Oʻzbekistonda ta’lim-tarbiya, ilm-fanga e’tibor ham mutlaqo o‘zgardi. Xususan, maktabgacha, umumiy o‘rta va oliy ta’lim sohalari, ilmiy-tadqiqot muassasalarini rivojlantirish bo‘yicha tizimli, izchil va kompleks chora-tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda. Bu borada qator muhim farmon, qaror va dasturlar qabul qilinmoqda.
Yurtboshimizning shaxsiy tashabbuslari bilan tashkil etilgan Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimida bugungi kunda 14 ta Prezident maktabi, 9 ta ijod maktabi, 2 ta sport maktabi, 185 ta ixtisoslashtirilgan maktab va maktab internatlari, “Yangi Oʻzbekiston” va “Isʼhoqxon Ibrat” nomidagi Namangan davlat chet tillari instituti, Pedagogik mahorat va xalqaro baholash ilmiy-amaliy markazi, Fan olimpiadalari markazi davlat muassasasi hamda “Renessans” bolalar sogʻlomlashtirish oromgohi faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.
2023/2024-o‘quv yilida Prezident maktablarini 319 nafar, ijod maktablarini 263 nafar, ixtisoslashtirilgan maktablarni 5 868 nafar o‘quvchi tamomladi.
Xususan, Prezident maktablari bitiruvchilarining 65 foizi (206 nafari) muddatidan oldin nufuzli xorijiy oliygohlarda o‘qish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Shuningdek, 2023/2024-oʻyuv yilida Agentligimiz tizimidagi maktab o‘quvchilari jami 12 turdagi xalqaro va mintaqaviy fan olimpiadalarida ishtirok etib, shundan: 6 ta oltin, 17 ta kumush va 34 ta bronza medallarni qo‘lga kiritdi.
Tizimdagi barcha ijod maktablari 2024/2025-oʻquv yilida Respublikada oliy taʼlim muassasalariga kirish imtihonlari natijalari boʻyicha kuchli oʻntalikdan joy oldi.
Albatta, ushbu yutuqlar mamlakatimizda ta’lim sohasiga berilayotgan yuksak e’tibor samarasi, shuningdek, tizimdagi maktablar o‘quv jarayoni xalqaro hamkorlik asosida yanada takomillashtirilayotgani natijasi hamdir.
Agentlik tomonidan joriy yilda jahonning nufuzli ta’lim tashkilotlari bilan hamkorlik sohasida quvonarli natijalarga erishildi. Xususan, Prezident maktablarining ijrochi va akademik direktorlari hamda STEM fanlari bo‘yicha xorijiy va mahalliy o‘qituvchilari uchun Kembrij xalqaro ta’lim tashkilotining 2025/2027-o‘quv yillari uchun ishlab chiqilgan yangi dasturlarining taqdimoti, o‘qitish metodikasi, laboratoriya ishlari bilan tanishtirish maqsadida ilmiy-amaliy treninglar haftaligi tashkil etildi.
Tizimdagi Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabi Xalqaro bakalavriat tashkiloti (IB) dasturini joriy qilishning 1-bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tgan bo‘lib, akkreditatsiyaga tayyorgarlik jarayoni yakunlandi.
Ta’kidlash lozim, Agentligimiz huzuridagi Pedagogik mahorat va xalqaro baholash ilmiy-amaliy markazi hamda IB tashkiloti o‘rtasida shartnoma imzolangan.
Shuningdek, joriy yilning may-iyun oylarida Agentlik va Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi huzuridagi Koreya ta’lim markazi tomonidan “Incheon ta’lim festivali” o‘tkazildi. 13-14-avgust kunlari o‘tkazilgan “Tabiiy fanlar ta’limi” festivali esa tabiiy va aniq fanlarga asoslangan amaliy mashg‘ulotlar tashkil etish orqali yoshlarni zamonaviy kasblarga yo‘naltirgan holda ularning ixtisoslashgan xalqaro dasturlar, loyihalar va tanlovlarda ishtirok etishini ta’minlash, yaratuvchanlik qobiliyatini shakllantirishni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash hamda tizimda faoliyat yuritayotgan o‘qituvchilar orasida yaratuvchanlik g‘oyalarini shakllantirish va ularni amaliyot bilan bog‘lagan holda o‘quvchilarga yoritib berish ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadlarini o‘z ichiga oldi.
