Oʻzbekistonda ta’lim-tarbiya, ilm-fanga e’tibor ham mutlaqo o‘zgardi. Xususan, maktabgacha, umumiy o‘rta va oliy ta’lim sohalari, ilmiy-tadqiqot muassasalarini rivojlantirish bo‘yicha tizimli, izchil va kompleks chora-tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda. Bu borada qator muhim farmon, qaror va dasturlar qabul qilinmoqda.
Yurtboshimizning shaxsiy tashabbuslari bilan tashkil etilgan Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimida bugungi kunda 14 ta Prezident maktabi, 9 ta ijod maktabi, 2 ta sport maktabi, 185 ta ixtisoslashtirilgan maktab va maktab internatlari, “Yangi Oʻzbekiston” va “Isʼhoqxon Ibrat” nomidagi Namangan davlat chet tillari instituti, Pedagogik mahorat va xalqaro baholash ilmiy-amaliy markazi, Fan olimpiadalari markazi davlat muassasasi hamda “Renessans” bolalar sogʻlomlashtirish oromgohi faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.
2023/2024-o‘quv yilida Prezident maktablarini 319 nafar, ijod maktablarini 263 nafar, ixtisoslashtirilgan maktablarni 5 868 nafar o‘quvchi tamomladi.
Xususan, Prezident maktablari bitiruvchilarining 65 foizi (206 nafari) muddatidan oldin nufuzli xorijiy oliygohlarda o‘qish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Shuningdek, 2023/2024-oʻyuv yilida Agentligimiz tizimidagi maktab o‘quvchilari jami 12 turdagi xalqaro va mintaqaviy fan olimpiadalarida ishtirok etib, shundan: 6 ta oltin, 17 ta kumush va 34 ta bronza medallarni qo‘lga kiritdi.
Tizimdagi barcha ijod maktablari 2024/2025-oʻquv yilida Respublikada oliy taʼlim muassasalariga kirish imtihonlari natijalari boʻyicha kuchli oʻntalikdan joy oldi.
Albatta, ushbu yutuqlar mamlakatimizda ta’lim sohasiga berilayotgan yuksak e’tibor samarasi, shuningdek, tizimdagi maktablar o‘quv jarayoni xalqaro hamkorlik asosida yanada takomillashtirilayotgani natijasi hamdir.
Agentlik tomonidan joriy yilda jahonning nufuzli ta’lim tashkilotlari bilan hamkorlik sohasida quvonarli natijalarga erishildi. Xususan, Prezident maktablarining ijrochi va akademik direktorlari hamda STEM fanlari bo‘yicha xorijiy va mahalliy o‘qituvchilari uchun Kembrij xalqaro ta’lim tashkilotining 2025/2027-o‘quv yillari uchun ishlab chiqilgan yangi dasturlarining taqdimoti, o‘qitish metodikasi, laboratoriya ishlari bilan tanishtirish maqsadida ilmiy-amaliy treninglar haftaligi tashkil etildi.
Tizimdagi Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabi Xalqaro bakalavriat tashkiloti (IB) dasturini joriy qilishning 1-bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tgan bo‘lib, akkreditatsiyaga tayyorgarlik jarayoni yakunlandi.
Ta’kidlash lozim, Agentligimiz huzuridagi Pedagogik mahorat va xalqaro baholash ilmiy-amaliy markazi hamda IB tashkiloti o‘rtasida shartnoma imzolangan.
Shuningdek, joriy yilning may-iyun oylarida Agentlik va Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi huzuridagi Koreya ta’lim markazi tomonidan “Incheon ta’lim festivali” o‘tkazildi. 13-14-avgust kunlari o‘tkazilgan “Tabiiy fanlar ta’limi” festivali esa tabiiy va aniq fanlarga asoslangan amaliy mashg‘ulotlar tashkil etish orqali yoshlarni zamonaviy kasblarga yo‘naltirgan holda ularning ixtisoslashgan xalqaro dasturlar, loyihalar va tanlovlarda ishtirok etishini ta’minlash, yaratuvchanlik qobiliyatini shakllantirishni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash hamda tizimda faoliyat yuritayotgan o‘qituvchilar orasida yaratuvchanlik g‘oyalarini shakllantirish va ularni amaliyot bilan bog‘lagan holda o‘quvchilarga yoritib berish ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadlarini o‘z ichiga oldi.
