Аждодлар мероси Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва миллий ўзликни шакллантиришга қандай таъсир кўрсатади
Инсоният ўз тараққиёти босқичида ўзидан олдинги инсонларнинг билим ва тажрибаларидан унумли фойдаланади ва айни вақтда уни янги тажрибалар орқали бойитишда давом этади.
Ўзбекистон бугун янги тараққиёт босқичига қадам қўяркан, янги ривожланиш ва янги жамият фалсафаси, яъни “Янги Ўзбекистон” феномени илгари сурилмоқда. Шу сабабдан биз бугунги кунда ушбу ғоя фалсафаси атрофида жамиятни жипслаштириш учун хизмат қиладиган, аждодларимизнинг миллий меъросидан унумли фойдаланишимиз лозим.
Шиддатли ғоявий ахборот оқимида тўғри йўлни топа билиш, ёшларда миллий ўзликни англаш ва ватанпарварлик компитенцияларини шакллантиришда жамиятни яқин ўтмишимиздаги аждодларимизнинг жадидчилар ҳаракати ғоялари суғорилган мустақиллик ва ватанпарварлик, оилапарварлик, маърифатга интилиш, таълим ва тарбия соҳаларидаги ибратли билим ва кўникмаларидан унумли фойдаланишимиз олдимизда турган энг мақбул тўғри йўллардан биридир.
Давлатимиз раҳбарининг “...четда нима ялтироқ бўлиб кўринса, ўшанинг орқасидан чопиш, хорижники экан деб, унга қуллуқ қилиш, бошқаларга кўр-кўрона эргашиш бизга ярашмайди. Айниқса маънавият соҳасида”, деган фикрлари нақадар ўринли эканлигига давр шоҳидлик қилмоқда. Ёшлар тарбияси ва маънавиятини ёт ғоя ва мафкура билан асло шакллантириб бўлмаслиги, маънавиятсизлик ва ғоясизлик эса ҳар қандай жамиятни танззул сари етаклаши, давлат сиёсати ва бошқарувни кучсизлантириши, коррупция, жиноятчилик, ахлоқсизлик каби иллатларнинг илдиз олтишига сабаб бўлишига инсоният тарихидан кўплаб мисолларни келтириш мумкин.
Жадидчилик оқими дастлаб жамиятга юмшоқ қадам билан, яъни маданият ва санъат тарзида кириб келади. Театрлар ташкил этилади. Спектакллар ёзилиб, саҳналаштирилади ва кенг омма орасига турли саҳналаштирилган ҳаётий воқеалар худди ойна каби кириб, халқнинг кундалик маиший муаммоларини ёрита бошлайди. Халқ орасида енгил юмор кайфияти шаклланади. Жадидчиларнинг кейинги босқичи сатира, яъни аччиқ кулгу остида давом этади. Беҳбудийнинг “Падаркўш”, Ҳамза Ҳакимзода Ниёзийнинг “Бой ила хизматчи” асари катта саҳаналарга чиқади.
Абдулҳамид Сулаймон ўғли Чўлпоннинг “Адабиёт надур?” мақоласидаи “Бизни уламо ва эшонларимиз тўн киймакдан, авомларимиз чойхоналарга чиқуб чой ичмакдан ва зиёлиларимиз эса Оврупо кийимликларидан ва қийматлик папирўсларидан лаззат олурларки, «адабиёт нима?» десанг, жавобида юқорида айтилганча «яъни, масалан»дан бошқа жавоблари йўқдир”, деган сатрларида илгари сурилган турли иллатларга қарши курашиш, жаҳолат ва қолоқликка барҳам беришдаги чуқур таҳлилий қарашларини, тажрибаларини ўрганишимиз замонавий тарбия соҳасида миллий модулимизни яратишимизда тажриба мактаби вазифасини бажаради.