Bundan tashqari Agentlik rahbariyati va xorijiy davlatlarning delegatsiyalari o‘rtasida ta’lim sohasida hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Jumladan, Amerika Qo‘shma Shtatlarining Cognia xalqaro ta’lim tashkiloti bilan bo‘lgan muloqotda Prezident, ijod, ixtisoslashtirilgan maktab va maktab-internatlari faoliyatini o‘rganish va takomillashtirishda, maktablarda ta’lim sifatini yanada yuqori bosqichga olib chiqishda hamkorlik qilish kelishib olindi.
Ma’lumot o‘rnida, Cognia xalqaro ta’lim tashkiloti hozirda 80 ga yaqin mamlakatda 25 milliondan oshiq o‘quvchi va 1 milliondan ortiq o‘qituvchilarni qamrab olgan bo‘lib, 36 000 dan ortiq ta’lim muassasalariga xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Xususan, ushbu tashkilot maktablarni akkreditatsiyadan o‘tkazish, sertifikatlashtirish, baholash, tadqiqotlar olib borish, ta’lim sifatini oshirish, sifatli ta’lim resurslari bilan ta’minlash, o‘qituvchilar uchun onlayn platforma hamda offlayn tarzda kasbiy mahoratlari va malakalarini oshirish bo‘yicha yuqori sifatli professional xizmatlar taqdim etib kelmoqda.
Agentlikda Koreya Respublikasining Woosong universiteti Xalqaro fakultetlar ijrochi direktori Yu Tek Li, Raqamli kampus dasturi bosh menejeri Seung Jun Li bilan uchrashuv tashkil etildi.
Shuningdek, Agentlik va Koreya Respublikasining SKKU (Sungkyunkwan University) universiteti bilan memorandum imzolangan bo‘lib, kelishuv natijasida universitet Agentlik tizimidagi maktab o‘quvchilariga 2025-o‘quv yilida 100 va 50 foizlik grantlar ajratishni rejalashtirgan.
Koreya Respublikasining Incheon Metropolitan City ta’lim boshqarmasi vakillari esa tizimdagi maktablarimizda bo‘lib, ta’lim dasturlari, baholash tizimi, o‘quvchilarning zamonaviy axborot texnologiyalari, sun’iy intellekt va robototexnika kabi yo‘nalishlarda yaratgan loyihalari bilan yaqindan tanishdi.
Shuningdek, Agentligimiz tizimidagi Qarshi shahar 1-son ixtisoslashtirilgan maktab-internatiga Vengriyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Yojef Roja tashrif buyurdi. Vengriya elchisi maktab faoliyati bilan yaqindan tanishib, bu yerda o‘quvchi-yoshlarning bilim olishlari uchun yaratilgan shart-sharoitlarni yuqori baholadi.
Buxoro shahridagi Prezident maktabiga Buyuk Britaniya olimlari tashrif buyurdi. Tashrif doirasida Sussex universiteti professorlari Simon Thompson, Marcelo Starikoff, Buxoro davlat pedagogika instituti rektori Bahodir Ma’murov Prezident maktabi pedagoglari, oʻquvchilar bilan samimiy muloqot qildi. Mehmonlar Buyuk Britaniyada oliy taʼlim tizimi, taʼlim dasturlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Taʼkidlash lozimki, Agentlik va xalqaro hamkorlar bilan aloqalarda taʼlim jarayonlarini samarali tashkil etish, oʻquvchilar va oʻqituvchilar almashinuv dasturlari, tizimdagi maktablarda STEAM fanlari, xorijiy tillarni oʻqitish boʻyicha oʻquv dasturlari ishlab chiqish kabi masalalarga ustuvor ahamiyat berilmoqda.
Agentlik tizimidagi taʼlim maskanlari ichida Prezident maktablari muhim ahamiyat kasb etadi.
Maʼlumot oʻrnida, 2024/2025-o‘quv yili uchun kirish imtihonlaridan eng yuqori ball to‘plagan jami 336 nafar o‘quvchi 14 ta Prezident maktabining 5-sinfiga qabul qilindi.
Shu o‘rinda alohida ta’kidlash lozimki, zamonaviy bilimlarni egallash ishtiyoqida bo‘lgan yoshlarimiz safi yildan-yilga oshmoqda. Birgina misol, bu yil Prezident maktablariga yangi o‘quv yili qabuli uchun 62 062 ta ariza kelib tushib, bir o‘quvchi o‘rniga o‘rtacha 185 nafar talabgor to‘g‘ri keldi. Bu Davlatimiz rahbarining alohida tashabbusi va e’tibori bilan tashkil etilgan Prezident maktablari ta’lim sohasida lokomotivga aylanganining yaqqol isbotidir.
