Халқни рози қилиш – барча раҳбарларнинг энг устувор вазифаси
Президент Шавкат Мирзиёев 26 июль куни аҳоли турмушини яхшилаш ва тадбиркорлар фаоллигини оширишга қаратилган таклифлар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Сўнгги йилларда барча соҳа ва йўналишларда фундаментал ислоҳотлар амалга оширилди. Тараққиёт стратегияси мамлакатимизда ривожланишнинг янги босқичини бошлаб берди. Инсон қадрини юксалтириш ва эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш орқали халқпарвар давлат барпо этиш унинг биринчи мақсади этиббелгиланган.
Иқтисодиёт ва ижтимоий ҳаётдаги барча соҳалар инсон манфаатларини таъминлашга қаратилган. Хусусан, жорий йилнинг биринчи ярмида ялпи ички маҳсулот 5,4 фоиз ўсган. Саноат, қурилиш, савдо ва хизматлар соҳаларидаги ривожланиш суръатлари ҳам, пировардида, аҳоли турмушида намоён бўлмоқда.
Шу билан бирга, Халқ қабулхоналари, ижтимоий тармоқлар ва сўровлар орқали соҳа ва ҳудудлардаги муаммолар, одамларнинг адолатли таклифлари ўрганиб борилмоқда. Улар асосида халқимизни рози қиладиган қарорлар қабул қилинмоқда.
Жумладан, тадбиркорлик бўйича лицензия ва рухсатномаларни расмийлаштириш тартиби соддалаштирилди, муддатлари қисқартирилди. Йил бошидан буён 50 мингдан ортиқ янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилди. Аҳоли сотиб олган уйларнинг 28 фоизи ипотека кредитлари ҳисобига молиялаштирилди. 1 сентябрдан бошлаб хусусий секторда ишлаётган аёлларга ҳам давлат бюджетидан 2 миллион сўмлик ҳомиладорлик ва туғиш нафақаси тўлаб бериш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Йиғилишда аҳоли ва бизнесни қийнаб келаётган муаммолар, улар бўйича илгари сурилаётган таклиф ва ташаббуслар муҳокама қилинди. Асосли таклифларни қаноатлантириш, одамлар учун қулайликларни ошириш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берилди.
Президент халқимизни рози қилиш, тадбиркорликни ривожлантириш учун барча шароитларни яратиш барча раҳбарларнинг энг устувор вазифаси бўлиши кераклигини таъкидлади.

Удовлетворение запросов людей – самая приоритетная задача всех руководителей
Президент Шавкат Мирзиёев 26 июля провел совещание по обсуждению предложений, направленных на улучшение жизни населения и повышение активности предпринимателей.
В последние годы во всех сферах и направлениях осуществлены коренные реформы. Стратегия развития положила начало новому этапу реформ в стране. Ее первоочередной целью определено построение гуманного государства путем возвышения чести и достоинства человека и дальнейшего развития свободного гражданского общества.
Все преобразования, осуществляемые в экономической и социальной жизни, направлены на обеспечение интересов человека. В частности, валовой внутренний продукт в первом полугодии текущего года вырос на 5,4 процента. Темпы роста промышленности, строительства, торговли и услуг положительно сказываются на жизни населения.
Вместе с тем на основе изучения обращений в Народные приемные, в социальных сетях и путем опросов выявляются проблемы в сферах и регионах, собираются предложения населения. На их основе принимаются решения, служащие благополучию людей.
В частности, был упрощен порядок и сокращены сроки оформления лицензий и разрешений в сфере предпринимательства. С начала года организовано более 50 тысяч новых субъектов предпринимательства. 28 процентов домов, купленных населением, были профинансированы за счет ипотечных кредитов. Принято решение о выплате с 1 сентября пособий по беременности и родам в размере 2 миллионов сумов из государственного бюджета женщинам, работающим в частном секторе.
На совещании всесторонне проанализированы вопросы, волнующие население и бизнес, выдвигаемые ими предложения и инициативы. Ответственным лицам даны указания по удовлетворению обоснованных предложений, расширению удобств для людей.
Президент отметил, что удовлетворение запросов народа, создание всех условий для развития предпринимательства должны быть приоритетными задачами всех руководителей.