Жадид боболаримиз тараққиётнинг энг катта омили сифатида таълим ва тарбияга катта эътибор қаратишган. Хусусан Абдулла Авлонийнинг таълим соҳасида олиб борган амали ввва илмий методик ишлари таълим соҳасини ривожлантиришда ўқитувчининг педагог-менежерлик жиҳатларини очиб беради. Тълим ва тарбиянинг эгизак соҳа сифатида талқин этилиши, мактаб муаммоларининг тўғридан-тўғри педагог томонидан бартараф этилиши, ўқувчи эҳтиёжи чуқур ўрганилиши, айниқса, билим ва кўникма беришда ўқувчига ҳар томнлама шарт-шароит яратилиш жиҳатларининг устунлиги бугунги кунда таълим соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар замиридаги туб моҳиятни очиб беришга хизмат қилиши шубҳасиз.
Давлатимиз раҳбарининг “Янги Ўзбекистон стратегияси” китобида ёшларнинг онгу тафаккурини алломаларимиз ва жадид боболаримиз томонидан илгари сурилган ғоя каби маърифат асосида шакллантириш ва табиялаш ҳақидаги масала ўртага ташланиши бежизмаслигини юқорида келтирилган мисоллар замирида асослаймиз.
Янги Ўзбекистоннинг маънавий қиёфасига жадидлар орзуси каби билим ва тафаккурга интилган маърифатпарвар давлат ҳамда китобсевар миллат ибораси билан чизги бериш мумкин.
Янги Ўзбекистон мактаб остонасидан бошланади, деган қарашнинг негизида таълимни ислоҳ қилиш энг долзарб масала эканлиги ётади. Маҳмудхўжа Беҳбудийнинг бундан бир аср аввал айтган қуйидаги гаплари айнан бугун ҳам эҳтиёжимизни қаноатлантиради: “Маориф йўлида ишлаттурғон муаллимларнинг бошини силангизлар! Маорифга ёрдам этингиз! Ўртадан нифоқни кўтарингиз! Туркистон болаларини илмсиз қўймангизлар! Ҳар иш қилсангиз жамият ила қилингизлар!”
Кўриниб турибдики, бизнинг диёрда азалдан мамлакатни тараққий эттириш, мустақилликни мустаҳкамлаш, халқ фаровонлигини таъминлаш илм ва маориф соҳаси билан боғланган. Шунингдек, халқнинг, айниқса, юрт ёшларининг билим олишлари, молиявий, ҳуқуқий, тиббий саводхон бўлишлари учун кўмаклашлган, жамият ҳаётида ёшларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш мақсадида уларнинг ижтимоий ҳаракатлари шакллантирилган ва энг асосийси ҳуқуқий асослари таъминланиб, аниқ режалар ва ғояларга хизмат қилувчи дастурлар билан қуроллантирилган. Бугун жамият ҳаётида зиёлилар ташаббусларини кўпайтириш, уларнинг билим ва тажрибаларидан унумли фойдаланишни илгари суриш ҳам айнан яқин ўтмишимиздаги тажрибаларга таянади. Шу боис, Давлат раҳбарининг ташаббуси билан жорий йилдан бошлаб чоп этила бошланган “Жадид” газетаси матбуот майдонида юрт зиёлилари, маърифатпарварлари минбари сифатида пайдо бўлган бўлса-да, аслида зиёлиларнинг билим ва тажрибаларини жамият ҳаётига татбиқ этувчи, маърифатли медиа маконни шакллантиришга хизмат қилувчи мақсадларга ҳам унумли хизмат қилади.
Жорий йилда “Жадидлар: миллий ўзлик, истиқлол ва давлатчилик ғоялари” мавзусидаги халқаро конференциянинг ташкил этилиши, ҳамда қатор жадидчилик ғоялари тадқиқотчиларининг мамлакатга жалб этилиши жадидчилик ҳаракатининг маърифатпарварлик ғояларини бугунги кунга татбиқ этишга илмий ёндошувни акс эттиради ва шу билан бирга таълим соҳасидаги ислоҳотларни амалга оширишда бизда улкан тажриба мактаби борлигини илгари сурди. Жадидчилик тарихи музейининг ташкил этилиши эса мазкур фикрларнинг илмий асоси бўлиб хизмат қилади.