Darhaqiqat, bugun respublikamizning barcha hududlarida faoliyat olib borayotgan Prezident maktablari o‘quvchilari salmoqli natijalarga erishmoqda.
2023/2024-o‘quv yilida jami Prezident maktablarini 319 nafar o‘quvchi tamomlagan bo‘lsa, bitiruvchilarning 100 foizi xalqaro til bilish sertifikatlarini qo‘lga kiritdi (eng yuqori ball 8.5 ball), 80 foizi (255 nafar) hamda xalqaro SAT sertifikatiga ega bo‘ldi (eng yuqori ko‘rsatkich 1560 ball). Kembrijning A-level imtihonlarida bitiruvchilarning 70 foizi tomonidan ijobiy natija qayd etildi (o‘tgan yilga nisbatan 12 foizga ko‘p).
Prezident maktablari bitiruvchilarining 100 foizi muddatidan oldin nufuzli xorijiy oliygohlarda o‘qish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.
Jumladan, Toshkent shahridagi Prezident maktabi o‘quvchisi Abdulaziz Sobirov xalqaro reytingda TOP-5 likka kiruvchi Garvard universitetiga 354,000 AQSH dollari miqdoridagi 100 foizlik grant va Sayfullo Saidov TOP-20 ga kiruvchi Prinston universitetiga 350 000 AQSH dollari miqdoridagi grant bilan o‘qishga qabul qilindi. Shu bilan bir qatorda, yana 34 nafar bitiruvchi turli nufuzli universitetlardan 100 foizlik grantlarni qo‘lga kiritdi.
Xiva shahridagi Prezident maktabining 11-sinf o‘quvchisi Zulfiya Shomurotova ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlandi. Shuningdek, mazkur maktab bitiruvchisi Og‘abek Yo‘ldoshov “Mard o‘g‘lon” davlat mukofotiga munosib ko‘rildi.
Prezident maktabi o‘quvchilari 2024-yilda Abu Ali ibn Sino nomidagi xalqaro biologiya, Xalqaro Jautikov, Xalqaro fizika, Xalqaro matematika, Xalqaro iqtisod, Xalqaro Standartlar kabi nufuzli xalqaro olimpiadalarda umumiy hisobda 10 ta (4 ta oltin, 3 ta kumush, 3 ta bronza) medalni qo‘lga kiritdi.
Albatta, ushbu natijalar yosh-avlod ta’lim-tarbiyasidagi yangi marralarga yo‘l ochadi. Bu borada chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilgan bo‘lib, unga ko‘ra Prezident maktablarida ikki semestrlik o‘quv dasturiga o‘tiladi. Bu orqali ta’lim jarayonlari xalqaro standartlar talablariga moslashtiriladi hamda baholash jarayonlarida yanada qulaylik yaratiladi.
Prezident maktablarida ta’lim va baholash jarayonlarini raqamlashtirish, pedagog kadrlarning malakasini oshirish yuzasidan seminar-treninglar tashkil etish maqsadida “Pearson-Edexcel” xalqaro ta’lim tashkiloti bilan hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, 9-sinf o‘quvchilari uchun IGCSE daraja imtihonlari joriy etiladi. Bu orqali o‘quvchilarning iqtidorini erta aniqlash, o‘quvchining o‘zlashtirishida mavjud bo‘shliqlarni to‘ldirish, o‘qituvchilar va o‘quvchilarning mas’uliyatini oshirishga erishish ko‘zda tutilgan.
Agentlik tizimida “Yangi O‘zbekiston” universiteti ham faoliyat yuritib, mazkur oliy ta’lim maskani o‘quv jarayonida xalqaro hamkorlik aloqalaridan samarali foydalanib kelmoqda.
Xususan, noyabr oyida Germaniyaning Bavariya federal o‘lkasi Davlat kanselyariyasi Xalqaro munosabatlar departamenti rahbari o‘rinbosari Kristof Shtyokle boshchiligidagi delegatsiya “Yangi O‘zbekiston” universitetiga tashrif buyurdi.
Uchrashuvda delegatsiya a’zolari universitetning talabalarga zamonaviy bilim va ko‘nikmalarni o‘rgatishga qaratilgan ta’lim dasturlari bilan tanishdi.
