AQSh va Kanadada bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari muddatidan oldin ovoz berishda ishtirok etdilar
2019-yilning 15-dekabr kuni Atlanta shahrida (Jorjiya shtati) O‘zbekiston Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga saylovda muddatidan oldin ovoz berish bo‘lib o‘tdi.
Ovoz berishda mamlakatimizning 70 ga yaqin fuqarolari ishtirok etdilar.
Shu kunning o‘zida Kanadaning Toronto shahrida muddatidan oldin ovoz berish o‘tkazildi. Unda 110 dan ortiq O‘zbekiston fuqarolari ovoz berdilar. Ba’zi saylovchilar Kanadaning uzoq hududlari, jumladan Alberta (3,7 ming km), Ontario (950 km), Kvebekdan (540 km) muddatidan oldin ovoz berish uchun yetib keldilar.
Hamyurtimiz Nodira Yo‘ldosheva so‘zlariga ko‘ra, u va uning oilasi 13 yildan ortiq Kanadada istiqomat qilmoqda va birinchi marta O‘zbekistonning AQShdagi Elchixonasi bunday keng ko‘lamli siyosiy tadbirni tashkil etdi.
O‘zbekiston fuqarosi Kseniya Tsoy ta’kidlashicha, bugun u ovoz berish maqsadida Ottavadan kelgan. O‘z vatanida bo‘layotgan voqealar uning uchun juda muhimdir.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining qaroriga muvofiq, AQSh hududida 150-Shayxontohur saylov okrugiga biriktirilgan mamlakatimizning Vashington shahridagi Elchixonasida 12-sonli va Nyu-York shahridagi Bosh konsulxonasida 33-sonli saylov uchastkalari tashkil etilgan.
O‘zbekiston fuqarolari barcha masalalar bo‘yicha quyidagi aloqa ma’lumotlari orqali murojaat qilishlari mumkin:

Граждане Узбекистана, находящиеся в США и Канаде, приняли участие в досрочном голосовании
15 декабря 2019 года в г.Атланте (штат Джорджия) состоялось досрочное голосование на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса Узбекистана.
В голосовании участвовали около 70 граждан нашей страны.
В тот же день проведено досрочное голосование в канадском г.Торонто. В нем проголосовали свыше 110 граждан Узбекистана. Некоторые избиратели приехали в пункт досрочного голосования из отдаленных провинций Канады, в том числе из Альберты (3,7 тыс. км.), Онтарио (950 км.), Квебека (540 км.) и других.
По словам нашей соотечественницы Нодиры Юлдашевой, она вместе с семьей проживает в Канаде более 13 лет, и впервые Посольство Узбекистана в США организовало такое масштабное политическое мероприятие.
Как подчеркнула гражданка Узбекистана Ксения Цой, сегодня она специально приехала из Оттавы чтобы проголосовать. Для нее очень важно то, что происходит в ее родной стране.
В соответствии с решением ЦИК Узбекистана на территории США образованы избирательные участки №12 при Посольстве нашей страны в г.Вашингтоне и №33 - при Генконсульстве в г.Нью-Йорке, прикрепленные к Шайхонтохурскому избирательному округу №150 (г.Ташкент).