вилоят, туман ва шаҳар ҳокимлари ёшлар билан учрашиб, ушбу режаларни ўз ҳудудлари бўйича батафсил муҳокама қилдилар. Энди ҳар йили ўқув йили якунланиши билан, ёшлар бандлигини таъминлаш бўйича ҳар бир ҳудуд алоҳида дастур қабул қилади.
Албатта, ҳозирги ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш осон эмас. Бу борада маҳаллалардаги 6 миллиондан зиёд ўғил-қизларимиз, айниқса, уюшмаган ёшларнинг истеъдодини рўёбга чиқариш бўйича Беш ташаббус олимпиадаcи йўлга қўйилди. Бугунги тадбирда ушбу олимпиада ғолиблари бўлган 345 нафар йигит-қизларимиз ҳам қатнашмоқдалар.
Агар сизлар қўллаб-қувватласангиз, энди Беш ташаббус олимпиадаси ҳар йили 2 марта ўтказиб борилади.
Яна бир муҳим масала – бугунги ёшлар ўзига керакли маълумотларни аввало Интернетдан олмоқда. Шундай экан, Интернетнинг миллий сегментида ёшларни ўзига жалб қиладиган, тарихимиз, маданиятимиз, қадриятларимиз ҳақида ишонарли ва қизиқарли маълумот берадиган контентлар етарлими?
Афсуски, бу саволга ижобий жавоб беролмаймиз. Ҳали бу борада олдимизда жуда катта вазифалар турганини барчангиз яхши ҳис қиласиз, албатта.
Мен ҳозиргина учрашган Меҳриноз Аббосова бошчилигидаги бир гуруҳ ташаббускор ёшлар томонидан дунёнинг энг оммабоп электрон энциклопедияси – Википедияга 10 мингдан ортиқ ўзбек тилидаги мақолалар жойланганини эшитиб хурсанд бўлдим.
Фурсатдан фойдаланиб, ана шу фидойи ва ватанпарвар ўғил-қизларимизга ўз миннатдорлигимни билдирмоқчиман. Бундай эзгу ва хайрли лойиҳаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашимиз зарур.
Ана шу тажриба асосида Интернет тармоғида Ўзбек миллий контентини ривожлантириш дастури амалга оширилади. Бунда миллий давлатчилигимиз тарихини матнли ва видео контентлар орқали тарғиб қилишга алоҳида эътибор қаратиш керак.
Шунингдек, юртимиздан етишиб чиққан 100 нафар буюк аллома ва мутафаккирларнинг Интернетдаги маълумотлар базасини яратиш, уларнинг асарларини оммалаштириш чораларини кўрамиз.
Википедияда ўзбек тилидаги мақолалар сонини 100 мингтага етказиш ва хорижий тилларда ҳам Ўзбекистон ҳақидаги маълумотларни жойлаштириш яхши самара бериши шубҳасиз. Ушбу мақсадлар учун 10 миллиард сўм маблағ йўналтирилади.
Бундай тадбирларга, билимли ва шижоатли волонтёр ёшларни жалб қилиш ҳамда уларнинг фаолиятини тизимли равишда рағбатлантириб бориш лозим.
Шу ўринда яна бир муҳим масалага тўхталиб ўтмоқчиман.
Сизларнинг орангизда ватанпарварлик, меҳр-оқибат ва инсонийлик борасида кўпчиликка ибрат бўлаётган ёшлар жуда кўп.
Бугун волонтёр ёшлар ҳаракати жамиятимизнинг кўплаб соҳаларида кенг қулоч ёзмоқда. Бундан буён Ёшлар ишлари агентлиги бу ҳаракатга бош-қош бўлади. Ёшларнинг ташаббуслари асосида ҳар йили Ҳаракатлар дастури ишлаб чиқилади ҳамда волонтёрлик фаолияти қўллаб-қувватланади.
Ёшларнинг таълим олишига эътибор қаратиш билан бирга китобхонликни янада кучайтиришимиз зарур. Шу мақсадда маҳаллалардаги ёшлар етакчилари ҳар бир кўча кесимида китобхонлик танлови, “Заковат” ва бошқа интеллектуал ўйинларни йўлга қўяди. Бундай танловлар ҳар ҳафтада – маҳалла кесимида, ҳар ойда – туман миқёсида ва ҳар чоракда вилоят даражасида ўтказиб борилиши керак. Бу орқали 2 миллионга яқин ёшлар қамраб олинади.
