Turkiyada bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari diqqatiga
2020-yilning 16-mart kuni O‘zbekistonning Turkiyadagi Elchixonasi va Istanbul shahridagi Bosh konsulxonasi “Istanbul-Toshkent” yo‘nalishi bo‘yicha charter reyslar uchun hamyurtlarimiz ro‘yxatlarini shakllantirish jarayonini boshladi.
Shu munosabat bilan diplomatik vakolatxonalar vatandoshlarga pasport va chipta nusxalarini hamda telefon raqamlarini +90 537 668 49 60 (Telegram va Whatsap messenjerlari)ga taqdim etishlarini so‘raydi.
Charter reyslar uchun ro‘yxatdan o‘tish va vatanga qaytish Bosh konsulxona tomonidan “Uzbekistan Airways” aviakompaniyasi vakillariga taqdim etilgan ro‘yxatlarga muvofiq amalga oshiriladi.
Ayni paytda Turkiyada bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari bilan aloqa o‘rnatish uchun Bosh konsulxonada quyidagi telefon raqamlari ishlamoqda: +90 212 323 20 36, +90 212 323 2037, faks +90 212 323 20 40.
Shu bilan birga, diplomatik vakolatxonalar vatandoshlardan xavfsizlik choralariga rioya qilishni, gavjum joylarga tashrif buyurmaslikni, qo‘llarini tez-tez yuvishni va og‘izlarini chayishni so‘raydi.

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся в Турции
16 марта 2020 года Посольство Узбекистана в Турции и Генеральное консульство в г.Стамбуле начали процесс формирования списков сограждан на чартерные рейсы по направлению "Стамбул-Ташкент".
В этой связи дипмиссии обратились к соотечественникам с просьбой предоставить копию паспорта и билета, а также номера телефонов на +90 537 668 49 60 (мессенжеры Telegram и Whatsap).
Регистрация на чартерные рейсы и отправка на родину будет осуществляться согласно спискам, переданным Генконсульством представителям авиакомпании «Uzbekistan Airways».
В настоящее время в Генконсульстве для поддержания связи с гражданами Узбекистана, пребывающими в Турции, функционируют телефонные номера: +90 212 323 20 36, +90 212 323 2037, факс +90 212 323 20 40.
Одновременно дипмиссии просят сограждан соблюдать меры собственной безопасности, не посещать места скопления населения, чаще мыть руки и полоскать ротовую полость.