Oʻzbekiston: Yangi mavsumning ilk premyerasi
Shu munosabat bilan mazkur sanʼat maskaniga keng jamoatchilik vakillari, sanʼat muxlislari, talaba-yoshlar taklif etildi.
Oʻzbekiston Respublikasi madaniyat vaziri Baxtiyor Sayfullayev, Oʻzbek Milliy akademik drama teatri direktori Fatxulla Maʼsudov va boshqalar mamlakatimizda milliy sanʼatni ravnaq toptirish, ayniqsa, teatrlarga eʼtiborni kuchaytirish, ustoz sanʼatkorlar ijodini keng oʻrganish masalasi doimiy eʼtiborda ekanini taʼkidladi.
Oʻzbek Milliy akademik drama teatri Vatanimiz mustaqilligining 28 yillik bayrami arafasida turli mahallalar, yurtimizning chekka hududlari, mehnat jamoalarida, oddiy odamlar orasida “Jonajon Oʻzbekistonim, mangu boʻl omon!” shiori ostida madaniy-maʼrifiy tadbirlar, uchrashuvlar, jonli muloqotlarni muntazam oʻtkazgani xalqimiz teatr jamoasining soʻnggi ish rejalari, repertuaridagi eng yaxshi asarlaridan bahramand boʻlishida muhim ahamiyat kasb etdi.
Teatrning yangi mavsumi Uygʻun hamda Izzat Sulton asari asosidagi “Alisher Navoiy” nomli ikki pardali dramasi namoyishi bilan boshlandi. Goʻzal badiiyatga yoʻgʻrilgan ushbu asar buyuk shoir bobokalonimiz yashagan davr, zamon ruhi, u bilan zamondosh boʻlgan tarixiy shaxslar, ulugʻ mutafakkirning serqirra faoliyati, ijodi bilan atroflicha tanishish imkonini beradi. Tomoshabin asrlar oʻtsa hamki, ezgulik va riyo, sadoqat va munofiqlik, el tashvishi bilan yashash hamda xudbinlik oʻrtasidagi kurash hamon dolzarb qolayotganining guvohi boʻlishi tabiiy.
Mazkur spektaklni sahnalashtiruvchi rejissyor – Oʻzbekiston xalq artisti Rustam Hamidov. Sahna bezaklari Oʻzbekiston sanʼat arbobi Baxtiyor Toʻrayev tomonidan tayyorlangan. Alisher Navoiy siymosi Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan artistlar Behzod Muhammadkarimov, artist Tolib Moʻminov ijrosida talqin etiladi. Shuningdek, spektaklda Guli rolini Dilnoza Kubayeva, Nigina Anorboyeva oʻynagan. Husayn Boyqaro siymosi Oʻzbekiston xalq artistlari Erkin Komilov, Tesha Moʻminov, artist Sharofiddin Muzropov ijrosida oʻziga xos tarzda ifoda etilgan.

Узбекистан: Первая премьера нового сезона
В мероприятии, посвященном открытию очередного театрального сезона, участвовали представители широкой общественности, поклонники искусства, студенты.
Министр культуры Республики Узбекистан Бахтиёр Сайфуллаев, директор Узбекского Национального академического драматического театра Фатхулла Маъсудов и другие отметили, что развитие национального искусства, изучение творчества известных артистов находятся под постоянным вниманием.
Проведение Узбекским Национальным академическим драматическим театром культурно-просветительских мероприятий, встреч, открытых диалогов под девизом "Вечно процветай, мой родной Узбекистан!" в махаллях, отдаленных районах страны, трудовых коллективах, среди населения имеет большое значение в ознакомлении нашего народа с успехами и планами театрального коллектива, репертуаром.
Новый сезон театра начался драмой Уйгуна и Иззата Султона в двух действиях "Алишер Навои". Данное художественное произведение подробно знакомит зрителей с периодом жизни великого поэта, его многогранной деятельностью и творчеством, атмосферой того времени, историческими личностями-современниками поэта. Посмотрев спектакль, еще раз убеждаешься: даже спустя много веков борьба между добром и злом, преданностью и предательством остается такой же актуальной.
Режиссер-постановщик спектакля - народный артист Узбекистана Рустам Хамидов. Сценические декорации выполнены заслуженным деятелем искусства Узбекистана Бахтиёром Тураевым. В образе Алишера Навои перед зрителями предстают заслуженный артист Узбекистана Бехзод Мухаммадкаримов и артист Толиб Муминов. В роли Гули - Дилноза Кубаева и Нигина Анорбоева. Своеобразную роль Хусейна Байкары исполняют народные артисты Узбекистана Эркин Комилов, Теша Муминов и артист Шарофиддин Музропов.