Ўзбекистон Президенти: Энди янгича руҳда ишлайдиган, аниқ натижаларга эришаётган, Ўзбекистон манфаатларини халқаро миқёсда қатъий ҳимоя қиладиган дипломатлар даври келди
15 январь куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда хориждаги дипломатик ваколатхоналар фаолияти масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилиш аввалида Ўзбекистон етакчиси мазкур учрашув жаҳонда кескин геосиёсий ўзгаришлар бўлаётган, давлатлар суверенитетига хавф-хатарлар тобора кучайиб бораётган мураккаб бир пайтда ўтаётганини қайд этди. Бундай шароитда ташқи сиёсат соҳасидаги фаолиятни танқидий муҳокама қилиб, Ташқи ишлар вазирлиги ва хориждаги дипломатик ваколатхоналар ишини янгича ташкил қилиш зарурлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари ташқи сиёсат борасида 2025 йил кўп жиҳатдан натижадор бўлганини қайд этди. Ўтган йили 26 та хорижий давлатга олий даражадаги ташрифлар амалга оширилди, янги тарихимизда илк бор қатор давлатлар раҳбарларининг Ўзбекистонга ташрифлари ташкил этилди. “Марказий Осиё плюс” форматидаги кўп томонлама мулоқотлар сермаҳсул бўлди. Сўнгги йилларда 11 та давлат билан стратегик шериклик муносабатлари ўрнатилиб, уларнинг умумий сони 19 тага етди, Қозоғистон, Озарбайжон ва Тожикистон билан иттифоқчилик муносабатлари йўлга қўйилди.
– Очиқ, прагматик, пухта ўйланган ва ташаббускор ташқи сиёсатимиз натижасида Ўзбекистон глобал тинчлик ва дипломатия марказларидан бирига айланиб бормоқда, – деди Президентимиз.
2017 йилдан буён хорижий давлатларда 16 та янги дипломатик ва консуллик ваколатхоналари очилиб, уларнинг сони 60 тага, дипломатик алоқа ўрнатилган давлатлар сони эса 165 тага етди. Элчихоналар, консуллик муассасалари ва халқаро ташкилотлар ҳузуридаги ваколатхоналар штатлари ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги ходимларининг иш ҳақи оширилгани қайд этилди.
Шу билан бирга, “Барча дипломатик ваколатхоналар мавжуд имкониятлардан тўлиқ фойдаланяптими?” деган масала ўртага қўйилди.
– Ҳозирги шароитда элчи дегани фақат сиёсий мулоқот юритувчи шахс эмас. Элчи – инвестиция ва технология олиб келадиган, янги экспорт бозорларини очадиган, транспорт-логистика йўлакларини ишга соладиган, туристлар оқимини кўпайтириб, қонуний меҳнат миграцияси учун шароит яратадиган, энг асосийси, фуқароларимиз ҳуқуқларини ҳимоя қиладиган давлат вакилидир, – деди Президентимиз.
Шу муносабат билан элчилар учун улар фаолият юритаётган давлатлардан экспорт тушумлари, туристлар оқими ҳамда ушбу мамлакатларга қонуний меҳнат миграцияси самарадорлик мезони бўлиши қайд этилди.
Иқтисодий дипломатияни кучайтириш орқали экспорт ва инвестиция ҳажмини ошириш зарурлиги таъкидланди.
Икки ва кўп томонлама тадбирлар доирасида 2025 йилда умумий қиймати 160 миллиард долларлик инвестиция лойиҳалари ва савдо шартномалари бўйича битимлар имзоланди. Тарихда илк бор ташқи савдо айланмаси 80 миллиард доллардан ошиб, экспорт 33,5 миллиард долларга, хорижий инвестициялар эса 43 миллиард доллардан ошди. Ўтган йили 75 та давлатга экспорт ҳажми қарийб 4,5 миллиард долларга кўпайди.
Шу нуқтаи назардан элчиларга Яқин Шарқ, Европа, Осиё ва Африка давлатлари йўналишларида экспортни кенгайтириш, саноат, қишлоқ хўжалиги, кимё, тўқимачилик, иссиқхона ва хизматлар соҳаларида аниқ лойиҳалар билан ишлаш вазифалари қўйилди. Айрим бозорларда Ўзбекистон маҳсулотларининг номи етарлича танитилмаётгани қайд этилди.