Шу билан бирга, вилоятлар, туман ва шаҳар ҳокимлари ҳар бир мактаб кутубхонасига камида мингтадан янги бадиий адабиётларни етказиб беради.
Ёшларнинг жисмоний ва маънавий камолотида спортнинг ўрни беқиёс экани барчамизга яхши маълум.
Мана, яқинда Тўдакўлда 327 мингдан зиёд ёшлар иштирок этган шахмат турнирининг финал босқичи бўлиб ўтди. Келгуси йилда Тўдакўлда дунё стандартларига жавоб берадиган халқаро шахмат мактабини қуриб, фойдаланишга топширамиз. Бу ерда жаҳоннинг энг машҳур гроссмейстерлари келиб, болаларимизга шахмат сир-асрорларини ўргатади. Навоий кон-металлургия комбинати раҳбари, сенаторимиз Қувондиқ Санақулов ушбу мактабнинг ўз вақтида қурилиши ва самарали фаолият юритишига масъул бўлади.
Шунингдек, республикамиз бўйича маҳаллалар кесимида 631 минг ўғил-қизлар қатнашган волейбол, 671 минг йигитлар иштирок этган футбол ва мини-футбол баҳслари ҳам юқори даражада ташкил қилинди. Ушбу мусобақалар ёшларнинг спортга қизиқиши жуда юқори эканини кўрсатди.
Биз мамлакатимизда спортни янада оммалаштириш, хусусан, ёшларни жисмоний тарбия ва спорт билан шуғулланишга кенг жалб этиш ҳақида кўп гапирамиз, қанчадан-қанча ишларни амалга оширганмиз. Бироқ савол туғилади: шунга яраша биз кутган натижалар бўляптими? Соҳада қандай камчиликларга йўл қўйилмоқда?
Ўйлайманки, бу масалага танқидий ёндашиб, зарур чора-тадбирларни амалга ошириш вақти-соати келди.
Жорий йилдан бошлаб 36 та спорт федерацияси, 274 та спорт мактаби ўз ҳудудидаги маҳаллалар, ўрта мактаблар, коллеж ва техникумлар билан ҳамкорликда ишлайди. Ҳар бир кўча, маҳалла, мактаб, коллеж ва техникумда футбол, баскетбол, волейбол, стол тенниси, велоспорт, югуриш, шахмат-шашка ва бошқа спорт турлари бўйича жамоалар тузилади.
Бундан буён барча спорт мусобақалари “маҳалла – туман – вилоят – республика” занжири асосида ташкил этилади.
Албатта, бундай ишларни амалга ошириш маҳалладаги ёшлар етакчиларидан катта масъулият ва ташаббускорлик талаб этади.
Ислоҳотларимиз навқирон авлод ҳаётига янада чуқур кириб бориши учун ёшлар етакчиларига кенгроқ имконият ва ваколатлар берсак, ўйлайманки, сизлар ҳам буни қўллаб-қувватлайсиз.
Бундан буён ҳар йили олийгоҳларнинг сиртқи бўлимига ўқишга қабул қилинган 500 нафар энг фаол ёшлар етакчиларининг контракт тўловлари Ёшлар ишлари агентлиги томонидан тўлаб берилади. Шунингдек, “Ёш раҳбар кадрлар захираси” шакллантирилиб, унинг 30 фоизи ёшлар етакчилари ҳисобидан тўлдирилади.
Мен ёшлар етакчилари тимсолида бўлажак ҳокимлар ва вазирларни, йирик банк ва компаниялар, давлат ва нодавлат ташкилотлар, сиёсий партиялар лидерларини кўраман.
Қадрли фарзандларим!
Биз “Бетакрор юртимизда барқарор жамиятни ва бардавом тараққиётни таъминлаш – барчамизнинг бош мақсадимиздир” шиори остида ислоҳотларимизнинг янги даврини бошламоқдамиз.
Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида ёшлар билан ишлаш, уларнинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш ва уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашни ислоҳотларимизнинг бош мезонларидан бири сифатида белгиладик.
Шу кунларда Конституциямизни умумхалқ муҳокамасида кўриб чиқиб, уни такомиллаштириш бўйича жуда муҳим сиёсий ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Бу борада келиб тушган таклиф ва ташаббусларнинг 70 фоиздан ортиғи айнан ёшларимиз томонидан билдирилгани мени жуда қувонтирди.
Албатта, янгиланаётган Конституция, бу – сизларнинг Конституциянгиз.