Ўзбекистон Республикаси президентининг 2022 — 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси тўғрисидаги 73-мақсадидаги буюк аждодларимизнинг бой илмий меросини чуқур ўрганиш ва кенг тарғиб этиш вазифаси асосида юртимиздан етишиб чиққан алломалар қаламига мансуб асарларнинг халқчил таржималари яратилаётгани ва улар асосида илмий ва оммабоп рисолалар нашр этилаётгани ҳам юқорида тилга олинган мақсадлар мукамаллигига хизмат қилади.
Шунингдек, буюк аждодларимизнинг бой илмий меросини чуқур ўрганиш ва кенг тарғиб этиш мақсадида Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Ислом цивилизацияси маркази, Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот марказлари фаолияти йўлга қўйилиб, улар фаолияти давлат томонидан кенг қўллаб қувватланмоқда. 2022 йилда Буюк мутафаккир қомусий аллома Абу Райҳон Беруний таваллудининг 1050 йиллиги ЮНЕСКО шафеълигида халқаро миқёсда кенг нишонланиши маърифатпарвар жамият қуришда Ўзбек модули туб илдизларга эгалигини тарғиб этди, десак муболаға бўлмайди.
Бугун маҳалла ёшлари ўртасида “Аждодлар мероси ибрат ва тарбия мактаби” шиори остида маънавий-маърифий тадбирлар олиб борилиши негизида ҳам ёшларда миллий ўзлигини англаш ва ватанпарварлик туйғуларини шакллантиришда аждотларимизнинг миллий меросидан фойдаланиш ётганлиги ҳам айни ҳақиқат.
Ёшларда миллий ғурур ва ватанпарварликни ошириш, миллий армиямизнинг жангавор руҳини янада кўтариш мақсадида “Темур тузуклари битлимдони”, “Жалолиддин издошлари” харбий ватанпарварлик лойиҳалари ташкил қилиб борилмоқда. Мазкур лойиҳалар ҳам бевосита аждодлар меросидан сув ичганлиги ва уларнинг негизида шакллангани билан эътиборлидир. Ҳолбуки, ёшларни ватанпарварлик асосида тарбиялашда тарихзий илдизларимизнинг, ўзлигимизни англашимизнинг аҳамияти ниҳоятда катта.
Бугун халқимизнинг маданий савиясини белгилаб берувчи китобхонликни шакллантиришда жадид боболаримиз меросига катта эътибор қаратилаётгани, хусусан, “Жадидлар” ва “Алломалар” рукни остида оммабоп рисолалар, автобиографик қўлланмалар, фалсафий-қомусий адабиёт ва жадидлар қаламига мансуб дурдона асарлар қайта-қайта нашр этилаётгани, ахборот рессурс марказларининг жадид намояндалари асарлари билан бойитилиши масалалари илгари сурилаётгани мамлакатимизда маърифатпарварлик ғояларини илгари сураётган эзгу ҳаракатларнинг оммалашиши ва уларга қарата аҳолининг айниқса ёшларнинг муносиб жавоб беришини шакллантиришга қаратилган.
Миллат тақдирига ватанпарварлик ва миллатсеварлик нуқтаи назаридан бефарқ қараб туролмаслик, жамият орасидаги сурункали иллатга айланаётган билимсизликка чек қўйиш, фарзанд тарбиясини энг муҳим омил ҳисоблаш шарқона дидактик асосга эга бўлган аждодларимизнинг илмий меросида акс этган экан, Янги Ўзбекистон – янги маънавий маконда шахс тарбиялашдек ўта нозик ва мураккаб масалага ёндошишда аждодларимизнинг бой меросидан унумли фойдаланиш ва амалиётга татбиқ этиш биздан изчил ўрганишларни ва синалган тажрибалардан замонавий технологиялар асосида фойдаланишни талаб этади.