Bundan tashqari Agentlik rahbariyati va xorijiy davlatlarning delegatsiyalari o‘rtasida ta’lim sohasida hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Jumladan, Amerika Qo‘shma Shtatlarining Cognia xalqaro ta’lim tashkiloti bilan bo‘lgan muloqotda Prezident, ijod, ixtisoslashtirilgan maktab va maktab-internatlari faoliyatini o‘rganish va takomillashtirishda, maktablarda ta’lim sifatini yanada yuqori bosqichga olib chiqishda hamkorlik qilish kelishib olindi.
Ma’lumot o‘rnida, Cognia xalqaro ta’lim tashkiloti hozirda 80 ga yaqin mamlakatda 25 milliondan oshiq o‘quvchi va 1 milliondan ortiq o‘qituvchilarni qamrab olgan bo‘lib, 36 000 dan ortiq ta’lim muassasalariga xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Xususan, ushbu tashkilot maktablarni akkreditatsiyadan o‘tkazish, sertifikatlashtirish, baholash, tadqiqotlar olib borish, ta’lim sifatini oshirish, sifatli ta’lim resurslari bilan ta’minlash, o‘qituvchilar uchun onlayn platforma hamda offlayn tarzda kasbiy mahoratlari va malakalarini oshirish bo‘yicha yuqori sifatli professional xizmatlar taqdim etib kelmoqda.
Agentlikda Koreya Respublikasining Woosong universiteti Xalqaro fakultetlar ijrochi direktori Yu Tek Li, Raqamli kampus dasturi bosh menejeri Seung Jun Li bilan uchrashuv tashkil etildi.
Shuningdek, Agentlik va Koreya Respublikasining SKKU (Sungkyunkwan University) universiteti bilan memorandum imzolangan bo‘lib, kelishuv natijasida universitet Agentlik tizimidagi maktab o‘quvchilariga 2025-o‘quv yilida 100 va 50 foizlik grantlar ajratishni rejalashtirgan.
Koreya Respublikasining Incheon Metropolitan City ta’lim boshqarmasi vakillari esa tizimdagi maktablarimizda bo‘lib, ta’lim dasturlari, baholash tizimi, o‘quvchilarning zamonaviy axborot texnologiyalari, sun’iy intellekt va robototexnika kabi yo‘nalishlarda yaratgan loyihalari bilan yaqindan tanishdi.
Shuningdek, Agentligimiz tizimidagi Qarshi shahar 1-son ixtisoslashtirilgan maktab-internatiga Vengriyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Yojef Roja tashrif buyurdi. Vengriya elchisi maktab faoliyati bilan yaqindan tanishib, bu yerda o‘quvchi-yoshlarning bilim olishlari uchun yaratilgan shart-sharoitlarni yuqori baholadi.
Buxoro shahridagi Prezident maktabiga Buyuk Britaniya olimlari tashrif buyurdi. Tashrif doirasida Sussex universiteti professorlari Simon Thompson, Marcelo Starikoff, Buxoro davlat pedagogika instituti rektori Bahodir Ma’murov Prezident maktabi pedagoglari, oʻquvchilar bilan samimiy muloqot qildi. Mehmonlar Buyuk Britaniyada oliy taʼlim tizimi, taʼlim dasturlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Taʼkidlash lozimki, Agentlik va xalqaro hamkorlar bilan aloqalarda taʼlim jarayonlarini samarali tashkil etish, oʻquvchilar va oʻqituvchilar almashinuv dasturlari, tizimdagi maktablarda STEAM fanlari, xorijiy tillarni oʻqitish boʻyicha oʻquv dasturlari ishlab chiqish kabi masalalarga ustuvor ahamiyat berilmoqda.
Agentlik tizimidagi taʼlim maskanlari ichida Prezident maktablari muhim ahamiyat kasb etadi.