Логистика харажатларининг ортиши миллий маҳсулотлар рақобатдошлигига салбий таъсир кўрсатаётгани таъкидланиб, Европа бозорларига чиқишда транзит йўналишларини диверсификация қилиш, логистика занжирларини қисқартириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Қишлоқ хўжалиги соҳасида тежамкор технологиялар, инновацион иссиқхоналар тажрибасини ўрганиш, уларни ҳудудларимизда жорий этиш бўйича аниқ вазифалар белгиланди. Шунингдек, кимё саноати маҳсулотлари учун янги экспорт бозорларини очиш, стандарт ва талабларни ишлаб чиқарувчиларга етказиш, кўргазмалар ташкил этиш масалалари қайд этилди.
Янги экспорт йўналиши сифатида Африка қитъаси билан савдо-иқтисодий ҳамкорликни кучайтириш зарурлиги таъкидланди. Шу мақсадда тегишли вазирликлар ва элчилар иштирокида аниқ “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш топширилди.
Элчилар лойиҳа топиш, уни олиб келиб, ишга туширишдан манфаатдор бўлиши кераклиги қайд этилди. Аниқ инвестиция ёки экспорт лойиҳасини якунига етказган элчиларни моддий рағбатлантириш амалиёти жорий этилиши белгиланди.
Айрим соҳаларда элчилар ва тармоқ раҳбарлари мавжуд имкониятлардан тўлиқ фойдаланмаётгани танқид қилинди. Хусусан, халқаро грантлар жалб қилиш бўйича салоҳият етарли даражада ишга солинмагани қайд этилди. Агар вазирликлар ва тармоқ раҳбарлари элчилар билан ҳамкорликни тўғри йўлга қўйганида ўтган йили қўшимча равишда яна камида 200-300 миллион доллар грант жалб қилиш мумкин эди.
Қайд этилганидек, халқаро ташкилотлар ва донор мамлакатлар ҳар йили 200 миллиард долларга яқин халқаро грантлар эълон қилмоқда. Ушбу ресурслардан самарали фойдаланиш, грантлар билан ишлаш бўйича ягона ва тизимли ёндашувни жорий этиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, АҚШ, Буюк Британия, Германия, Швейцария, Хитой, Япония ва Сингапурдаги элчилар билан биргаликда дунёдаги TOП-100 таликка кирувчи етакчи хорижий олий таълим муассасаларини Ўзбекистон олийгоҳларига ҳамкор сифатида жалб этиш бўйича аниқ чоралар кўриш зарурлиги таъкидланди.
Бундан ташқари, ташқи иқтисодий алоқаларни кенгайтиришда ҳудудлар ва элчихоналар ўртасидаги ҳамкорлик етарли даражада йўлга қўйилмагани қайд этилди. Вилоят ҳокимлари элчилар билан биргаликда ҳудудларда ишлаб чиқарилаётган экспортбоп маҳсулотларни тизимли равишда хорижда илгари суриши, маҳаллий корхоналарнинг ташқи бозорларга чиқишида фаол иштирок этиши зарурлиги таъкидланди.
Навбатдаги устувор вазифа сифатида фуқароларимизни хорижда қонуний ва юқори даромадли иш ўринлари билан таъминлаш белгиланди. Тартибли меҳнат миграциясининг географияси кенгайиб бораётгани, лекин айрим мамлакатларда бу йўналишда иш етарли даражада ташкил этилмаётгани кўрсатиб ўтилди ва элчиларга тегишли топшириқлар берилди.
Элчихоналар ва консулликлар фуқароларимизнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишда фаол бўлиши, ҳар бир ҳолат бўйича малакали юридик ёрдам кўрсатиши шартлиги таъкидланди. “Кабинет дипломатияси”дан воз кечиб, жойларда ишлаш, ватандошлар билан бевосита мулоқот қилиш вазифаси қўйилди.