Янгиланаётган Конституциямизда ҳам ёшларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатлари устувор аҳамият касб этади.
Шу муносабат билан сизларга, бутун мамлакатимиз ёшларига мурожаат қилиб айтмоқчиман.
Ҳеч қачон унутманг, сизлар инсон ҳар томонлама эркин, озод ва фаровон яшайдиган Янги Ўзбекистон ҳамда Учинчи Ренессанс бунёдкорларисиз.
Ана шундай шарафга муносиб бўлиш йўлидаги интилишларингиз ва ҳаётда ўзингизнинг муносиб ўрнингизни топишингиз учун бундан кейин ҳам бор куч ва имкониятларни тўлиқ сафарбар этамиз.
Мен Президент сифатида сизлар ўз олдингизга қўйган режа ва марраларга эришишингиз учун барча шароитларни яратиб беришга тайёр эканимни бугун яна бир бор таъкидламоқчиман.
Бугун сизларнинг ёниб турган кўзларингиз, шодликка тўла гўзал чеҳрангизга қараб, академик шоиримиз Ғафур Ғуломнинг
Сиз ахир осмонни олмоқ бўлсангиз,
Не учун елкамни тутиб бермайин?
– деган оташин сатрлари ёдимга тушмоқда.
Мен сиз, азиз фарзандларимдан бир нарсани сўрайман: тинимсиз ўқиб, изланиб, замонавий билимларни эгаллашдан, кўнглингиздаги эзгу мақсадлар сари ҳаракат қилишдан ҳеч қачон тўхтаманг!
Қорақалпоғистондан Андижонгача, Сурхондарёдан Тошкентгача – барча ҳудудлардаги ёшларимиз Янги Ўзбекистонни барпо этишдек буюк мақсадимиз йўлида бир тану бир жон бўлиб, дадил олға интилишлари керак.

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной Дню молодежи
Искренне, от всего сердца поздравляю все молодое поколение Нового Узбекистана с сегодняшним замечательным праздником – Днем молодежи.
Для меня всегда большая радость встретиться с вами, узнать о ваших заветных мечтах и планах, услышать ваши предложения и инициативы.
Видя вашу целеустремленность, горящие энтузиазмом глаза, я получаю заряд неиссякаемой энергии.
Только что я побеседовал с учащимися Президентских и творческих школ, студентами университета «Новый Узбекистан», молодыми учеными и творческой молодежью, IT-программистами, спортсменами и предпринимателями.
Меня, как и всех родителей, педагогов и наставников, радует высокий потенциал, мировоззрение нашей сегодняшней молодежи, ее инициативность, самостоятельное мышление, взгляды на будущее, на свою роль и ответственность за судьбу Родины.
Мои дорогие друзья!
Вы все видите, насколько сложная ситуация сегодня в мире. Каждый день мы сталкиваемся с новыми угрозами и вызовами. В таких условиях, сплотившись, опираясь на волю и мужество нашего народа, мы стремимся найти единственно правильный путь, отвечающий национальным интересам Узбекистана.
С нашим трудолюбивым и благородным народом, такими, как вы, образованными и активными юношами и девушками, мы, безусловно, преодолеем любые трудности!
Уважаемые представители молодежи!
Как вы знаете, мы создали в стране совершенно новую систему работы с молодежью. В махаллях начали действовать 9,5 тысячи молодежных лидеров.
К настоящему времени на решение проблем более 700 тысяч юношей и девушек, включенных в «молодежную тетрадь», было направлено 650 миллиардов сумов.
Приоритетом стала поддержка молодежного предпринимательства и обеспечение занятости. За последние два года на реализацию бизнес-проектов 174 тысяч молодых людей было выделено 4 триллиона 400 миллиардов сумов льготных кредитов.
В этом году 560 тысячам ваших сверстников, решивших заняться земледелием, выделено 155 тысяч гектаров земельных площадей, создано более 800 тысяч новых рабочих мест.
Внедрен порядок возврата суммы социального налога предпринимателям, принявшим на работу молодежь. Этой преференцией воспользовались на 7,5 тысячи предприятий, где трудятся 715 тысяч юношей и девушек.
Многое делается для повышения качества образования. Расширяется география новых школ Нового Узбекистана – Президентских, творческих и специализированных, учащиеся этих школ достигают высоких результатов в ходе получения образования.
В прошлом учебном году все 424 выпускника Президентских школ поступили в высшие образовательные учреждения. Отрадно, что 102 из них, или 24 процента, учатся в ведущих зарубежных высших учебных заведениях.
