12-dekabr kuni Davlat xizmatlari agentligi tashkil etilganiga 2 yil to‘ladi
Prezident tashabbusi bilan 2017-yil 12-dekabrda Adliya vazirligi huzurida Davlat xizmatlari agentligi va uning 201 ta Davlat xizmatlari markazlari tashkil etildi. Agentlikni tashkil etishdan asosiy maqsad davlat xizmatlarini olish tartibini soddalashtirish, hujjatlarni rasmiylashtirishdagi asossiz talablar, byurokratiya va korrupsiya alomatlarining oldini olishdir. Ushbu tuzilma xalq ishonchini qozonib, o‘z faoliyati samaradorligini namoyish eta olgan Xalq qabulxonalari negizida tashkil etildi.
Markazlarni tashkil etish samaradorligi statistik ko‘rsatkichlarda yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Masalan, 2017-yil davomida “yagona darcha” markazlari orqali 120 mingdan ortiq xizmatlar taqdim etilgan bo‘lsa, Agentlik tashkil etilgan vaqtdan boshlab bugungi kunga qadar Davlat xizmatlari markazlari 20 millionga yaqin xizmatlarni ko‘rsatdi va ushbu ikki yil ichida taqdim etilayotgan xizmatlar turi 120 taga yetdi. Bugungi kunda bu ko‘rsatkich kengayishda davom etmoqda, ya’ni mamlakatimiz aholisi orasida eng ommabop xizmatlar bosqichma-bosqich joriy etilmoqda.
Aholining markazlarga murojaat qilish madaniyatini oshirish maqsadida Davlat xizmatlari agentligi chekka hududlar aholisi, ayniqsa, o‘z biznesini ochmoqchi bo‘lgan yoshlar va tadbirkorlar uchun uchrashuvlar tashkil etmoqda. Davlat xizmatlarini masofadan olish uchun keng qamrovli tushuntirish va targ‘ibot ishlari olib borilmoqda.
Bugungi kunga qadar sohani rivojlantirish yo‘lida qator ishlar amalga oshirildi.
Jumladan:
- davlat xizmatlarini olish uchun taqdim etiladigan hujjatlar soni 112 tadan 52 taga qisqartirildi;
- davlat xizmatlarini ko‘rsatish muddatlari ikki barobarga, ya’ni – 280 kundan 126 kungacha qisqartirildi.
-aholining ortiqcha ovoragarchiligi, vaqt va mablag‘larini tejash maqsadida olis hududlarda Davlat xizmatlari markazlarining shohobchalari faoliyati yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, bugungi kunda respublika bo‘ylab 53 ta shohobcha faoliyat yuritmoqda.
Hozirgi kunda har bir DXMda qabul burchagi tashkil etilgan bo‘lib, u yerda fuqarolar o‘zlarini qiziqtirgan ma’lumotlarni olishlari mumkin, Markaz direktori esa har bir xizmat oluvchini shaxsan kutib oladi.
Shuningdek, so‘rov va takliflar bilan ishlashning samarali qayta aloqa tizimi yaratilgan. Fuqarolarga qulaylik yaratish maqsadida bugungi kunda qayta aloqa uchun Telegram-bot, Facebookda rasmiy sahifa va “1148” qisqa raqamli “ishonch telefoni” faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Hozirda mamlakat bo‘ylab yangi, shinam Markazlar qurilishi boshlab yuborilgan bo‘lib, butun respublika bo‘ylab 60 ga yaqin bunday binolar foydalanishga topshirildi.
Markazlarning yangi binolari maxsus uslubda bezatilgan bo‘lib, qo‘shimcha qulayliklar inobatga olingan. Jumladan onlayn-xizmatlarni olishga mo‘ljallangan ma’lumot kiosklari, zal bo‘ylab joylashtirilgan ko‘rsatkichlar, taqdim etilayotgan xizmatlarning sifatini baholash uchun pultlar, elektron navbat chiptalari va qulay kutish joylarini ko‘rsatib o‘tish mumkin.