Как наследие предков влияет на стратегию развития Нового Узбекистана и формирование национальной идентичности
На этапе своего развития человечество эффективно использует знания и опыт своих предшественников и в то же время оно продолжает обогащать ее новым опытом.
Поскольку сегодня Узбекистан вступает в новый этап развития, пропагандируется новое развитие и новая социальная философия, то есть феномен «Нового Узбекистана». По этой причине сегодня мы должны эффективно использовать национальное наследие наших предков, которое служит объединению общества вокруг философии этой идеи.
Найти правильный путь в интенсивном потоке идеологической информации, реализовать национальную идентичность у молодежи и сформировать патриотические компетенции – это для нас наиболее оптимальный и правильный путь использования прекрасных знаний и умений в области независимости и патриотизма, семейной жизни, стремления для просвещения, образования и воспитания, которые были пропитаны идеями джадидистского движения наших предков в недавнем прошлом.
Глава нашего государства заявил: “...нам не подобает бегать за тем, что блестит за границей, служить этому, как будто оно принадлежит иностранцу, и слепо следовать за другими. Время свидетельствует, насколько уместны его мысли, особенно в области духовности”. Можно привести много примеров из истории человечества, что образование и духовность молодежи не могут быть сформированы чужими идеями и идеологиями, а отсутствие духовности и идей приводит любое общество к упадку, ослабляет государственную политику и управление, вызывает коррупцию. , преступность и безнравственность укоренятся.
Течение джадидизма сначала входит в общество пологим шагом, то есть в форме культуры и искусства. Организуются театры. Пишутся и ставятся пьесы, различные драматизированные жизненные события, как зеркало, входят в публику и начинают освещать повседневные проблемы народа. В народе формируется настроение легкого юмора. Следующий этап джадидистов — это сатира, то есть горький смех. На больших сценах прозвучат «Падаркуш» Бехбуди и «Бой ила хизматчи» Хамзы Хакимзады Ниязи.
Книга сына Абдулхамида Сулеймана Чолпана в статье «Что такое Литература?» как сказано изучение его глубоких аналитических взглядов и опыта борьбы с различными пороками, искоренения невежества и отсталости, которые были выдвинуты в строках «Студенты», послужит школой опыта создания нашего национального модуля в области современного образования «Наши священнослужители и эшины с удовольствием носят чапан, наш простой народ с удовольствием пьет чай в чайханах, а наша интеллигенция наслаждается европейской одеждой и дорогими сигаретами, так что же такое литература?» если сказать, то он сказал, что у него нет других ответов, кроме "то есть, например".
Наши джадиди уделяли большое внимание образованию как важнейшему фактору развития. В частности, практика и научно-методические работы Абдуллы Авлони в сфере образования раскрывают педагогико-управленческие аспекты деятельности учителя в развитии сферы образования. Понимание воспитания и обучения как сдвоенного поля, устранение школьных проблем непосредственно педагогом, углубленное изучение потребностей учащегося, особенно превосходство аспектов создания всех необходимых условий для учащегося в передаче знаний и навыки раскрывают фундаментальную суть реформ, реализуемых сегодня в сфере образования, несомненно, послужат улучшению.
В книге «Новая стратегия Узбекистана» главы нашего государства мы обосновываем приведенные выше примеры тем, что вопрос формирования и натурализации мышления молодежи на основе просвещения, подобно идее, выдвинутой нашим ученых и наших джадидов, не является необоснованным. основанный на просвещении
Духовный образ нового Узбекистана может быть мотивирован выражением просвещенного государства и книголюбивой нации, которая стремится к знаниям и мышлению, как мечта современников.
Идея о том, что новый Узбекистан начинается с порога школы, основана на том, что реформа образования является наиболее актуальным вопросом.
Следующие слова Махмудхужа Бехбуди столетней назад удовлетворяют нашу потребность даже сегодня: «Погладьте головы учителей, работающих на пути просвещения! Помогите образованию! Поднимите раздор с середины! Не оставляйте детей Туркестана без знаний! Что бы вы ни делали, делайте это вместе с сообществом!»
