2019 yil 29 noyabr kuni Toshkent shahrida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi o‘tkazilib, uning yakunida Qo‘shma bayonot qabul qilindi hamda mintaqa mamlakatlari maslahat sammitlarini tayyorlash va o‘tkazish tartibi ma’qullandi.
Qo‘shma bayonot matni BMT Bosh Assambleyasi 74-sessiyasining rasmiy hujjati sifatida tarqatildi. Toshkent shahrida o‘tkazilgan Maslahat uchrashuviga doir axborot tashkilotning olti rasmiy tili – ingliz, arab, ispan, xitoy, rus va fransuz tillarida chop etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2017 yil sentabr oyida BMT Bosh Assambleyasi 72-sessiyasida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari maslahat uchrashuvlarini muntazam o‘tkazish mexanizmiga oid tashabbus bilan chiqqan edi. Mazkur tashabbus mintaqaning barcha mamlakatlari tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
Toshkentda Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev mintaqada xavfsizlikni mustahkamlash, davlatlar o‘rtasidagi savdo to‘siqlarini olib tashlash, infratuzilmani modernizatsiyalash va transchegaraviy imkoniyatlarni kengaytirishga yo‘naltirilgan yirik loyihalarni qo‘llab-quvvatlash bilan bog‘liq qator masalalarni muhokama qildi. Markaziy Osiyo barqarorlik va izchil taraqqiyot, yaxshi qo‘shnichilik, xavfsizlik va farovonlik mintaqasi bo‘lishi kerakligi yuzasidan umumiy manfaaatdorlik izhor etildi.
Besh mamlakat rahbarlari xalqaro siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan ham o‘zaro fikr almashdi.
Uchrashuvda bugun mintaqamizda tom ma’nodagi yangi siyosiy muhit shakllangani, o‘zaro ishonch darajasi sezilarli oshgani hamda hamkorlik va gumanitar aloqalar faollashgani qayd etildi. Markaziy Osiyo – dunyoning asrlar davomida qardosh xalqlar tinch-totuv va hamjihatlikda yashab kelayotgan kam sonli mintaqalaridan biridir. Shu nuqtai nazardan, davlat rahbarlarining Maslahat uchrashuvi formatidagi har yili o‘tkaziladigan sammitlari o‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish va uni yangi bosqichga olib chiqishda muhim ahamiyatga ega.

Итоговый документ Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в г.Ташкенте распространен в качестве официального документа Генассамблеи ООН
29 ноября 2019 года в г.Ташкенте состоялась Консультативная встреча глав государств Центральной Азии, по итогам которой было принято Совместное заявление и одобрен Регламент подготовки и проведения консультативных саммитов стран региона.
Текст Совместного заявления распространен в качестве официального документа 74-й сессии Генеральной Ассамблеи. Информация о Консультативной встрече в г.Ташкенте опубликована на шести официальных языках организации - английском, арабском, испанском, китайском, русском и французском.
С инициативой о запуске механизма регулярных консультативных встреч глав государств Центральной Азии Президент Шавкат Мирзиёев выступил в сентябре 2017 года с трибуны 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Инициатива была поддержана всеми странами региона.
В г.Ташкенте президенты Кыргызской Республики Сооронбек Жээнбеков, Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Первый Президент Республики Казахстан — Елбасы Нурсултан Назарбаев рассмотрели вопросы укрепления безопасности в регионе, устранения между государствами торговых барьеров, продвижения крупных проектов, направленных на модернизацию инфраструктуры и расширение трансграничных возможностей. Подтверждена общая заинтересованность в том, чтобы Центральная Азия была регионом стабильности и устойчивого развития, добрососедства, безопасности и процветания.
Лидеры пяти стран также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной политики.
Как подчеркивалось на встрече, сегодня в нашем регионе сформировалась прнципиально новая политическая атмосфера, существенно повысился уровень доверия, активизировались кооперационные и гуманитарные связи. Центральная Азия – один из немногих регионов мира, в котором братские народы в течение веков живут в мире и согласии. В данном контексте ежегодные саммиты глав государств в формате Консультативных встреч имеют важное значение для дальнейшего расширения сотрудничества и вывода его на новую ступень развития.