Maʼlumot oʻrnida, 2024/2025-o‘quv yili uchun kirish imtihonlaridan eng yuqori ball to‘plagan jami 336 nafar o‘quvchi 14 ta Prezident maktabining 5-sinfiga qabul qilindi.
Shu o‘rinda alohida ta’kidlash lozimki, zamonaviy bilimlarni egallash ishtiyoqida bo‘lgan yoshlarimiz safi yildan-yilga oshmoqda. Birgina misol, bu yil Prezident maktablariga yangi o‘quv yili qabuli uchun 62 062 ta ariza kelib tushib, bir o‘quvchi o‘rniga o‘rtacha 185 nafar talabgor to‘g‘ri keldi. Bu Davlatimiz rahbarining alohida tashabbusi va e’tibori bilan tashkil etilgan Prezident maktablari ta’lim sohasida lokomotivga aylanganining yaqqol isbotidir.
Darhaqiqat, bugun respublikamizning barcha hududlarida faoliyat olib borayotgan Prezident maktablari o‘quvchilari salmoqli natijalarga erishmoqda.
2023/2024-o‘quv yilida jami Prezident maktablarini 319 nafar o‘quvchi tamomlagan bo‘lsa, bitiruvchilarning 100 foizi xalqaro til bilish sertifikatlarini qo‘lga kiritdi (eng yuqori ball 8.5 ball), 80 foizi (255 nafar) hamda xalqaro SAT sertifikatiga ega bo‘ldi (eng yuqori ko‘rsatkich 1560 ball). Kembrijning A-level imtihonlarida bitiruvchilarning 70 foizi tomonidan ijobiy natija qayd etildi (o‘tgan yilga nisbatan 12 foizga ko‘p).
Prezident maktablari bitiruvchilarining 100 foizi muddatidan oldin nufuzli xorijiy oliygohlarda o‘qish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.
Jumladan, Toshkent shahridagi Prezident maktabi o‘quvchisi Abdulaziz Sobirov xalqaro reytingda TOP-5 likka kiruvchi Garvard universitetiga 354,000 AQSH dollari miqdoridagi 100 foizlik grant va Sayfullo Saidov TOP-20 ga kiruvchi Prinston universitetiga 350 000 AQSH dollari miqdoridagi grant bilan o‘qishga qabul qilindi. Shu bilan bir qatorda, yana 34 nafar bitiruvchi turli nufuzli universitetlardan 100 foizlik grantlarni qo‘lga kiritdi.
Xiva shahridagi Prezident maktabining 11-sinf o‘quvchisi Zulfiya Shomurotova ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlandi. Shuningdek, mazkur maktab bitiruvchisi Og‘abek Yo‘ldoshov “Mard o‘g‘lon” davlat mukofotiga munosib ko‘rildi.
Prezident maktabi o‘quvchilari 2024-yilda Abu Ali ibn Sino nomidagi xalqaro biologiya, Xalqaro Jautikov, Xalqaro fizika, Xalqaro matematika, Xalqaro iqtisod, Xalqaro Standartlar kabi nufuzli xalqaro olimpiadalarda umumiy hisobda 10 ta (4 ta oltin, 3 ta kumush, 3 ta bronza) medalni qo‘lga kiritdi.
Albatta, ushbu natijalar yosh-avlod ta’lim-tarbiyasidagi yangi marralarga yo‘l ochadi. Bu borada chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilgan bo‘lib, unga ko‘ra Prezident maktablarida ikki semestrlik o‘quv dasturiga o‘tiladi. Bu orqali ta’lim jarayonlari xalqaro standartlar talablariga moslashtiriladi hamda baholash jarayonlarida yanada qulaylik yaratiladi.
Prezident maktablarida ta’lim va baholash jarayonlarini raqamlashtirish, pedagog kadrlarning malakasini oshirish yuzasidan seminar-treninglar tashkil etish maqsadida “Pearson-Edexcel” xalqaro ta’lim tashkiloti bilan hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, 9-sinf o‘quvchilari uchun IGCSE daraja imtihonlari joriy etiladi. Bu orqali o‘quvchilarning iqtidorini erta aniqlash, o‘quvchining o‘zlashtirishida mavjud bo‘shliqlarni to‘ldirish, o‘qituvchilar va o‘quvchilarning mas’uliyatini oshirishga erishish ko‘zda tutilgan.