Всем известно, что в нашей стране развитие страны, укрепление независимости, обеспечение благосостояния народа связано со сферой науки и образования. Также народу, особенно молодежи страны, оказывалась помощь в приобретении знаний, становлении финансово, юридически и медицински грамотным, формировались их социальные действия в целях повышения социальной активности молодежи в жизни общества. и самое главное, они были обеспечены правовой базой и вооружены программами, служащими конкретным планам и идеям. Повышение инициативы интеллектуалов в жизни общества сегодня, содействие эффективному использованию их знаний и опыта опирается также на опыт нашего недавнего прошлого. Поэтому, хотя газета «Джадид», вышедшая в этом году по инициативе главы государства, появилась в пресс-пространстве как трибуна интеллектуалов и просветителей страны, на самом деле она полезна для целей формирования служит просвещенное медиапространство, применяющее знания и опыт интеллектуалов в жизни общества.
В этом году организация международной конференции «Джадиды: идеи национальной идентичности, независимости и государственности», а также привлечение в страну ряда исследователей идей джадидизма отражает научный подход к применению идей просветительства. джадидского движения до наших дней, и в то же время мы имеем прекрасную возможность осуществить реформы в сфере образования, предположив, что существует экспериментальная школа. Научным обоснованием этих идей служит создание Музея истории Джадидизма.
Исходя из цели 73-й цели Стратегии развития Республики Узбекистан на 2022-2026 годы Президента Республики Узбекистан по глубокому изучению и широкой пропаганде богатого научного наследия наших великих предков, популярные переводы произведений на их основе создаются ученые нашей страны и издаются научно-популярные брошюры, которые прекрасно служат заявленным целям.
Также в целях глубокого изучения и широкой пропаганды богатого научного наследия наших великих предков создана деятельность Международной исламской академии Узбекистана, Центра исламской цивилизации, международных исследовательских центров имама Бухари, имама Термизи, имама Мотуриди, и их деятельность широко поддерживается государством. Не будет преувеличением сказать, что в 2022 году 1050-летие со дня рождения великого мыслителя, энциклопедиста Абу Райхана Беруни будет широко отмечаться на международном уровне под эгидой ЮНЕСКО.
Сегодня среди молодежи микрорайона проводятся духовно-просветительские мероприятия под девизом «Школа родового наследия, уроков и воспитания», а также верно, что национальное наследие наших предков используется в формировании национальной идентичности и патриотизма. среди молодежи.
В целях повышения национальной гордости и патриотизма среди молодежи, а также дальнейшего поднятия воинского духа нашей национальной армии организуются проекты военного патриотизма « Знаток правил Темура» и «Последователи Джалалуддина». Эти проекты примечательны еще и тем, что они напрямую опираются на наследие предков и формируются на его основе. Однако важность наших исторических корней и понимание своей идентичности чрезвычайно важны в воспитании молодежи на основе патриотизма.
Сегодня огромное внимание уделяется наследию наших джадидов в формировании грамотности, определяющей культурный уровень нашего народа. В частности, в рубриках «Джадидлар» и «Алломалар» неоднократно публикуются популярные трактаты, автобиографические руководства, философско-энциклопедическая литература и шедевры, написанные джадидами. Содействует обогащению информационно-ресурсных центров произведениями современных художников в целях популяризации добрых акций, пропагандирующих идеи просветительства в нашей стране, и формирования адекватной реакции на них населения, особенно молодежи.
Неспособность равнодушно смотреть на судьбу нации с точки зрения патриотизма и национализма, положить конец невежеству, которое становится хронической болезнью общества, и рассматривать образование детей как важнейший фактор, отражается в научное наследие наших предков, имеющее восточную дидактическую основу. Эффективное использование богатого наследия наших предков и практическая реализация в подходе к очень деликатному и сложному вопросу воспитания человека в Новом Узбекистане – новом духовном пространстве требуют от нас последовательного изучения и использования проверенного опыта, основанного на современных технологиях.