Shuningdek, talaba va professor-o‘qituvchilar almashinuvi, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar hamda zamonaviy o‘quv dasturlarni ishlab chiqish borasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, Massachusetts texnologiya instituti J-Well “Yangi O‘zbekiston” universitetining eng yaqin hamkorlarida biri. Ikki tomonlama hamkorlik ta’lim sifati hamda professor-o‘qituvchilar salohiyatini yanada oshirish, talabalar uchun keng imkoniyatlar yaratish va “Yangi O‘zbekiston” universitetining xalqaro maydondagi obro‘yini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Massachusetts texnologiya instituti J-WEL va “Yangi O‘zbekiston” universiteti o‘rtasida kelishuv imzolangan bo‘lib, oliygoh talabalari dunyoning 1-raqamli universitetida amaliyot o‘tash va malaka oshirish imkoniyati yaratilgan. Ya’ni talabalar MIT professor-o‘qituvchilari tomonidan tashkil etiladigan darslarda ishtirok etishlari, ilmiy tadqiqotlar olib borishlari, o‘z loyihalarini yanada rivojlantirishlari va MIT laboratoriyalarida eksperimentlar o‘tkazadilar.
Xulosa o‘rnida shuni aytish mumkinki, mamlakatimizda ilm-fan va ta’lim-tarbiya sohasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilib, oilada farzand tug‘ilganidan boshlab, voyaga yetguniga qadar uni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydigan, hayotda munosib o‘rin topishiga xizmat qiladigan yaxlit va uzluksiz tizim yaratilmoqda. Ayni jarayonga Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi ham faol hissa qo‘shib, Vatanimiz ravnaqiga munosib hissa qo‘shishga qodir avlodni kamolga yetkazishga xizmat qilmoqda.
Prezidentimiz taʼkidlaganlaridek: “Farzandlarimiz maktabdan qanchalik bilimli boʻlib chiqsa, yuqori texnologiyalarga asoslangan iqtisodiyot tarmoqlari shuncha tez rivojlanadi, koʻplab ijtimoiy muammolarni echish imkoni tugʻiladi. Shunday ekan, Yangi Oʻzbekiston ostonasi maktabdan boshlanadi desam, oʻylaymanki, butun xalqimiz bu fikrni qoʻllab-quvvatlaydi”.

Как Узбекистан имплементирует зарубежный опыт в систему президентских образовательных учреждений
В Узбекистане, отношение к образованию и воспитанию, науке полностью изменилось. В частности, реализуются системные, последовательные и комплексные меры по развитию дошкольного, общего среднего и высшего образования, научно-исследовательских учреждений. В этом направлении принимается ряд важных указов, постановлений и программ.
В системе Агентства специализированных образовательных учреждений, созданного по личной инициативе главы государства, сегодня действуют 14 Президентских школ, 9 творческих школ, 2 спортивные школы, 185 специализированных школ и школ-интернатов, Наманганский государственный институт иностранных языков имени «Нового Узбекистана» и «Исхокхона Ибрата», Научно-практический центр педагогического мастерства и международной оценки, государственное учреждение «Центр предметных олимпиад» и детский оздоровительный лагерь «Ренессанс».
В 2023/2024 учебном году Президентские школы окончили 319 человек, творческие школы - 263 человека, специализированные школы - 5 868 человек.
В частности, 65 процентов выпускников Президентских школ (206 человек) получили возможность досрочно поступить в престижные зарубежные вузы.
Также в 2023/2024 учебном году учащиеся школ нашей системы приняли участие в 12 международных и региональных предметных олимпиадах, завоевав 6 золотых, 17 серебряных и 34 бронзовые медали.
Все творческие школы системы по результатам вступительных экзаменов в высшие учебные заведения республики в 2024/2025 учебном году вошли в сильнейшую десятку.
Безусловно, эти достижения являются результатом высокого внимания, уделяемого в нашей стране сфере образования, а также дальнейшего совершенствования учебного процесса в школах на основе международного сотрудничества.
В этом году агентством достигнуты весомые результаты в сфере сотрудничества с престижными образовательными организациями мира. В частности, для исполнительных и академических директоров Президентских школ, а также зарубежных и отечественных преподавателей по STEM-дисциплинам была организована неделя научно-практических тренингов с целью ознакомления с презентацией новых программ Кембриджской международной образовательной организации на 2025/2027 учебный год, методикой обучения, лабораторными работами.