Agentlik tizimida “Yangi O‘zbekiston” universiteti ham faoliyat yuritib, mazkur oliy ta’lim maskani o‘quv jarayonida xalqaro hamkorlik aloqalaridan samarali foydalanib kelmoqda.
Xususan, noyabr oyida Germaniyaning Bavariya federal o‘lkasi Davlat kanselyariyasi Xalqaro munosabatlar departamenti rahbari o‘rinbosari Kristof Shtyokle boshchiligidagi delegatsiya “Yangi O‘zbekiston” universitetiga tashrif buyurdi.
Uchrashuvda delegatsiya a’zolari universitetning talabalarga zamonaviy bilim va ko‘nikmalarni o‘rgatishga qaratilgan ta’lim dasturlari bilan tanishdi.
Shuningdek, talaba va professor-o‘qituvchilar almashinuvi, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar hamda zamonaviy o‘quv dasturlarni ishlab chiqish borasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, Massachusetts texnologiya instituti J-Well “Yangi O‘zbekiston” universitetining eng yaqin hamkorlarida biri. Ikki tomonlama hamkorlik ta’lim sifati hamda professor-o‘qituvchilar salohiyatini yanada oshirish, talabalar uchun keng imkoniyatlar yaratish va “Yangi O‘zbekiston” universitetining xalqaro maydondagi obro‘yini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Massachusetts texnologiya instituti J-WEL va “Yangi O‘zbekiston” universiteti o‘rtasida kelishuv imzolangan bo‘lib, oliygoh talabalari dunyoning 1-raqamli universitetida amaliyot o‘tash va malaka oshirish imkoniyati yaratilgan. Ya’ni talabalar MIT professor-o‘qituvchilari tomonidan tashkil etiladigan darslarda ishtirok etishlari, ilmiy tadqiqotlar olib borishlari, o‘z loyihalarini yanada rivojlantirishlari va MIT laboratoriyalarida eksperimentlar o‘tkazadilar.
Xulosa o‘rnida shuni aytish mumkinki, mamlakatimizda ilm-fan va ta’lim-tarbiya sohasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilib, oilada farzand tug‘ilganidan boshlab, voyaga yetguniga qadar uni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydigan, hayotda munosib o‘rin topishiga xizmat qiladigan yaxlit va uzluksiz tizim yaratilmoqda. Ayni jarayonga Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi ham faol hissa qo‘shib, Vatanimiz ravnaqiga munosib hissa qo‘shishga qodir avlodni kamolga yetkazishga xizmat qilmoqda.
Prezidentimiz taʼkidlaganlaridek: “Farzandlarimiz maktabdan qanchalik bilimli boʻlib chiqsa, yuqori texnologiyalarga asoslangan iqtisodiyot tarmoqlari shuncha tez rivojlanadi, koʻplab ijtimoiy muammolarni echish imkoni tugʻiladi. Shunday ekan, Yangi Oʻzbekiston ostonasi maktabdan boshlanadi desam, oʻylaymanki, butun xalqimiz bu fikrni qoʻllab-quvvatlaydi”.

How Uzbekistan implements foreign experience in the system of Presidential educational institutions
In Uzbekistan the attitude towards education and upbringing, science has completely changed. In particular, systematic, consistent and comprehensive measures are being implemented to develop preschool, general secondary and higher education, research institutions. A number of important decrees, resolutions and programs are being adopted in this direction.
The system of the Agency of Specialized Educational Institutions, created on the personal initiative of the head of state, currently includes 14 Presidential schools, 9 creative schools, 2 sports schools, 185 specialized schools and boarding schools, the Namangan State Institute of Foreign Languages named after "New Uzbekistan" and "Iskhokhon Ibrat", the Scientific and Practical Center for Pedagogical Excellence and International Assessment, the state institution "Center for Subject Olympiads" and the children's health camp "Renaissance".
In the 2023/2024 academic year, 319 people graduated from Presidential schools, 263 people from creative schools, and 5,868 people from specialized schools.
