Oʻzbekiston va Qozogʻiston hududlari savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirmoqda
Urganch shahrida 2020-yil 25-26-fevral kunlari ikkinchi Oʻzbekiston – Qozogʻiston hududlararo hamkorlik forumi boʻlib oʻtdi.
Ikki mamlakat oʻrtasidagi azaliy doʻstlik, yaqin qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yana-da mustahkamlash, hududlarning sanoat salohiyati va imkoniyatlari toʻgʻrisida oʻzaro maʼlumot almashish, toʻgʻridan-toʻgʻri hamkorlik yoʻnalishlarini belgilab olish maqsadida tashkil etilgan ushbu forumda Qozogʻistondan 200 dan ortiq, mamlakatimiz viloyatlaridan 150 ga yaqin ishbilarmon doira vakillari qatnashdi.
Forumning birinchi kuni ikki mamlakat vazirlik va idoralari masʼul xodimlari, hududlar rahbarlari, tadbirkorlar, iqtisodchi olimlar ishtirokida yigʻilishlar, chegaradosh hududlar biznes vakillari uchrashuvlari hamda Oʻzbekiston va Qozogʻistonda ishlab chiqarilgan mahsulotlar koʻrgazmasi tashkil etildi. Tadbirlar doirasida qator savdo-investitsiyaviy shartnomalar, hududlararo munosabatlarni rivojlantirish boʻyicha kelishuvlar imzolandi.
26-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va Qozogʻiston Respublikasi Bosh vaziri Asqar Mamin ishtirokida hukumatlar delegatsiyalarining uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
A.Aripov keyingi yillarda mamlakatlarimiz rahbarlari oʻrtasidagi doʻstona munosabatlar ikki tomonlama aloqalarning sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarilishiga zamin yaratgani, bugungi kunda Oʻzbekiston – Qozogʻiston hamkorligi koʻplab sohalarda, jumladan, savdo-iqtisodiy yoʻnalishda jadal rivojlanayotganini taʼkidladi.
Asqar Mamin mazkur forum yuqori saviyada tashkil etilganini alohida qayd etib, anʼanaviy mehmondoʻstlik uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Qozogʻistonning Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev va Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan muntazam oʻtkazilayotgan hududlararo hamkorlik forumini mamlakatlarimiz aloqalarining faollashuviga hissa qoʻshayotgani taʼkidlandi.
Birinchi forum 2018-yil noyabr oyida Chimkent shahrida oʻtkazilgan edi. Unda erishilgan kelishuvlar bugungi kunda oʻz natijalarini bermoqda.
Iqtisodiyotning yetakchi soha va tarmoqlaridagi aloqalar jadallashgani tufayli mamlakatlarimizning oʻzaro savdo hajmi 2019-yilda qariyb ikki barobar oʻsib, 3,3 milliard dollardan oshdi. Ikki davlat rahbarlari tomonidan hukumatlar zimmasiga joriy yilda oʻzaro savdo hajmini 5 milliard dollarga, yaqin yillarda 10 milliard dollarga yetkazish vazifasi qoʻyilgan. Buning uchun mamlakatlarimizda yetarli salohiyat mavjud.
Oʻzbekiston – Qozogʻiston hududlararo hamkorlik forumi savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, transport va kommunikatsiya, qishloq xoʻjaligi, sayyohlik, taʼlim sohalaridagi loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, hududlar oʻrtasidagi oʻzaro hamkorlikni kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Oʻtgan bir yildan ziyod vaqt mobaynida mamlakatlarimiz viloyatlari rahbarlari oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalar faollashgani, viloyatlar delegatsiyalarining 12 ta oʻzaro tashrifi amalga oshirilgani bunga yaqqol misol. Natijada hududlar oʻrtasidagi savdo hajmi 40 foiz oshdi.
Ikkinchi Oʻzbekiston – Qozogʻiston hududlararo hamkorlik forumi doirasida oʻtgan hukumatlar delegatsiyalari uchrashuvida mamlakatlarimiz oʻrtasida savdo-iqtisodiy sohada qoʻshma loyihalarni amalga oshirish, hududlar oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni kengaytirish, bojxona, energetika, suvdan foydalanish, transport-tranzit kabi yoʻnalishlarda hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari koʻrib chiqildi. Shuningdek, ilmiy-texnikaviy va madaniy-gumanitar hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va Qozogʻiston Respublikasi Bosh vaziri Asqar Mamin ikkinchi Oʻzbekiston – Qozogʻiston hududlararo hamkorlik forumining yakuniy deklaratsiyasini imzoladi. Shuningdek, mamlakatlarimiz oʻrtasida idoralararo va hududlararo darajadagi 16 ta hujjat qabul qilindi.