Специализированная школа имени Мухаммада аль-Хорезми в системе успешно прошла первый этап внедрения программы Международной организации бакалавриата (IB), завершился процесс подготовки к аккредитации.
Следует отметить, что между Научно-практическим центром педагогического мастерства и международной оценки при нашем агентстве и организацией IB подписан договор.
Также в мае-июне текущего года Агентством и Корейским образовательным центром при Посольстве Республики Корея в Узбекистане был проведен «Инчхонский фестиваль образования». Фестиваль «Образование естественных наук», проводившийся 13-14 августа, был направлен на обеспечение участия молодежи в специализированных международных программах, проектах и конкурсах с ориентацией на современные профессии путем организации практических занятий, основанных на естественных и точных науках, всестороннюю поддержку формирования творческих способностей, а также формирование творческих идей среди преподавателей, работающих в системе, и развитие навыков их представления учащимся, связывая их с практикой.
Кроме того, состоялись переговоры между руководством Агентства и делегациями зарубежных стран, посвященные вопросам сотрудничества в сфере образования. В частности, в ходе диалога с международной образовательной организацией Соединенных Штатов Америки Cognia достигнута договоренность о сотрудничестве в изучении и совершенствовании деятельности Президентских, творческих, специализированных школ и школ-интернатов, поднятии качества образования в школах на более высокий уровень.
Для справки, международная образовательная организация Cognia в настоящее время охватывает более 25 миллионов учащихся и более 1 миллиона учителей в около 80 странах и обслуживает более 36 000 образовательных учреждений. В частности, данная организация предоставляет высококачественные профессиональные услуги по аккредитации школ, сертификации, оценке, проведению исследований, повышению качества образования, обеспечению качественными образовательными ресурсами, а также повышению профессиональных навыков и квалификации учителей посредством онлайн-платформы и в очном режиме.
В агентстве была организована встреча с исполнительным директором международных факультетов Университета Вусонг Республики Корея Ю Тек Ли и генеральным менеджером программы «Цифровой кампус» Сын Джун Ли.
Также был подписан меморандум между Агентством и Университетом СККУ (Sungkyunkwan University) Республики Корея, в результате которого университет планирует выделить гранты на 100% и 50% оплаты обучения учащимся школ системы Агентства в 2025 учебном году.
Представители управления образования Инчхон Метрополитен Сити Республики Корея посетили школы нашей системы и ознакомились с образовательными программами, системой оценивания, а также с проектами, созданными учащимися в таких направлениях, как современные информационные технологии, искусственный интеллект и робототехника.
Кроме того, чрезвычайный и полномочный посол Венгрии в Узбекистане Йожеф Рожа посетил специализированную школу-интернат No1 города Карши, входящую в систему нашего Агентства. Посол Венгрии ознакомился с деятельностью школы и высоко оценил созданные здесь условия для обучения учащейся молодежи.
Ученые из Великобритании посетили Президентскую школу в Бухаре. В рамках визита профессора Сассекского университета Саймон Томпсон и Марсело Старикофф, а также ректор Бухарского государственного педагогического института Баходир Маъмуров провели искренние беседы с педагогами и учащимися Президентской школы. Гости подробно рассказали о системе высшего образования и образовательных программах в Великобритании.
Следует отметить, что в сотрудничестве Агентства с международными партнерами приоритетное значение придается таким вопросам, как эффективная организация образовательных процессов, программы обмена учащимися и учителями, разработка учебных программ по обучению STEAM-дисциплинам и иностранным языкам в школах системы.
Президентские школы занимают важное место среди образовательных учреждений в системе Агентства.
Для сведения, на 2024/2025 учебный год в 5-й класс 14 Президентских школ были приняты 336 учащихся, набравших наивысшие баллы на вступительных экзаменах.
Следует особо отметить, что с каждым годом растет число молодых людей, стремящихся овладеть современными знаниями. Например, в этом году для поступления в Президентские школы на новый учебный год было подано 62 062 заявки, в среднем на одно место претендовало 185 человек. Это является ярким свидетельством того, что Президентские школы, созданные по особой инициативе и при внимании главы нашего государства, стали локомотивом в сфере образования.
Действительно, сегодня учащиеся Президентских школ, действующих во всех регионах республики, добиваются весомых результатов.
