Ўзбекистон илк бор дунё парламентлари аёл раҳбарларининг саммитини ўтказади
Жорий йил 8-9 сентябрь кунлари Тошкент шаҳрида Парламентлараро иттифоққа аъзо давлатлар парламентлари аёл раҳбарларининг 14-саммити ўтказилади.
Бу ҳақдаги келишувга Венада ташкил этилган 13-саммит чоғида эришилди. Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева саммит иштирокчиларига Ўзбекистонда гендер тенглиги соҳасидаги ислоҳотлар тўғрисида сўзлаб берди.
Саммитда республикамизда хотин-қизларнинг сиёсий фаоллигини ошириш борасидаги салмоқли ишлар алоҳида қайд этилди.
Навбатдаги саммитни Ўзбекистонда ўтказиш тўғрисидаги қарорнинг қабул қилингани, шубҳасиз, жаҳон ҳамжамияти томонидан Ўзбекистоннинг парламентаризмни ривожлантириш, гендер сиёсатида, шунингдек, жамиятни демократлаштириш йўлидаги туб ислоҳотлар муваффақиятининг эътирофидир.
Ўзбекистонда ва умуман минтақада илк бор ташкил этилаётган 14-саммит “Парламентнинг етакчи роли: янада самарали барқарорлик ва фаровонликни таъминлашда хавф-хатарни баҳолаш” мавзусига бағишланади.
Саммитдан кўзланган асосий мақсад барқарорлик ва фаровонликни самарали таъминлаш учун гендер тенгликни таъминлаш ҳамда хотин-қизларнинг имкониятларини кенгайтириш бўйича парламентлар учун устувор йўналиш ва харакатларни белгилаб беришдан иборатдир.
Саммитда парламентлараро иттифоққа аьзо мамалакатлар парламентларининг аёл раҳбарлари, депутатлар ва халқаро ташкилотлардан аёл вакиллар иштирок этади.
Саммит доирасида адолат, интеграция ва атроф-муҳит муҳофазаси, хотин-қизларинг репродуктив саломатлик соҳасидаги эҳтиёжлари, пандемиядан кейинги иқтисодиётни тиклаш, хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини интернетда ҳимоя қилиш ва тарғиб қилиш сингари масалалар муҳокама қилинади.
Саммит якунида Тошкент декларациясини қабул қилиш режалаштирилган.
Маълумот тариқасида қайд этиш жоизки, Парламентлараро иттифоқ 1889 йилда таъсис этилган бўлиб, халқаро ташкилотлар орасида ёши энг улуғи ҳисобланади. 178 давлат аъзо бўлиб кирган ушбу ташкилот ўтган даврда том маънода парламентлараро халқаро бирдамликнинг яққол ифодасига айланди.

Узбекистан впервые проведет Саммит женщин-руководителей парламентов стран мира
8-9 сентября текущего года в Ташкенте состоится 14-й Саммит женщин-руководителей парламентов стран, входящих в Межпарламентский союз (МПС).
Договоренность об этом была достигнута в ходе 13-го Саммита, организованного в Вене. Принимая участие в его работе, председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева рассказала участникам о действующих в Узбекистане реформах в сфере гендерного равенства.
На саммите особо была отмечена работа по повышению политической активности женщин в нашей республике.
Решение о проведении очередного саммита в Узбекистане - это признание мировым сообществом достижений Узбекистана в области развития парламентаризма, существенного прогресса в гендерной политике, а также успехов кардинальных реформ на пути демократизации общества.
14-й Саммит, который организуется впервые в Узбекистане и в целом в регионе, будет посвящен теме «Ведущая роль парламента: оценка рисков для более эффективного обеспечения стабильности и процветания».
Основной целью является определение приоритетов и действий для парламентов по обеспечению гендерного равенства и расширению прав и возможностей женщин для эффективного обеспечения стабильности и процветания.
В саммите примут участие женщины-руководители парламентов стран Межпарламентского союза, депутаты и представительницы международных организаций.
В рамках саммита будут обсуждены такие вопросы, как справедливость, интеграция и защита окружающей среды; потребности репродуктивного здоровья женщин; восстановление экономики после пандемии; защита и продвижение прав и свобод женщин в сети Интернет.
По итогам саммита планируется принять Ташкентскую декларацию.
Отметим, что Межпарламентский союз, учрежденный в 1889 году, является старейшей международной парламентской организацией, насчитывающий 178 государств. МПС стал ярким выражением межпарламентской интернациональной солидарности.