Jumladan, Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirliklari, Savdo-sanoat palatasi, “Oʻzavtosanoat” uyushmasi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Navoiy, Buxoro, Xorazm, Sirdaryo, Toshkent viloyatlari hokimliklari, Qozogʻistondan Savdo va integratsiya, Milliy iqtisodiyot vazirliklari, Mangistau, Qizil Oʻrda, Oqtoʻbe, Kustanay, Turkiston viloyatlari, Chimkent shahri hokimiyatlari oʻrtasida tegishli hujjatlar qabul qilindi.
Qozogʻiston hukumati rahbari Asqar Mamin Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov hamrohligida shu kuni qadimiy Xiva shahrini tomosha qildi.

Регионы Узбекистана и Казахстана развивают торгово-экономическое сотрудничество
В городе Ургенче 25-26 февраля 2020 года проходил второй Форум межрегионального сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан.
В форуме, организованном в целях дальнейшего укрепления древних дружественных, добрососедских отношений и стратегического партнерства между двумя странами, взаимного обмена информацией о промышленном потенциале и возможностях регионов, определения прямых направлений партнерства, приняли участие свыше 200 представителей деловых кругов Казахстана и около 150 представителей деловых кругов областей нашей страны.
В первый день форума состоялись заседания с участием ответственных работников министерств и ведомств двух стран, руководителей регионов, предпринимателей, ученых-экономистов, встречи бизнес-представителей регионов с общей границей, а также выставка продукции, произведенной в Узбекистане и Казахстане. В рамках мероприятий подписан ряд торгово-инвестиционных договоров и соглашений по развитию межрегиональных отношений.
26 февраля состоялась встреча правительственных делегаций с участием Премьер-Министра Республики Узбекистан Абдуллы Арипова и Премьер-Министра Республики Казахстан Аскара Мамина.
Премьер-Министр А.Арипов подчеркнул, что за последние годы дружественные отношения между руководителями наших стран создали прочную основу для выведения двусторонних связей на качественно новый уровень, на сегодняшний день узбекско-казахские отношения стремительно развиваются во многих сферах, в частности в торгово-экономическом направлении.
Аскар Мамин особо подчеркнул, что данный форум организован на высоком уровне, выразил искреннюю благодарность за традиционное гостеприимство. Он также отметил, что регулярно проводимый по личной инициативе Первого Президента Казахстана – Елбасы Нурсултана Назарбаева и Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева форум межрегионального сотрудничества вносит вклад в укрепление связей между нашими странами.
Первый форум прошел в Чимкенте в ноябре 2018 года. Достигнутые на нем соглашения дают сегодня свои высокие результаты.
Благодаря укреплению связей в ведущих сферах и отраслях экономики объем взаимной торговли наших стран в 2019 году вырос почти вдвое и превысил 3,3 миллиарда долларов. Главами двух государств на правительства возложена задача довести объем взаимной торговли в нынешнем году до 5 миллиардов, а в ближайшие годы – до 10 миллиардов долларов. Для этого в наших странах имеется достаточный потенциал.
Форум межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном имеет важное значение в реализации проектов в торгово-экономической, инвестиционной, транспортной и коммуникационной, сельскохозяйственной, туристической и образовательной сферах, расширении взаимных партнерских связей между регионами.
Ярким тому подтверждением является тот факт, что за истекший год активизировались прямые связи между руководителями областей наших стран, состоялись 12 взаимных визитов областных делегаций. В результате объем торговли между регионами вырос на 40 процентов.
На встрече правительственных делегаций, состоявшейся в рамках Форума межрегионального сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан, рассмотрены перспективы развития сотрудничества в реализации совместных проектов в торгово-экономической сфере, расширении прямых связей между регионами в таких направлениях, как энергетика, водопользование, транспорт и транзит. Также обсуждены вопросы научно-технического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
В завершение встречи Премьер-Министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и Премьер-Министр Республики Казахстан Аскар Мамин подписали Итоговую декларацию второго Форума межрегионального сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан. Также приняты 16 документов межведомственного и межрегионального уровней.
Кроме того, подписаны соответствующие документы между министерствами экономики и промышленности, инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палатой, ассоциацией “Узавтосаноат”, хокимиятами Республики Каракалпастан, Навоийской, Бухарской, Хорезмской, Сырдарьинской и Ташкентской областей и министерствами торговли и интеграции, национальной экономики Казахстана, хокимиятами Мангистауской, Кызылординской, Актюбинской, Костанайской, Туркестанской областей и города Чимкента.
Руководитель правительства Казахстана Аскар Мамин вместе с Премьер-Министром Республики Узбекистан Абдуллой Ариповым также посетили в этот день Хиву.