В последние два года на обучение в лучшие зарубежные вузы через фонд «Эл-юрт умиди» были направлены 400 юношей и девушек. Так, Ламия Худоярова из Ташкента поступила в Оксфордский университет, Расулбек Баходиров из Бухары – в Лондонский университет, Нилуфархон Рузиева из Самарканда – в Чикагский университет. И подобных примеров немало в каждом регионе.
Только за последний год наша талантливая молодежь завоевала 255 медалей на международных предметных олимпиадах.
Кроме того, в текущем году 382 узбекских спортсмена заняли 419 призовых мест на крупных международных соревнованиях. Нодирбек Абдусатторов и Умида Омонова стали чемпионами мира по быстрым шахматам, Зухриддин Кодиров – чемпионом мира по фехтованию, наши футболисты в возрасте до 23 лет завоевали серебряную медаль чемпионата Азии.
Горжусь тем, что в нашей стране есть столь талантливые, целеустремленные юноши и девушки, и выражаю особую благодарность их родителям, учителям и наставникам.
Несомненно, такие сыновья и дочери нашего народа являются его золотым фондом, созидателями Третьего Ренессанса. Самоотверженная, образованная, умная и преданная своей Родине молодежь – будущее Нового Узбекистана – должна стать примером для всех.
Дорогие юноши и девушки!
Каждый раз, готовясь к встрече с вами, я задаю себе вопрос: какие условия и возможности необходимо создать для еще более полного и гармоничного развития молодежи, от которой зависит наш завтрашний день?
Сегодня на форуме я выскажу свои предложения, направленные на поддержку молодежи Узбекистана.
Прежде всего мы расширим возможности овладения современными знаниями и профессиями.
Как известно, работа по системе «молодежная тетрадь», внедренной в целях решения проблем наших граждан в возрасте от 18 до 30 лет, дает положительные результаты. Однако не следует забывать и то, что мировоззрение молодежи, ее интерес к определенной профессии формируются с 14 лет, то есть со школьной скамьи.
Поэтому отныне почти 3 миллиона юношей и девушек в возрасте 14–17 лет смогут воспользоваться льготами и преференциями, предусмотренными «молодежной тетрадью». Количество этих льгот и преференций будет увеличено с 11 действующих до 25. В частности, для освоения современных профессий, информационных технологий и иностранных языков каждому включенному в эту тетрадь ежемесячно будет предоставляться субсидия в размере 1 миллиона 200 тысяч сумов.
Также для этой категории молодежи будут оплачиваться занятия в кружках по направлениям науки, спорта, искусства и культуры из расчета по 300 тысяч сумов в течение 6 месяцев. На расходы, связанные с участием в местных олимпиадах по данным направлениям, будет выделяться по 1 миллиону 200 тысяч сумов, а в международных олимпиадах – по 12 миллионов сумов.
Государство берет на себя расходы на приобретение раз в год школьной формы и учебных принадлежностей для детей из семей, включенных в «железную», «женскую» и «молодежную» тетради.
Еще одно важное новшество: в целях дальнейшей поддержки молодежи, проявляющей большой интерес к музыкальному искусству, начиная с 2022–2023 учебного года сумма контракта студентов, принятых на направления «исполнение макома», «инструментальное исполнение макома» и «искусство бахши», полностью покрывается государством. В 3 раза будет увеличен прием на подготовку исполнителей на фортепиано, сумма контракта на обучение также будет покрываться в полном объеме.
Прием в техникумы будет проводиться дважды в год, количество государственных грантов увеличивается в два раза. Также на обучение в техникумах будут выдаваться образовательный кредит и выделены финансовые ресурсы для предоставления соответствующих кредитов более 80 тысячам юношей и девушек.
По расчетам, сегодня на подготовку одного IT-специалиста требуется не менее одного года и средства до 20 миллионов сумов. В то же время хороший специалист за 2–3 месяца может создать один программный продукт, который окупит все расходы.
Молодежи, желающей изучать IT-технологии (программирование, веб-дизайн, анимация) в частных образовательных учреждениях, также будет предоставляться 4-летний льготный кредит до 20 миллионов сумов.
В последнее время учащиеся школ из отдаленных районов тоже показывают хорошие результаты в знании иностранных языков. Мы должны всемерно поощрять таких юношей и девушек.
Так, 70 учащихся, добившихся высоких результатов в республиканских состязаниях, и 14 преподавателей за счет государства отправятся в поездку в Великобританию.