Shuningdek, yangi binolarda ona va bola xonasi, tibbiy yordam punkti, davlat bojlarini to‘lash uchun kassa, davlat xizmatlarini olish jarayonlarini hamda navbatingiz tartib raqamlarini namoyish etuvchi monitorlar, o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish uchun maxsus burchaklar, kutubxona, kafe va bepul Wi-Fi tarmog‘idan foydalanish imkoniyatlari mavjud.
Nogironlar uchun tegishli qulayliklar yaratilgan bo‘lib, bir so‘z bilan aytganda, har bir fuqaroga individual yondashilgan.
Milliy iqtisodiyotning barqaror o‘sishini ta’minlash, hududlarga investitsiyalarni jalb qilish, aholi orasida tadbirkorlik faolligini oshirish bugungi kunda O‘zbekiston oldida turgan asosiy vazifalardandir.
Ma’lumki, tadbirkorlik dunyosiga birinchi qadam Davlat xizmatlari markazlaridan boshlanadi, chunki aynan shu yerda biznesni ro‘yxatdan o‘tkazish jarayoni amalga oshiriladi. Davlat xizmatlari agentligi tadbirkorlik subyektlarini ro‘yxatga olish uchun yagona vakolatli organ hisoblanadi. Shu sababli ushbu ko‘rsatkich bo‘yicha xalqaro reytinglarda pozitsiyalarni yaxshilash vazifasi Adliya vazirligi va uning huzuridagi Davlat xizmatlari agentligi zimmasiga yuklatilgan.
Maxsus avtomatlashtirilgan tizimning yaratilishi tufayli hozirda tadbirkorlik faoliyatini Davlat xizmatlari markazlarida atigi 15-20 daqiqada ro‘yxatdan o‘tkazish, shuningdek, bir vaqtning o‘zida bank hisob raqamini ochish mumkin. Ushbu jarayonni masofadan turib, “onlayn” tartibda bajarish imkoniyati yarartildi. Fuqarolarning elektron davlat xizmatlaridan foydalanishlarini rag‘batlantirish maqsadida esa davlat bojlarini to‘lashda turli imtiyozlar va chegirmalar joriy etilmoqda.
Barcha tadbirkorlar uchun ochiq platformaning ishga tushirilishi natijasida investorlar va boshqa tadbirkorlik subyektlari kelajakdagi biznes sherigi haqidagi kerakli ma’lumotlarni, jumladan kompaniyaning nomi, ro‘yxatdan o‘tgan sanasi, ustav kapitalining hajmi, shuningdek ta’sischilar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni “onlayn” rejimda olish imkoniga ega bo‘ldilar.
Bu esa, ishbilarmon sherikning nufuzi va professionalligiga ishonch hosil qilishga ko‘maklashib, tadbirkorlar uchun zarar keltirishi mumkin bo‘lgan firibgarlik va boshqa salbiy hamkorlik holatlarining oldini olishga xizmat qiladi.
Amalga oshirilgan ishlar natijasi, Jahon bankining «Doing business-2020» yoki «biznesni yuritish» yillik hisobotida zamonaviy O‘zbekiston o‘z tarixida birinchi marta tadbirkorlarni ro‘yxatga olish ko‘rsatkichi bo‘yicha 190 mamlakat orasida 8-o‘rinni egallab, eng yaxshi o‘ntalikka kirishga muvaffaq bo‘lganida namoyon bo‘ldi.
Fuqarolarga qulaylik yaratish maqsadida, 2019-yil 1-iyundan boshlab jismoniy va yuridik shaxslar davlat xizmatlarining aksariyatini eksterritorial tarzda, ya’ni fuqarolarning doimiy (vaqtincha) yashash joyi va yuridik shaxslarning pochta manzili (joylashuvi)dan qat’iy nazar istalgan Davlat xizmatlari markazlarida olish imkoniga ega bo‘ldilar.
