Oʻzbekiston: Jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha vazifalar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2019-yil 4-sentabr kuni jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, xalqaro musobaqalarga tayyorgarlikni kuchaytirish masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Qayd etilganidek, keyingi yillarda bu borada ham juda koʻp ishlar amalga oshirildi. Sohani boshqarishni takomillashtirish maqsadida Jismoniy tarbiya va sport vazirligi tashkil etildi. 2019-2023-yillarda jismoniy tarbiya va ommaviy sportni rivojlantirish konsepsiyasi tasdiqlandi. Aholining jismoniy tayyorgarligi va salomatligi darajasini belgilovchi “Alpomish” va “Barchinoy” maxsus testlarini oʻtkazish tizimi joriy etildi.
Besh tashabbus hamda “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida sport obyektlari ishga tushirilib, yoshlar sportga faol jalb etilmoqda. Olimpiya oʻyinlari, jahon va Osiyo chempionatlari gʻolibi boʻlgan 204 nafar sportchi tuman va shaharlarga biriktirildi, ayrimlarining sport maktablari ochildi.
Yurtimiz vakillari oʻtgan yilgi Osiyo oʻyinlarida jami 70 ta, jumladan, 21 ta oltin, 24 ta kumush va 25 ta bronza medalini qoʻlga kiritib, umumjamoa hisobida 5-oʻrinni egalladi.
Joriy yilning oʻtgan davrida esa xalqaro musobaqalarda jami 442 ta, jumladan, 145 ta oltin, 134 ta kumush va 163 ta bronza medali qoʻlga kiritildi.
Yigʻilishda bundan keyingi musobaqalarga puxta tayyorgarlik koʻrish, buning uchun joylarda zarur sharoit yaratish masalalari muhokama etildi.
2020-yilda Tokioda boʻlib oʻtadigan XXXII yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik ahvoli qoniqarli emasligi, qator sport federatsiyalari va hokimliklar yuqori natijalarni taʼminlaydigan sportchilarga sharoit yaratishga yetarlicha eʼtibor bermayotgani tanqid qilindi.
Milliy Olimpiya qoʻmitasi, Jismoniy tarbiya va sport vazirligiga saralab olingan sportchilarning yaqin oylarda oʻtkaziladigan xalqaro musobaqalarda yuqori oʻrin egallab, Olimpiadaga litsenziyani qoʻlga kiritishlari uchun yanada keng shart-sharoit yaratish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Albatta, moddiy-texnik baza muhim. Lekin natijani isteʼdodli sportchi taʼminlaydi. Bunday yoshlarni topish uchun esa kuchli seleksiya tizimi zarur.
Ammo joylarda tashkil etilayotgan musobaqalar soni va saviyasi hozircha talabga javob bermaydi. Misol uchun, Andijon, Buxoro, Navoiy, Namangan, Toshkent, Xorazm, Fargʻona hamda Qashqadaryo viloyatlaridagi 131 ta shahar va tumanda joriy yilgi musobaqalarni moliyalashtirishga mahalliy byudjetdan mablagʻ ajratilmagan. Yoki respublika miqyosida oʻtkazilgan 230 ta musobaqada ayrim shahar va viloyat jamoalari umuman ishtirok etmagan. Bu milliy terma jamoalar tarkibiga mahoratli sportchilarni saralab olishga salbiy taʼsir koʻrsatmoqda.
Shu bois yigʻilishda hududlardagi har bir sport muassasasini xatlovdan oʻtkazib, sport zaxirasini shakllantirish, seleksiya va isteʼdodli sportchilarni tanlab olish tizimini yoʻlga qoʻyish zarurligi taʼkidlandi.
Maʼlumki, sportchilarning tez tiklanib olishlari uchun farmakologik koʻmak zarur. Lekin yurtimizda sport farmakologiyasi boʻyicha rivojlangan davlatlar tajribasini oʻrganish, yangi dori vositalarini yaratish yuzasidan ilmiy izlanishlar olib borilmagan. Bu sohada malakali mutaxassislar ham yoʻq. Koʻpchilik atletlar doping boʻlmagan qanday moddalardan foydalanish mumkinligini bilmaydi.
Sport federatsiyalarining birortasida ham terma jamoa aʼzolarining musobaqaga tayyorgarligi va tiklanish jarayonini monitoring qilish boʻyicha kompleks laboratoriya mavjud emas. Shulardan kelib chiqib, tegishli vazirliklarga sport farmakologiyasini rivojlantirish, sport federatsiyalarida ilmiy-kompleks laboratoriyalar tashkil etish boʻyicha qaror loyihasi ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Xorijiy davlatlar tajribasi asosida Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik koʻrish boʻyicha yagona markaz barpo etish taklifi ilgari surildi.