Туризм соҳасида элчиларнинг ролини янада кучайтириб, туризм ва маданият бўйича ишларга янги ёндашув жорий этиш, визасиз режимлардан самарали фойдаланиш, халқаро аутсорсинг компанияларни жалб этиш зарурлиги қайд этилди.
Шунингдек, ташқи сиёсий алоқаларни кенгайтириш, олий даражадаги ташрифларга пухта тайёргарлик кўриш, дипломат кадрларни қайта тайёрлаш ва истиқболли кадрлар захирасини шакллантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ташқи ахборот сиёсати ва мамлакат имижини оширишда халқаро ОАВ ва махсус медиа лойиҳалар билан ишлаш устувор вазифа сифатида белгиланди.
Ўзбекистон Республикасининг Ташқи сиёсат фаолияти концепциясини янгилаб, унинг устувор йўналишларини қайта кўриб чиқиш, миллий манфаатларни ҳимоя қилиш ва халқаро майдонда мамлакатимизнинг ўрнини мустаҳкамлашга қаратилган аниқ вазифаларни белгилаб олиш зарурлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари қайд этганидек, янги концепция мамлакатимизнинг узоқ муддатли стратегик мақсадларини, ички ислоҳотларимиз мантиғини, иқтисодий дипломатия, хавфсизлик, инвестиция, экспорт, транспорт-логистика, сув ва иқлим масалаларидаги миллий манфаатларимизни яхлит ва ўзаро боғлиқ ҳолда акс эттириши лозим.
Дипломатларимизнинг хизматларини муносиб эътироф этиш мақсадида “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган дипломат” фахрий унвонини таъсис этиш таклиф этилди.
– Энди янгича руҳда ишлайдиган, аниқ натижаларга эришаётган, Ўзбекистон манфаатларини халқаро миқёсда қатъий ҳимоя қиладиган дипломатлар даври келди, – деди давлатимиз раҳбари йиғилиш якунида.

President of Uzbekistan: The time has come for a new generation of diplomats – those who achieve concrete results and firmly defend the interests of Uzbekistan in the international arena
On January 15, an expanded meeting was chaired by President Shavkat Mirziyoyev on the activities of the Ministry of Foreign Affairs and diplomatic missions abroad, reports Dunyo IA correspondent.
Opening the session, the Head of our state noted that the meeting is taking place amid sharp geopolitical changes in the world and increasing threats to the sovereignty of states. In this regard, the need to critically assess current foreign policy activities and move to a renewed format for organizing the work of the Ministry of Foreign Affairs and foreign diplomatic missions was emphasized.
President noted that 2025 had been a productive year for the country's foreign policy. During the year, high-level visits were made to 26 foreign countries, and for the first time in recent history, visits to Uzbekistan were organized by the leaders of a number of countries. Multilateral dialogues in the “Central Asia Plus” format became productive. In recent years, strategic partnerships have been established with 11 countries, bringing the total number to 19, and allied relations have been built with Kazakhstan, Azerbaijan, and Tajikistan.
– As a result of an open, pragmatic, thoughtful and proactive foreign policy, Uzbekistan is consistently strengthening its position as one of the global centres of peace and diplomacy, – emphasized President.
Since 2017, 16 new diplomatic missions and consulates have been opened abroad, bringing their total number to 60, and the number of countries with which diplomatic relations have been established to 165. There has also been an increase in the number of staff and salaries of employees of embassies, consular offices, representative offices to international organizations and employees of the Ministry of Foreign Affairs.
At the same time, a fundamental question was raised as to whether all diplomatic missions are making full use of the opportunities provided.
– In the current environment, an ambassador is not just a person who conducts political dialogue. An ambassador is a state representative who attracts investment and technologies, opens new export markets, launches transport and logistics corridors, increases tourist flows, creates conditions for legal labor migration and, most importantly, protects the rights of our citizens, - emphasized President.
In this regard, it was noted that key performance indicators for ambassadors should include the volume of export revenues from the countries of residence, growth in tourist flows and the effectiveness of organizing legal labor migration.
Particular emphasis was placed on the need to increase exports and investments by strengthening economic diplomacy.