В 2023/2024 учебном году Президентские школы окончили 319 учащихся, при этом 100% выпускников получили международные сертификаты на знание языка (самый высокий балл - 8,5), 80% (255 человек) получили международный сертификат SAT (наивысший показатель - 1560 баллов). Положительный результат на экзаменах A-level в Кембридже показали 70% выпускников (на 12% больше, чем в прошлом году).
100 процентов выпускников президентских школ получили возможность досрочно поступить на обучение в престижные зарубежные вузы.
В частности, учащийся Президентской школы города Ташкента Абдулазиз Собиров был принят на учебу в Гарвардский университет, входящий в ТОП-5 международного рейтинга, со 100-процентным грантом в размере 354 000 долларов США, а Сайфулло Саидов - в Принстонский университет, входящий в ТОП-20, с грантом в размере 350 000 долларов США. Кроме того, еще 34 выпускника получили 100-процентные гранты от различных престижных университетов.
Ученица 11-го класса Президентской школы города Хивы Зульфия Шомуротова была удостоена Государственной премии имени Зульфии в сфере образования. Также выпускник этой школы Огабек Юлдашов был удостоен государственной награды «Мард ўғлон».
Учащиеся Президентской школы в 2024 году на таких престижных международных олимпиадах, как Международная биологическая олимпиада имени Абу Али ибн Сино, Международная Жаутыковская олимпиада, Международная олимпиада по физике, Международная математическая олимпиада, Международная экономическая олимпиада и Международная олимпиада по стандартам, в общей сложности завоевали 10 медалей (4 золотых, 3 серебряных, 3 бронзовых).
Безусловно, эти результаты открывают путь к новым достижениям в образовании и воспитании подрастающего поколения. В этом направлении разработан план мероприятий, согласно которому в Президентских школах будет осуществлен переход на двухсеместровую учебную программу. Благодаря этому образовательные процессы будут адаптированы к требованиям международных стандартов и будут созданы дополнительные удобства в процессах оценивания.
В целях цифровизации процессов обучения и оценивания в Президентских школах, организации семинаров-тренингов по повышению квалификации педагогических кадров будет налажено сотрудничество с международной образовательной организацией Pearson-Edexcel.
Также для учащихся 9-х классов будут введены экзамены на степень IGCSE. Благодаря этому планируется раннее выявление одаренности учащихся, восполнение имеющихся пробелов в успеваемости, повышение ответственности учителей и учащихся.
В системе агентства также функционирует «Янги Ўзбекистон», который эффективно использует международные связи сотрудничества в учебном процессе.
В частности, в ноябре делегация во главе с заместителем руководителя Департамента международных отношений Государственной канцелярии Федеральной земли Бавария Кристофом Штёкле посетила университет «Янги Ўзбекистон».
На встрече члены делегации ознакомились с образовательными программами университета, направленными на обучение студентов современным знаниям и навыкам.
Также были рассмотрены вопросы обмена студентами и профессорско-преподавательским составом, налаживания сотрудничества в области совместных научных исследований и разработки современных учебных программ.
Кроме того, Массачусетский технологический институт J-WEL является одним из ближайших партнеров университета «Янги Ўзбекистон» (Новый Узбекистан). Двустороннее сотрудничество служит дальнейшему повышению качества образования и потенциала профессорско-преподавательского состава, созданию широких возможностей для студентов и укреплению авторитета университета «Янги Ўзбекистон» на международной арене.
Между Массачусетским технологическим институтом J-WEL и университетом «Янги Ўзбекистон» подписано соглашение, которое дает возможность студентам университета проходить стажировку и повышать квалификацию в университете No1 в мире. То есть студенты участвуют в занятиях, организуемых профессорами и преподавателями МТИ, проводят научные исследования, развивают свои проекты и проводят эксперименты в лабораториях МТИ.
В заключение можно сказать, что в нашей стране особое внимание уделяется развитию науки и образования, создается целостная и непрерывная система, которая всесторонне поддерживает ребенка в семье от рождения до совершеннолетия, способствует обретению им достойного места в жизни. Активный вклад в этот процесс вносит и Агентство специализированных образовательных учреждений, которое служит воспитанию подрастающего поколения, способного внести достойный вклад в процветание нашей Родины.
Как отметил Президент нашей страны: «Чем более образованными выходят наши дети из школы, тем быстрее будут развиваться отрасли экономики, основанные на высоких технологиях, и появится возможность решать многие социальные проблемы. Поэтому, если я скажу, что порог Нового Узбекистана начинается со школы, думаю, весь наш народ поддержит эту мысль».