Jismoniy tarbiya va sport boʻyicha mutaxassislarni ilmiy-metodik taʼminlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish markazi hamda Respublika sport tibbiyoti markazi faoliyatini takomillashtirish, bu boradagi oʻquv dasturlari va metodologiyani yangilash, sportchilarning tayyorgarlik jarayoniga innovatsion texnologiyalarni joriy etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Videoselektor yigʻilishida aholini, ayniqsa, yoshlarni ommaviy sportga keng jalb etish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Bunda, avvalo, umumtaʼlim maktablaridagi sharoit, muhit katta oʻrin tutadi. Lekin maktablarda oʻquvchilar jamoaviy sport oʻyinlariga toʻliq jalb etilmayapti. 2 mingdan ziyod maktabda sport zali yoʻq, 3 mingdan ortigʻi esa taʼmirtalab.
Sportga ixtisoslashgan maktab-internatlarda ham kamchiliklar bor. Masalan, Tayloq, Jizzax, Buxoro, Uchqoʻrgʻon, Denov tumanlari, Namangan, Qarshi va Andijon shaharlaridagi shunday maktablarda sport zali, yotoqxona, oʻquv binolari yetishmaydi.
Bolalar va oʻsmirlar, Olimpiya zaxiralari va oliy sport mahorati maktablari trenerlarining oylik ish haqi umumtaʼlim maktablarining jismoniy tarbiya oʻqituvchilariga nisbatan deyarli 2 barobar past. Oʻz navbatida, trenerlarning 51 foizi oʻrta maxsus maʼlumotga ega, 2 mingdan ortiq oliy maʼlumotli murabbiylarga ehtiyoj mavjud.
Oliy taʼlim muassasalaridagi sport inshootlari talabalarning qariyb 50 foizini qamrab olish imkoniyatiga ega boʻlsa-da, amalda 21 foiz talaba-yoshlar sport tadbirlariga qatnashmoqda.
Umuman olganda, mamlakatimiz boʻyicha 12 mingdan ortiq sport inshooti mavjud boʻlib, ularning bir kunlik quvvati qariyb 1,5 million kishini tashkil etadi. Yaʼni, aholiga nisbatan sport inshootlari bilan taʼminlanish darajasi 4,5 foizdan oshmaydi. Xususan, bu koʻrsatkich Samarqand viloyatida 3,4 foiz, Surxondaryo viloyatida 3,5, Andijon viloyatida 3,7 foizdir.
Bunday ahvolda sportni qanday qilib ommalashtirish mumkin, deya savol qoʻydi Prezident.
Yigʻilishda shu kabi muammolarni bosqichma-bosqich bartaraf etish, buning uchun zarur mablagʻ va resurslar yoʻnaltirish masalalari muhokama qilindi.
Umumtaʼlim muassasalarida sport obyektlari qurish va taʼmirlash, ularni zamonaviy sport anjomlari bilan jihozlash, ixtisoslashgan maktab-internatlarning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash chora-tadbirlari belgilandi.
Maktab oʻquvchilari oʻrtasida sport musobaqalari va jismoniy tarbiya fanidan olimpiada tashkil qilib, ularda gʻolib boʻlganlarni oliy taʼlim muassasalariga kvotadan tashqari imtiyozli asosda qabul qilish hamda ularga sport toifasi berish masalasi koʻrib chiqildi. Shuningdek, bunday yoshlarni tayyorlagan jismoniy tarbiya oʻqituvchilari ish haqiga qoʻshimcha ustama, yuqori toifa va unvonlar berish taklif etildi.
Soha uchun kadrlar tayyorlash qamrovini kengaytirish, intensiv malaka oshirish platformasini yoʻlga qoʻyish, murabbiylarga talab yuqori boʻlgan yoʻnalishlar boʻyicha maxsus sirtqi boʻlimlar tashkil qilish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Oliy taʼlim muassasalarini, imkoniyati va xususiyatidan kelib chiqqan holda, maʼlum bir sport turlariga ixtisoslashtirish lozimligi koʻrsatib oʻtildi. Bu talabalarning boʻsh vaqtini mazmunli oʻtkazish barobarida, sport federatsiyalari bilan hamkorlik orqali professional sportga mahoratli yoshlarni saralash imkonini beradi.
Mutasaddilarga oliy taʼlim muassasalari va tuman (shahar)larni aniq sport turlariga ixtisoslashtirish, yuqori sport natijalariga erishgan yoshlarni va jismoniy tarbiya oʻqituvchilarini ragʻbatlantirish boʻyicha topshiriqlar berildi.

Uzbekistan: Further tasks are identified for development of physical culture and sports
On September 4, 2019, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference meeting to discuss the development of physical culture and sports education, consolidation of efforts designed to prepare for international competitions.
As it was noted at the meeting, enormous amount of work has been undertaken in this area in recent years. In particular, the Ministry of Physical Culture and Sports was established to improve the management in the sphere. The Concept for the Development of Physical Culture and Sports for 2019-2023 was approved. The system of special tests “Alpomish” and “Barchinoi” was introduced to determine the general level of physical fitness and public health.
