Ўзбекистон илк бор дунё парламентлари аёл раҳбарларининг саммитини ўтказади
Жорий йил 8-9 сентябрь кунлари Тошкент шаҳрида Парламентлараро иттифоққа аъзо давлатлар парламентлари аёл раҳбарларининг 14-саммити ўтказилади.
Бу ҳақдаги келишувга Венада ташкил этилган 13-саммит чоғида эришилди. Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева саммит иштирокчиларига Ўзбекистонда гендер тенглиги соҳасидаги ислоҳотлар тўғрисида сўзлаб берди.
Саммитда республикамизда хотин-қизларнинг сиёсий фаоллигини ошириш борасидаги салмоқли ишлар алоҳида қайд этилди.
Навбатдаги саммитни Ўзбекистонда ўтказиш тўғрисидаги қарорнинг қабул қилингани, шубҳасиз, жаҳон ҳамжамияти томонидан Ўзбекистоннинг парламентаризмни ривожлантириш, гендер сиёсатида, шунингдек, жамиятни демократлаштириш йўлидаги туб ислоҳотлар муваффақиятининг эътирофидир.
Ўзбекистонда ва умуман минтақада илк бор ташкил этилаётган 14-саммит “Парламентнинг етакчи роли: янада самарали барқарорлик ва фаровонликни таъминлашда хавф-хатарни баҳолаш” мавзусига бағишланади.
Саммитдан кўзланган асосий мақсад барқарорлик ва фаровонликни самарали таъминлаш учун гендер тенгликни таъминлаш ҳамда хотин-қизларнинг имкониятларини кенгайтириш бўйича парламентлар учун устувор йўналиш ва харакатларни белгилаб беришдан иборатдир.
Саммитда парламентлараро иттифоққа аьзо мамалакатлар парламентларининг аёл раҳбарлари, депутатлар ва халқаро ташкилотлардан аёл вакиллар иштирок этади.
Саммит доирасида адолат, интеграция ва атроф-муҳит муҳофазаси, хотин-қизларинг репродуктив саломатлик соҳасидаги эҳтиёжлари, пандемиядан кейинги иқтисодиётни тиклаш, хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини интернетда ҳимоя қилиш ва тарғиб қилиш сингари масалалар муҳокама қилинади.
Саммит якунида Тошкент декларациясини қабул қилиш режалаштирилган.
Маълумот тариқасида қайд этиш жоизки, Парламентлараро иттифоқ 1889 йилда таъсис этилган бўлиб, халқаро ташкилотлар орасида ёши энг улуғи ҳисобланади. 178 давлат аъзо бўлиб кирган ушбу ташкилот ўтган даврда том маънода парламентлараро халқаро бирдамликнинг яққол ифодасига айланди.

In Uzbekistan in 2022 for the first time will pass the Summit of female heads of parliaments of the countries of the world
On September 8-9, Tashkent will host the 14th Summit of Women Heads of Parliaments of the countries that are members of the Inter-Parliamentary Union (IPU).
A corresponding agreement was reached during the 13th summit in Vienna. The Chair of the Uzbek Senate Tanzila Narbayeva, addressing the summit, briefed the participants about the reforms in the field of gender equality in Uzbekistan.
Particular attention is paid to the experience of Uzbekistan in supporting and encouraging the participation of women in the economic sphere, focusing on them economic incentives, grants, credits and loans, as well as education and training of girls and women as one of the priorities of the post-pandemic period.
The work on increasing the political activity of women in the republic was noted.
An event of this magnitude with the participation of all women leaders of parliaments of the countries of the world will be organized for the first time in our country and in the region as a whole.
It was noted that the decision to hold the Summit in Uzbekistan is the recognition by the world community of the achievements of Uzbekistan in the development of parliamentarism, significant progress in gender policy, as well as the success of cardinal reforms on the path of democratization of society.
As a result of the summit, it is planned to adopt the Tashkent Declaration.
The Inter-Parliamentary Union, established in 1889, is the oldest international parliamentary organization, numbering 178 states. The IPU has become a vivid expression of inter-parliamentary international solidarity.