Oʻzbekiston : Ayollarni tazyiqlardan himoyalash toʻgʻrisida qonun imzolandi
Xotin-qizlarni tazyiq va zoʻravonlikdan himoya qilish toʻgʻrisidagi Qonun Oʻzbekiston Prezidenti tomonidan imzolandi (OʻRQ–561-son, 02.09.2019-y.).
Qonunga koʻra tazyiq va zoʻravonlikdan jabrlanuvchi sodir etilgan zoʻravonlik yoki tahdid haqida tegishli organlarga yoxud sudga murojaat etish, bepul huquqiy maslahat, ijtimoiy, psixologik, tibbiy va boshqa yordam olish kabi huquqlarga ega.
Bunda jabrlanuvchi yetkazilgan moddiy hamda maʼnaviy zararni qoplash toʻgʻrisida ariza bilan sudga murojaat etganida davlat boji toʻlashdan ozod qilinadi.
Qonunda xotin-qizlarni tazyiqlar va zoʻravonlikdan himoya qilishni amalga oshiruvchi vakolatli organlar koʻrsatib oʻtilgan.
Mazkur organlar tazyiq va zoʻravonlikdan jabrlanuvchini unga tushunarli tilda himoya mexanizmlari, koʻrsatiladigan yordam va xizmatlar turlari toʻgʻrisidagi axborot bilan tanishtirishi shart.
Xususan, ichki ishlar organlari tazyiq va zoʻravonlik toʻgʻrisida ogʻzaki yoki yozma xabar olganda bunday harakatlarga chek qoʻyish va ularning oldini olish yuzasidan kechiktirib boʻlmaydigan yakka tartibdagi chora-tadbirlar koʻrishi shart.

Узбекистан: Подписан закон о защите женщин от притеснения
Президент Узбекистана подписал Закон «О защите женщин от притеснения и насилия» (№ ЗРУ–561, 02.09.2019 г.).
В соответствии с Законом, жертва притеснения и насилия имеет право на обращение в соответствующие органы или суд с заявлением о совершенном притеснении или насилии, получение бесплатной правовой консультации, экономической, социальной, психологической, медицинской и иной помощи.
Жертва притеснения и насилия при обращении в суд с заявлением о возмещении причиненного ей материального ущерба и компенсации морального вреда освобождается от уплаты государственной пошлины.
В Законе указаны уполномоченные органы, осуществляющие защиту женщин от притеснения и насилия.
Эти органы обязаны ознакомить жертву притеснения и насилия на понятном ему языке, информацией о механизмах защиты, видах оказываемой помощи и услугах.
В частности, органы внутренних дел при получении устного или письменного сообщения о притеснении и насилии обязаны принять безотлагательные меры по пресечению таких действий и их предупреждению в индивидуальном порядке.