As part of the implementation of the Five Initiatives, the “Obod Qishloq” and “Obod Makhalla” programs, sports facilities are being commissioned, and youth are actively involved in sports. 204 winners of the Olympic Games, World and Asian Championships are engaged in the development of the sphere in districts and towns, and some of them have opened personal sports schools.
At Asian Games last year, Uzbekistan’s athletes won 70 awards, including 21 gold, 24 silver and 25 bronze medals, and became fifth in the team event.
And over the past period of this year, 442 medals have been earned at international tournaments, of which 145 are gold, 134 silver, 163 bronze medals.
The meeting participants discussed issues of thorough preparation for the forthcoming tournaments, creation of necessary conditions at places.
The unsatisfactory state of preparations for the XXXII Summer Olympics 2020 in Tokyo, Japan, insufficient attention from a number of sports federations and khokimiyats to deliver opportunities for athletes that provide good results were criticized.
The National Olympic Committee, the Ministry of Physical Culture and Sports have been instructed to create even wider conditions for eligible athletes applying for high places and Olympic licenses during the impending international competitions in the months to come.
It was noted that the material and technical base is certainly important, but the result is provided by talented athletes, whose selection requires a strong qualification system.
The quantity and quality of the organization of local competitions still hardly meets the requirements. For example, in 131 towns and districts of Andijan, Bukhara, Navoi, Namangan, Tashkent, Khorezm, Fergana and Kashkadarya regions, local budgets were not allocated to finance competitions. In 230 tournaments of the national level, teams of some cities and regions were not represented. This negatively affects the selection of gifted athletes in the national teams.
In this regard, the need was noted for a stocktaking of sports facilities, a restart of the system for the formation of sports reserves, selection and collection of talented athletes.
Quick recovery of athletes needs pharmacological assistance. In our country, work is barely sufficient to study the experience of developed nations in the field of sports pharmacology, there is no scientific basis for creating new drugs, as well as qualified specialists in this field. Many athletes do not have information on the substances allowed for use and which are considered doping.
None of the sports federations has a comprehensive laboratory for monitoring the preparation of national teams for competitions and the process of their restoration.
Based on this, the relevant ministries were tasked with elaborating a draft resolution on the development of sports pharmacology, the organization of integrated laboratories in sports federations.
Built on the experience of foreign countries, it was proposed to organize a single center for preparation for the Olympic Games.
Instructions were given on improving the activities of the Center for Scientific and Methodological Support, Retraining and Advanced Training of Specialists in Physical Education and Sports and the Republican Center for Sports Medicine, updating curricula and methodology, introducing innovative technologies in training athletes.
Particular attention at the meeting was given to the extensive engagement of the population, especially youth, in mass sports.
An important role in this is played by conditions and the environment in general schools. But schoolchildren are not fully involved in team sports. In more than two thousand schools there are no gyms, and those in more than three thousand schools need repair.
There are also shortcomings in the work of specialized sports boarding schools. Thus, in Taylak, Jizzakh, Bukhara, Uchkurgan, Denau districts, the cities of Namangan, Karshi and Andijan, schools lack gyms, dormitories, educational facilities.
The salary of coaches for youth schools, schools of the Olympic reserve and higher sports skills is almost half that of physical education teachers in general schools. In addition, 51 percent of coaches have specialized secondary education; there is a shortage of more than two thousand coaches with higher education.
Sports facilities of higher education institutions are able to cover almost 50 percent of students, but only 21 percent of them practice sports in such venues.
In general, more than 12 thousand sports facilities are operating in the country, their cover capacity is almost 1.5 million people a day. This means that the provision of the population with sports facilities does not exceed 4.5 percent. In particular, in Samarkand region this indicator is as low as 3.4 percent, in Surkhandarya it is 3.5, in Andijan – 3.7 percent.
President Shavkat Mirziyoyev wondered how it is possible in such circumstances to make sports a mass activity.
The meeting participants discussed steadfast solution to these and other problems, the allocation of necessary funds and resources.
Measures have been identified for the construction and repair of sports facilities in educational institutions, outfitting them with modern sports equipment, bolstering the material and technical base of specialized boarding schools.
Issues of organizing sports tournaments and physical culture Olympiads among schoolchildren, providing their winners with the opportunity to be admitted to universities in this area on a preferential basis, as well as assigning them sports categories, were considered. It was proposed to assign salary supplements, higher ranks and titles for physical education teachers who have prepared contest winners.
Recommendations were given on expanding the training of sports personnel, introducing a platform for intensive advanced training, and organizing special correspondence departments for training coaches in the most popular areas.
The President stressed the need for specialization of higher education institutions in certain sports based on their capabilities and specifics. This will allow, along with the meaningful organization of students’ leisure activities, to attract talented athletes to professional sports through cooperation with sports federations.
The instructions at the meeting included also the development of proposals for the specialization of universities and districts (towns) for specific sports, stimulating youth and physical education teachers who have achieved high sports results.
Khokims and decision makers in the sphere provided information on the issues discussed at the videoconference meeting.