In particular, 65 percent of graduates of the Presidential Schools (206 people) were given the opportunity to enroll early in prestigious foreign universities.
Also in the 2023/2024 academic year, students from our system’s schools took part in 12 international and regional subject Olympiads, winning 6 gold, 17 silver and 34 bronze medals.
All creative schools of the system entered the top ten based on the results of entrance examinations to higher educational institutions of the republic in the 2024/2025 academic year.
Of course, these achievements are the result of the high attention paid in our country to the field of education, as well as the further improvement of the educational process in schools on the basis of international cooperation.
This year, the agency has achieved significant results in the field of cooperation with prestigious educational organizations around the world. In particular, a week of scientific and practical training was organized for executive and academic directors of the Presidential Schools, as well as foreign and domestic teachers in STEM disciplines, in order to familiarize themselves with the presentation of new programs of the Cambridge International Educational Organization for the 2025/2027 academic year, teaching methods, and laboratory work.
The specialized school named after Muhammad al-Khwarizmi in the system successfully passed the first stage of the implementation of the International Baccalaureate Organization (IB) program, and the process of preparation for accreditation was completed.
It should be noted that an agreement has been signed between the Scientific and Practical Center for Pedagogical Excellence and International Assessment at our agency and the IB organization.
Also in May-June of this year, the Agency and the Korean Educational Center at the Embassy of the Republic of Korea in Uzbekistan held the "Incheon Education Festival". The "Education of Natural Sciences" festival, held on August 13-14, was aimed at ensuring the participation of young people in specialized international programs, projects and competitions with a focus on modern professions by organizing practical classes based on natural and exact sciences, comprehensive support for the formation of creative abilities, as well as the formation of creative ideas among teachers working in the system, and the development of skills for presenting them to students, linking them with practice.
In addition, negotiations were held between the Agency's management and delegations from foreign countries, devoted to issues of cooperation in the field of education. In particular, during the dialogue with the international educational organization of the United States of America Cognia, an agreement was reached on cooperation in studying and improving the activities of Presidential, creative, specialized schools and boarding schools, raising the quality of education in schools to a higher level.
For reference, the international educational organization Cognia currently reaches more than 25 million students and more than 1 million teachers in about 80 countries and serves more than 36,000 educational institutions. In particular, this organization provides high-quality professional services in school accreditation, certification, assessment, research, education quality improvement, provision of quality educational resources, as well as professional development and qualifications of teachers through an online platform and in person.
The agency organized a meeting with the executive director of the international departments of Woosong University of the Republic of Korea, Yu Tek Lee, and the general manager of the Digital Campus program, Seung Joon Lee.
A memorandum was also signed between the Agency and Sungkyunkwan University of the Republic of Korea, because of which the university plans to allocate grants for 100% and 50% of tuition fees for students in the Agency’s schools in the 2025 academic year.
Representatives from the Incheon Metropolitan City Education Office of the Republic of Korea visited schools in our system and learned about educational programs, the assessment system, and projects created by students in areas such as modern information technology, artificial intelligence, and robotics.
In addition, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to Uzbekistan Jozsef Rozsa visited specialized boarding school No. 1 in the city of Karshi, which is part of our Agency. The Ambassador of Hungary got acquainted with the activities of the school and highly appreciated the conditions created here for the education of young students.
Scientists from the UK visited the Presidential School in Bukhara. During the visit, Professors Simon Thompson and Marcelo Starikoff of the University of Sussex, as well as the rector of the Bukhara State Pedagogical Institute Bakhodir Mamurov, held sincere conversations with teachers and students of the Presidential School. The guests spoke in detail about the higher education system and educational programs in the UK.
It should be noted that in the Agency’s cooperation with international partners, priority is given to such issues as the effective organization of educational processes, student and teacher exchange programs, and the development of curricula for teaching STEAM disciplines and foreign languages in the system’s schools.
Presidential schools occupy an important place among educational institutions in the Agency system.
For reference, for the 2024/2025 academic year, 336 students who scored the highest scores on the entrance exams were admitted to the 5th grade of 14 Presidential Schools.