Davlat xizmatlari agentligi tezkor va sifatli davlat xizmatlaridan aholining 100% foydalanishi imkoniga ega bo‘lishidan manfaatdordir. Shu sababli bugungi kunda Davlat xizmatlari agentligi faoliyatining muhim yo‘nalishlaridan biri sifatida O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Yevropa Ittifoqi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot dasturi bilan birgalikda amalga oshirilayotgan “O‘zbekistonning qishloq joylarida davlat xizmatlari ko‘rsatishni takomillashtirish va boshqaruv darajasini oshirish” loyihasini ta’kidlash muhim bo‘lib, unda quyidagilar ko‘zda tutilgan:
- qishloq joylardagi aholining zaif qatlamlari, ayniqsa, ayollar, yoshlar va bolalar, qariyalar va nogironlarning turmush darajasini yaxshilash borasida O‘zbekiston hukumatining muhim qadamlaridan biri bo‘lmish davlat xizmatlarining sifatini oshirish. Chunki aynan mana shu guruhlar raqamlashtirish jarayoniga nisbatan ta’sirchan;
- davlat xizmatlarini ko‘rsatish tizimida shaffoflik va oshkoralikni ta’minlash. Bunga fuqarolarning barcha qatlamlari tomonidan ma’lumot olishning eng ilg‘or tajribalarini o‘rganish va joriy etish, real vaqt rejimida davlat xizmatlarini ko‘rsatish sifatini monitoring qilish orqali erishiladi;
- davlat xizmatlarini ko‘rsatishning turli bosqichlarida inson omilini cheklash uchun bu jarayonlarni avtomatlashtirish;
- korrupsiyaning oldini olish choralarini qo‘llash.
Shuningdek, loyiha doirasida respublikaning 5 ta viloyati – Toshkent, Jizzax, Sirdaryo, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarining olis va yetib borish qiyin bo‘lgan hududlaridagi Davlat xizmatlari markazlarida xalqaro talablarga javob beradigan davlat xizmatlarining yuqori standartlari sinovdan o‘tkaziladi. Yaqin kelajakda esa ushbu tajriba barcha Markazlarda joriy qilinadi.

12 декабря исполнилось 2 года созданию Агентства государственных услуг
По инициативе Президента 12 декабря 2017 года при Министерстве юстиции страны создано Агентство государственных услуг и его 201 центров на местах. Основной целью создания Агентства является максимальное упрощение процедуры получения госуслуг, предотвращения бумажной волокиты, бесконечных очередей, а также проявлений коррупции. Структура создана на базе Народных приемных, завоевавших доверие народа, а также продемонстрировавших эффективность своей деятельности среди населения.
Эффективность создания центров наглядно демонстрируют статистические показатели. Так, если за весь 2017 год посредством единых центров было оказано более 120 тысяч услуг, то с момента создания Агентства до сегодняшнего дня Центры госуслуг предоставили около 20 миллионов, а спектр предоставляемых услуг за эти два года увеличился до 120. Сегодня он продолжает расширяться — налажено поэтапное внедрение наиболее популярных среди жителей страны услуг.
Для повышения доверия и интереса со стороны населения к центрам Агентством государственных услуг для жителей отдаленных регионов, молодежи, намеренной начать свой бизнес, предпринимателей организуются встречи. Проводится масштабная разъяснительная работа по получению госуслуг дистанционно.
На сегодняшний день для улучшения сферы государственных услуг сделано немало.
Например:
- количество документов, предоставляемых при получении госуслуг, сокращены с 112 до 52;
- срок предоставления госуслуг сокращен вдвое — со 280 дней до 126.
- в отдаленных местностях республики во избежания излишней волокиты и сокращения трат времени и денег населения налажена работа филиалов Центров государственных услуг, таких сегодня 53 по всей стране.
На данный момент в каждом ЦГУ организована стойка администратора, где граждане смогут получать интересующую их информацию, а директор Центра лично встречать каждого услугополучателя.
Также налажена эффективная система для работы с обращениями и предложениями. Для удобства граждан сегодня функционирует бот обратной связи телеграм, официальная страница в Фейсбуке, а также «телефон доверия» 1148.
Сегодня по всей стране запущено строительство новых, комфортабельных ЦГУ. Около 60 таких зданий по всей республике уже функционирует.
Новые здания Центров государственных услуг оформлены в фирменном стиле и включают в себя дополнительные элементы повышенной комфортности. Среди них — инфокиоски, с помощью которых можно получить также услуги онлайн, развешанные по всему залу указатели, пульт для оценки качества оказанных услуг, талон электронной очереди, а также улучшенные места ожидания.
