Latviya, Litva, Estoniya va Finlandiyada bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari diqqatiga
2020-yil 17-martdan boshlab “Uzbekistan Airways” AJning “Toshkent-Riga-Toshkent” yo‘nalishi bo‘yicha muntazam qatnovlarning to‘xtatilishi munosabati bilan O‘zbekistonning Riga shahridagi Elchixonasida Operativ shtab tashkil etildi, savollarga javob berish uchun 24 soatlik rejimda ishlaydigan “tezkor aloqa raqamlari” ochildi.
Elchixona Latviya, Litva, Estoniya va Finlandiyadagi vatandoshlarni sarosimiga tushmaslikka, xotirjamlikni saqlashga va tavsiya etilgan choralarga rioya qilishga chaqirdi.
Riga shahridan charter reyslarni tashkil qilish uchun 2020-yil 17-martdan boshlab vatanga qaytish istagini bildirgan O‘zbekiston fuqarolari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni to‘plash boshlandi.
Shu munosabati bilan Elchixona O‘zbekiston qaytishni xohlovchi fuqarolardan embassy@uzbekistan.lv va consulate@uzbekistan.lv elektron pochta manzillariga quyidagi ma’lumotlarni jo‘natishlarini so‘raydi:
1. O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi pasportinining nusxasi;
2. O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining aloqa ma’lumotlari;
3. “Uzbekistan Airways” AJ parvozlari uchun chipta nusxasi (mavjud bo‘lsa);
Charter reysi vaqti va parvoz shartlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar qo‘shimcha ravishda xabar qilinadi. Shu bilan birga fuqarolarimiz O‘zbekistonga qaytib kelishlari bilan 14 kun davomida karantinda bo‘ladilar.

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся в Латвии, Литве, Эстонии и Финляндии
В связи с приостановкой с 17 марта 2020 года регулярных рейсов АО «Uzbekistan Airways» по маршруту «Ташкент-Рига-Ташкент» Посольством Узбекистана в г.Риге создан оперативный штаб, открыты «горячие линии» для ответов на вопросы, которые функционируют в круглосуточном режиме.
Посольство призвало соотечественников, находящихся в Латвии, Литвы, Эстонии и Финляндии, не поддаваться панике, сохранять спокойствие и придерживаться рекомендуемых мер предосторожности.
С 17 марта 2020 года для организации чартерных рейсов из г.Риги начат сбор данных об узбекских гражданах, намеревающихся вернуться на родину.
В этой связи Посольство просит заинтересованных граждан направить на e-mail embassy@uzbekistan.lv и consulate@uzbekistan.lv следующую информацию:
1. Копия паспорта гражданина Республики Узбекистан.
2. Контактные данные гражданина Республики Узбекистан.
3. Копия действующего авиабилета на рейс АО «Uzbekistan Airways» в г.Ташкент (в случае наличия).
Информация о времени осуществления чартерного рейса и условиях полета будет сообщена дополнительно. При этом граждане Узбекистана по возвращении будут находиться в 14-дневном карантине.