It should be especially noted that the number of young people seeking to acquire modern knowledge is growing every year. For example, this year, 62,062 applications were submitted for admission to the Presidential Schools for the new academic year, with an average of 185 people applying for one place. This is a clear indication that the Presidential Schools, created on the special initiative and with the attention of the head of our state, have become a driving force in the field of education.
Indeed, today students of the Presidential Schools, operating in all regions of the republic, are achieving significant results.
In the 2023/2024 academic year, 319 students graduated from the Presidential Schools, with 100% of graduates receiving international language proficiency certificates (the highest score is 8.5), 80% (255 people) received an international SAT certificate (the highest score is 1560 points). 70% of graduates showed a positive result in A-level exams in Cambridge (12% more than last year).
Hundred percent of graduates of presidential schools were given the opportunity to enroll early in prestigious foreign universities.
In particular, a student of the Tashkent Presidential School Abdulaziz Sobirov was accepted to study at Harvard University, which is in the TOP-5 of the international ranking, with a 100 percent grant of 354,000 US dollars, and Saifullo Saidov was accepted to Princeton University, which is in the TOP-20, with a grant of 350,000 US dollars. In addition, another 34 graduates received 100 percent grants from various prestigious universities.
An 11th-grade student of the Khiva Presidential School, Zulfiya Shomurotova, was awarded the Zulfiya State Prize in Education. Also, a graduate of this school, Ogabek Yuldashov, was awarded the state award "Mard uglon".
In 2024, students of the Presidential School won a total of 10 medals (4 gold, 3 silver, 3 bronze) at such prestigious international Olympiads as the Abu Ali ibn Sino International Biology Olympiad, the International Zhautykov Olympiad, the International Physics Olympiad, the International Mathematical Olympiad, the International Economics Olympiad and the International Standards Olympiad.
Of course, these results open the way to new achievements in education and upbringing of the younger generation. In this direction, an action plan has been developed, according to which the Presidential Schools will transition to a two-semester curriculum. Thanks to this, educational processes will be adapted to the requirements of international standards and additional conveniences will be created in the assessment processes.
In order to digitalize the learning and assessment processes in the Presidential Schools and organize training seminars to improve the qualifications of teaching staff, cooperation will be established with the international educational organization Pearson-Edexcel.
IGCSE exams will also be introduced for 9th grade students. This will help identify gifted students early, fill existing gaps in academic performance, and increase the responsibility of teachers and students.
The agency’s system also includes Yangi Uzbekiston, which effectively uses international cooperation links in the educational process.
In particular, in November, a delegation headed by the Deputy Head of the Department of International Relations of the State Chancellery of the Federal State of Bavaria, Christoph Stöckle, visited Yangi Uzbekiston University.
At the meeting, members of the delegation became familiar with the university’s educational programs aimed at teaching students modern knowledge and skills.
Issues of student and faculty exchange, establishing cooperation in the field of joint scientific research and developing modern educational programs were also discussed.
In addition, MIT J-WEL is one of the closest partners of Yangi Uzbekiston (New Uzbekistan) University. Bilateral cooperation serves to further improve the quality of education and the potential of the faculty, create broad opportunities for students, and strengthen the authority of Yangi Uzbekiston University in the international arena.
An agreement was signed between the Massachusetts Institute of Technology J-WEL and Yangi Uzbekiston University, which gives the university students the opportunity to undergo an internship and improve their qualifications at the No. 1 university in the world. That is, students participate in classes organized by MIT professors and teachers, conduct scientific research, develop their projects and conduct experiments in MIT laboratories.
In conclusion, it can be said that in our country special attention is paid to the development of science and education, a holistic and continuous system is being created that comprehensively supports a child in a family from birth to adulthood, and helps them find a worthy place in life. An active contribution to this process is also made by the Agency of Specialized Educational Institutions, which serves the upbringing of the younger generation, capable of making a worthy contribution to the prosperity of our Motherland.
As the President of our country noted: "The more educated our children are when they leave school, the faster the branches of the economy based on high technologies will develop, and it will be possible to solve many social problems. Therefore, if I say that the threshold of the New Uzbekistan begins with school, I think that all our people will support this idea."