As part of bilateral and multilateral events in 2025, agreements were signed on investment projects and trade contracts totaling $160 billion. For the first time in history, foreign trade turnover exceeded $80 billion, exports reached $33,5 billion, and foreign investment exceeded $43 billion. Exports to 75 countries increased by almost $4,5 billion.
In view of this, the ambassadors have been tasked with expanding export deliveries to the Middle East, Europe, Asia, and Africa, as well as implementing specific projects in the fields of industry, agriculture, the chemical industry, the textile industry, greenhouse farming, and the service sector. At the same time, it was noted that Uzbekistan's products remain insufficiently recognized in certain markets.
It was noted that the growth of logistics costs has a negative impact on the competitiveness of domestic products. In this regard, the need to diversify transit routes, optimize logistics chains, and develop additional proposals to reduce transportation costs when entering European markets was indicated.
In the agricultural sector, tasks have been set for researching and implementing water-saving technologies, modern agricultural technologies, and innovative greenhouse solutions. Along with this, measures have been outlined to expand export markets for chemical industry products, bring domestic manufacturers up to international standards and requirements, and organize specialized exhibitions and presentations.
The need to intensify trade and economic cooperation with the African continent as one of the promising new export destinations has been emphasized. To this end, a clear roadmap is to be developed with the participation of relevant ministries and foreign diplomatic missions.
It was noted that ambassadors should be directly interested in finding promising projects, attracting them, and implementing them in practice. In this regard, it was decided to introduce financial incentives for ambassadors who bring specific investment or export projects to a logical conclusion.
Criticism was levelled at the insufficient realisation of existing potential in a number of areas. In particular, it was noted that opportunities to attract international grants are not being fully exploited. It was noted that with closer and more systematic interaction between ministries, industry leaders, and ambassadors, it would have been possible to attract an additional $200-300 million in grant funds last year.
As noted, international organizations and donor countries announce grant programs worth approximately $200 billion annually. In this regard, the task has been set to implement a unified, systematic and effective approach to working with grants.
In addition, the need to take concrete measures, together with the ambassadors to the United States, the United Kingdom, Germany, Switzerland, China, Japan and Singapore, to attract leading foreign universities ranked in the top 100 worldwide as partners of Uzbek higher education institutions was emphasized.
It was noted that cooperation between regions and diplomatic missions in expanding foreign economic relations is still insufficient. The need for active participation of regional governors, together with ambassadors, in the systematic promotion of export-oriented products of the regions and in facilitating the entry of local enterprises into foreign markets was emphasized.
Providing Uzbek citizens with legal and high-paying jobs abroad was identified as another priority area. The expansion of the geography of organized labor migration was noted, while it was pointed out that in a number of countries, work in this area is not sufficiently effective and relevant instructions were given in this regard.
It was emphasized that embassies and consulates should actively protect the rights and legitimate interests of citizens and provide qualified legal assistance in each specific case. The task has been set to abandon "office diplomacy", strengthen work in the field and establish direct dialogue with compatriots.
In the field of tourism, the need to further strengthen the role of ambassadors, introduce new approaches to promoting the country's tourism and cultural potential, make effective use of visa-free regimes and attract international outsourcing companies has been identified.
Issues related to expanding foreign policy ties, high-quality and timely preparation of high-level visits, retraining of diplomatic personnel, and the formation of a reserve of promising specialists were also discussed.
The intensification of foreign information policy and the improvement of the country's international image through systematic work with foreign media and the implementation of special media projects were identified as priority tasks.
The need to update the Concept of foreign policy of the Republic of Uzbekistan, review its priority areas, and define clear tasks for protecting national interests and strengthening the country's position in the international arena was emphasized.
As the President noted, the new concept should comprehensively reflect long-term strategic goals, the logic of internal reforms as well as national interests in the areas of economic diplomacy, security, investment, exports, transport and logistics, water and climate issues.
In order to give proper recognition to the achievements of diplomats, it was proposed to establish the honorary title of “Honored Diplomat of the Republic of Uzbekistan".
At the end of the meeting, President Shavkat Mirziyoyev emphasized: “The time has come for a new generation of diplomats – those who achieve concrete results and firmly defend the interests of Uzbekistan in the international arena”.