Пахтачиликдаги долзарб вазифалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 27 июль куни пахтачиликдаги долзарб вазифалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Маълумки, бу соҳа қишлоқ хўжалиги ва аҳоли бандлигида алоҳида ўрин тутади. Шу боис Президентимиз ташаббуси билан пахта етиштиришда кластер тизими жорий этилди. Ушбу тизим натижасида 350 га яқин йирик фабрика ишга туширилди. Беш йил аввал юртимизда етиштирилган пахта толасининг атиги 40 фоизи қайта ишланган бўлса, бугунги кунда 100 фоиз ўзимизда қайта ишланмоқда.
Сўнгги йиллардаги иқлим ўзгаришлари пахтачилик олдига янги вазифалар қўймоқда. Хусусан, бу йилгидай аномал иссиқ илгари ҳеч қачон бўлмаган. Ўн кундан бери юртимизда кундузги ҳарорат 43 градусдан юқори бўлмоқда. Кечки пайт ҳам кам эмас.
Бу пахтачилик учун фавқулодда вазият. Лекин барча имкониятларни сафарбар қилиб, ҳосилни сақлаб қолиш зарур. Бунинг учун уруғчилик, нав танлаш, ўғитлаш, суғориш ва зараркунандаларга қарши курашишни илмий ёндашувлар асосида йўлга қўйиш керак.
Шу маънода, давлатимиз раҳбарининг “Пахта ҳосилдорлигини ошириш, пахта етиштиришда илм ва инновацияларни жорий қилишнинг қўшимча ташкилий чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига кўра, Пахтачилик кенгаши тузилгани айни муддао бўлди.
Йиғилишда инновацион ривожланиш вазири, Пахтачилик кенгаши раиси И.Абдураҳмонов кенгаш томонидан амалга оширилаётган ишлар тўғрисида ҳисобот берди.
Унда айтилишича, Кенгаш аъзолари олим ва мутахассислар билан бирга Қуйичирчиқ, Сайхунобод, Навбаҳор, Нарпай, Вобкент ва Қоракўл туманларига бориб, ҳақиқий аҳволни ўрганган. Жумладан, уруғлик пахта экилган майдонларда кўчат тиғизлиги меъёрга нисбатан 35-40 фоизга ошириб юборилгани аниқланган. Айрим далаларда ғўзанинг тепасида ҳосил деярли йўқ, пастида эса 2-3 та кўсак бор, холос. Зарарли ҳашарот ва касаллик турлари ҳам кўпайган.
Йиғилишда бундай ҳолатда ғўзани парваришлаш ва ҳосилдорликни таъминлаш бўйича тавсия ва кўрсатмалар айтиб ўтилди. Уларни барча ҳудудларда амалга ошириш бўйича “долзарб 30 кунлик” эълон қилинди.
Кластер ва фермерларнинг даласига бориб, илмий ёндашув ва янгиликларни тушунтириш зарурлиги таъкидланди.
– Иқлим ўзгариши келгусида ҳам салбий таъсир кўрсатишини ҳисобга олиб, иш тутишимиз керак. Бу масалага илмий ёндашиш шарт, – деди Шавкат Мирзиёев.

On July 27, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the current issues in cotton growing.
The industry has a special place in agriculture and employment. Therefore, at the initiative of the President, a cluster system was introduced in cotton growing. About 350 large factories were put into operation. Five years ago, only 40 percent of domestic cotton fiber was processed in the country, today this figure is 100 percent.
Climate change in recent years poses new challenges for cotton growing. In particular, such abnormally high temperatures as this summer have not been observed before. In the daytime, the thermometer stays above 43 degrees. The temperature at night also exceeds the norm.
This is an emergency for the cotton industry. However, it is necessary to mobilize all the possibilities and save the harvest. To do this, seed production, variety selection, fertilization, irrigation and pest control must be carried out based on scientific approaches.
In this sense, the creation of the Council for Cotton Growing by the resolution of the Head of the state “On additional organizational measures to increase the yield of cotton, introduce science and innovation in the cultivation of cotton” was very useful.
At the meeting, the Minister of Innovative Development, Chairman of the Council for Cotton Growing I. Abdurakhmonov reported on the ongoing work.
It was noted that the members of the council, together with scientists and specialists, studied the situation with departure to Quyichirchiq, Sayhunabad, Navbakhor, Narpay, Vabkent and Karakul districts. It was found that the norm for planting density of seedlings in cotton fields was exceeded by 35-40 percent. In some fields, there is almost no crop in the upper part of the cotton stalks, only 2-3 bolls have formed in the lower part. Pests and diseases have also increased.
At the meeting, recommendations and instructions for caring for cotton and ensuring yields in such a situation were announced. 30 days of action have been announced for their implementation in all regions.
The need for visiting cluster fields and farmers by specialists to explain scientific solutions and innovations was emphasized.
“We must act, taking into account that climate change will have a negative impact in the future. A scientific approach to this issue is needed”, Shavkat Mirziyoyev said.