Также в новых зданиях имеются комната матери и ребёнка, медпункт, касса для оплаты госпошлины, мониторы, демонстрирующие процессы получения госуслуг, а также порядок очереди, специальные уголки для самостоятельного получения услуг, библиотека, кафе, а также доступ к бесплатному WiFi.
Для лиц с ограниченными возможностями предусмотрены соответствующие удобства. В общем, к каждому гражданину — индивидуальный подход.
Осуществление стабильно высокого роста национальной экономики, привлечение инвестиций в регионы, максимальная активизация предпринимательской деятельности среди населения — среди ключевых задач, стоящих перед сегодняшним Узбекистаном.
Как известно, первый шаг в мир предпринимательства начинается с Центров государственных услуг — именно здесь проходят процедуру регистрации бизнеса. Агентство государственных услуг является единственным уполномоченным органом по регистрации субъектов предпринимательства. Потому задачи, по улучшению позиций именно по данному индикатору возложены на Министерство юстиции и находящееся при нём Агентстве государственных услуг.
Сегодня, благодаря созданию специальной автоматизированной системы, зарегистрировать бизнес в Центрах госуслуг можно всего за 15-20 минут, так же в течении считанных минут можно открыть банковский счёт как в национальной, так и в иностранной валюте. К тому же, эту процедуру можно пройти и удалённо, в режиме “онлайн”. А чтобы стимулировать и поощрять граждан пользоваться электронными госуслугами, внедряются различные льготы и скидки при оплате госпошлин.
Благодаря запуску открытой платформы для всех предпринимателей, инвесторы и другие субъекты предпринимательства имеют возможность в режиме “онлайн” получить необходимую информацию о будущем бизнес-партнёре. Доступна информация о названии предприятия, дате регистрации, размере уставного фонда, а также учредителях.
Проверка бизнес-партнера поможет убедиться в его добропорядочности и профессионализме, тем самым позволив предпринимателям избежать факты мошенничества и сотрудничества, которое может принести убытки.
Результат наяву, впервые в истории современного Узбекистана по результатам отчёта Всемирного банка «Doing business-2020», или «ведение бизнеса» по индикатору регистрации предпринимателей Узбекистан занял 8 позицию из 190 стран и вошёл в десятку лучших.
Также для удобства граждан с 1 июня 2019 года физические и юридические лица вправе получать большую часть госуслуг в центрах государственных услуг по экстерриториальному принципу независимо от места постоянной (временной) прописки граждан и почтового адреса (местонахождения) юридических лиц.
Агенство госуслуг заинтересованно в 100% доступе граждан к оперативным и качественным госуслугам. Потому одной из значимых среди реализуемых сегодня работ АГУ можно назвать наш совместный проект с Министерством юстиции Республики Узбекистан, Европейским союзом и Программой развития ООН в Узбекистане «Совершенствование предоставления государственных услуг и повышения уровня управления в сельских районах Узбекистана», которым предусмотрено:
- повышение качества предоставления государственных услуг как важный шаг со стороны правительства Узбекистана по улучшению качества жизни уязвимых слоев населения в сельских районах — в первую очередь, женщин, молодежи и детей, пожилых людей и лиц с ограниченными возможностями. Так как именно эти группы наиболее остро чувствуют последствия цифрового разрыва;
- обеспечение прозрачности и открытости в системе предоставления государственных услуг. Это будет обеспечено путем внедрения и изучения передового опыта по доступу всех категорий граждан к информации, мониторинга качества оказания госуслуг в режиме реального времени;
- автоматизация процессов путём исключения человеческого фактора в различных процедурах при оказании госуслуг;
- применение мер по недопущению коррупции.
Также в рамках проекта в самых отдалённых и труднодоступных Центрах госуслуг в 5 регионах республики — Ташкентской, Джизакской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях будут апробированы высокие стандарты оказания госуслуг, отвечающие мировым требованиям. В ближайшем будущем этот опыт будет применен ко всем Центрам.
К тому же, для обеспечения быстрого доступа к госуслугам всех граждан, независимо от места их проживания, проектом запланировано повсеместное открытие филиалов Центров госуслуг на основе принципов государственно-частного партнерства.