Уважаемые юноши и девушки!
В настоящее время на основе новой системы работы с молодежью, внедренной в нашей стране, сформирован так называемый «молодежный баланс», охватывающий более 8 миллионов молодых людей. Согласно ему в настоящее время в республике насчитывается 1 миллион 200 тысяч безработных юношей и девушек. Из них 850 тысяч – те, кто ищет работу.
Самое важное, создана система, где сконцентрирована информация об интересах, профессиональной склонности, образовании, социальном положении и проблемах молодежи.
В этом году на рынок труда выходят 404 тысячи юношей и девушек, окончивших учреждения среднего образования, 151 тысяча – учреждения профессионального образования. Обеспечение их занятости – самая важная задача. В частности, в течение года будут трудоустроены 220 тысяч молодых людей за счет направления 4 триллионов сумов на поддержку программ развития предпринимательства. 130 тысячам юношей и девушек будет выделено 160 миллиардов сумов субсидий для обучения современным профессиям и навыкам ведения бизнеса. Более 110 тысяч молодых людей будут трудоустроены на вакантные рабочие места на государственных предприятиях и в частном секторе. Также молодежи будет предоставлено 250 миллиардов сумов субсидий и компенсаций на реализацию бизнес-проектов.
Наряду с этим мы будем на системной основе стимулировать деятельность молодежи в сельскохозяйственной отрасли. Так, на примере Алтыарыкского виноградарского кластера в 70 районах республики организуем молодежные агрокластеры и обеспечим работой 400 тысяч юношей и девушек.
Хокимы областей, районов и городов на встречах с молодежью подробно обсудили эти планы в разрезе своих регионов. Теперь ежегодно по окончании учебного года в каждом регионе будет приниматься отдельная программа по обеспечению занятости молодежи.
Организовать содержательный досуг молодежи – дело, конечно, непростое. В этом направлении в рамках пяти инициатив налажено проведение олимпиады по реализации талантов и способностей более 6 миллионов юношей и девушек в махаллях, особенно из числа неорганизованной молодежи. В сегодняшнем мероприятии участвуют 345 победителей этой олимпиады.
Теперь, если вы поддержите мое предложение, «Олимпиада пяти инициатив» будет проводиться дважды в год.
Еще один важный вопрос: сегодня молодежь получает информацию прежде всего из интернета. Но достаточно ли в национальном сегменте интернета контентов, привлекающих молодежь, предоставляющих интересную и достоверную информацию о нашей истории, культуре, ценностях.
К сожалению, мы не можем дать положительный ответ на этот вопрос. Все вы, конечно, хорошо понимаете, какие большие задачи стоят перед нами в данной сфере.
На сегодняшней встрече с группой инициативной молодежи во главе с Мехриноз Аббосовой я был рад узнать, что в Википедии – самой популярной электронной энциклопедии мира – они разместили более 10 тысяч статей на узбекском языке.
Пользуясь случаем, хочу выразить благодарность таким нашим целеустремленным сыновьям и дочерям – настоящим патриотам. Мы должны всесторонне поддерживать их перспективные проекты.
На основе этой практики будет реализована программа развития узбекского национального контента в сети интернет. Особое внимание при этом необходимо уделить широкому ознакомлению с историей нашей национальной государственности, используя текстовые и видеоматериалы.
Мы также примем меры по созданию в интернете базы данных о 100 наших великих предках – ученых и мыслителях, популяризации их духовного и творческого наследия.
Доведение количества статей на узбекском языке в Википедии до 100 тысяч и размещение данных об Узбекистане также на иностранных языках, безусловно, даст положительный эффект. На эти цели будет направлено 10 миллиардов сумов.
К этой работе нужно привлечь активных, обладающих разносторонними знаниями волонтеров, а также стимулировать их деятельность.
В этой связи хочу остановиться на еще одном важном вопросе.
Среди вас немало тех, кто своим патриотизмом и лучшими человеческими качествами служит для многих примером.
Сегодня движение молодых волонтеров широко распространяется во многих сферах жизни общества. Теперь их работу будет координировать Агентство по делам молодежи. На основе инициатив молодежи ежегодно будет разрабатываться Программа действий и поддерживаться волонтерская деятельность.
Уделяя внимание образованию молодежи, мы должны повысить ее культуру чтения. С этой целью молодежные лидеры в махаллях организуют в разрезе каждой улицы конкурсы книголюбов, интеллектуальные игры «Заковат» и викторины. Такие конкурсы должны еженедельно проводиться в махаллях, ежемесячно – в районах и ежеквартально – на уровне области. Таким образом ими будет охвачено около 2 миллионов юношей и девушек.
Наряду с этим хокимы областей, районов и городов организуют пополнение фонда каждой школьной библиотеки не менее чем 1 тысячью книг художественной литературы.
Все мы хорошо знаем об огромной роли спорта в физическом и духовном совершенствовании молодежи.
Недавно в зоне отдыха на озере Тудакуль состоялся финальный этап шахматного турнира, в отборочных соревнованиях которого участвовали более 327 тысяч представителей молодежи. В будущем году мы построим здесь и сдадим в эксплуатацию международную шахматную школу, отвечающую мировым стандартам. Будем приглашать всемирно известных гроссмейстеров для обучения детей мастерству игры в шахматы. Ответственность за своевременное строительство и эффективную работу этой школы возложена на руководителя Навоийского горно-металлургического комбината, сенатора Кувондика Санакулова.
В махаллях республики на высоком уровне прошли соревнования по волейболу с участием 631 тысячи мальчиков и девочек, а также по футболу и мини-футболу – с участием 671 тысячи юношей. Эти состязания продемонстрировали высокий интерес молодежи к спорту.
Мы проводим работу по широкому привлечению молодежи к физической культуре и спорту, особенно много говорим о популяризации спорта в стране. Но спрашивается: достигаем ли мы ожидаемых результатов, какие допускаем при этом недостатки?
Думаю, настало время, критически рассмотрев данный вопрос, принять необходимые меры.
Начиная с этого года 36 спортивных федераций, 274 спортивные школы будут вести совместную работу с расположенными в их районах махаллями, средними школами, колледжами и техникумами. На каждой улице, в каждой махалле, школе, колледже и техникуме будут созданы команды по футболу, баскетболу, волейболу, настольному теннису, велоспорту, бегу, шахматам, шашкам и другим видам спорта.
Впредь все спортивные соревнования будут проводиться по цепочке «махалля – район – область – республика».
Конечно, такая работа потребует от молодежных лидеров махаллей большой ответственности и инициативности.
Для того чтобы наши реформы стали неотъемлемой частью жизни молодого поколения, необходимо дать молодежным лидерам более широкие возможности и полномочия. Думаю, вы поддержите это предложение.
Отныне ежегодно для 500 самых активных молодежных лидеров, принятых в вузы на заочное отделение, контракт на обучение будет оплачиваться Агентством по делам молодежи. Также будет сформирован резерв молодых руководящих кадров, 30 процентов которого составят лидеры молодежи махаллей.
В их лице я вижу будущих хокимов и министров, руководителей крупных банков и компаний, государственных и общественных организаций, политических партий.
Мы вступаем в новый этап реформ под девизом «Наша главная цель – обеспечить стабильность в обществе и непрерывное развитие страны».
В Стратегии развития Нового Узбекистана ключевыми критериями реформ мы определили работу с молодежью, защиту ее законных интересов и всестороннюю поддержку.
В эти дни происходят важные политические реформы по совершенствованию Конституции с вынесением на всенародное обсуждение. Отрадно, что более 70 процентов из поступивших предложений и инициатив по данному вопросу были выдвинуты именно молодежью.
Безусловно, обновляемая Конституция – это ваша Конституция.
В обновляемой Конституции приоритетное значение также будут иметь права и законные интересы молодежи.
В связи с этим хочу обратиться к вам, всему молодому поколению страны.
Никогда не забывайте о том, что вы являетесь созидателями Нового Узбекистана и Третьего Ренессанса.
Мы и впредь будем мобилизовать все силы и возможности для осуществления ваших устремлений стать достойными такой чести и обрести свое место в жизни.
Еще раз хочу заверить вас: как Президент я готов создать все условия для того, чтобы вы смогли реализовать ваши таланты и способности, заветные мечты и надежды.
Действительно, как сказал выдающийся поэт Гафур Гулям, наш народ, наша Родина готовы стать вам опорой в достижении ваших самых высоких, благородных целей.
В эти волнующие минуты я призываю всех вас:
неустанно учитесь, всегда находитесь в поиске, овладевайте современными знаниями и профессиями!
Уверен, что молодежь всех регионов страны – от Каракалпакстана до Андижана, от Сурхандарьи до Ташкента – сплотится и вместе создаст прочный фундамент Нового Узбекистана.