Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Жаноби Олийларига Ислом цивилизацияси I халқаро форуми иштирокчиларининг МУРОЖААТИ
Ҳурматли Президент Жаноби Олийлари!
Биз, Ислом цивилизацияси I халқаро форуми иштирокчилари – нуфузли халқаро ташкилотлар, хорижий давлатлардаги илмий-маърифий тузилмалар раҳбарлари, дунёнинг элликдан ортиқ мамлакатларидан ташриф буюрган вазирлар, муфтийлар, таниқли олимлар, университетлар, илмий-тадқиқот институтлари, кутубхоналар, музейлар ҳамда маданий муассасаларнинг вакиллари номидан Сизга самимий миннатдорлик ва чуқур эҳтиром билан мурожаат этмоқдамиз.
Аввало, Сизнинг бевосита ташаббусингиз ва шахсан қўллаб-қувватлашингиз билан ўтказилган Ислом цивилизацияси I халқаро форуми, ўзининг туб моҳияти ва аҳамиятига кўра, халқаро илмий тадбирлар даражасидан юқори турадиган ва юксак эътироф топган улкан воқеа бўлганини алоҳида таъкидлашни истардик.
Ҳеч шубҳасиз, Сизнинг Форум иштирокчиларига мурожаатингизда илгари сурилган ғоят муҳим фикр ва ғоялар тўрт кун давомида дунё жамоатчилиги эътиборида бўлган ушбу анжуманда муҳокама қилинган масалалар кўлами, мақсади ва маъно-мазмунини белгилаб берди.
Ишонч билан айта оламизки, мусулмон оламидаги илғор илм-маърифат намояндалари иштирокидаги бу форум ислом цивилизациясининг бой меросини инсониятнинг маънавий, маданий ва интеллектуал соҳадаги умумий бойлигининг ажралмас бир қисми сифатида ўрганиш, асраб-авайлаш, сақлаш ва кенг тарғиб этишга қаратилган глобал ҳамкорликнинг янги босқичини бошлаб берди.
Анжуманнинг Тошкент, Самарқанд ва Термиз сингари Ўзбекистоннинг тарихий шаҳарларида ўтказилиши унинг маърифий руҳи ва аҳамиятини янада оширди. Айнан шу табаррук диёрларда асрлар давомида буюк илмий мактаблар шаклланган, илоҳиёт, фалсафа, тиббиёт, математика, астрономия ва бошқа фанлар тараққиётига шиддатли туртки берган фундаментал асарлар яратилган. Бутун инсоният тараққиётига улкан таъсир кўрсатган эзгу ғоялар ва кашфиётлар ҳам жаҳон бўйлаб айнан шу шаҳарлардан тарқалган.
Сиз томонингиздан 2017 йил сентябрь ойида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида Ўзбекистонда Ислом цивилизацияси марказини ташкил этиш бўйича илгари сурилган эзгу ташаббус сўнгги ўн йилликдаги энг муҳим халқаро гуманитар ташаббуслардан бири сифатида ушбу заминдаги буюк тарих ва маданиятни яхлит маърифий ҳодиса сифатида англашда туб бурилиш нуқтаси бўлганини биз бугун алоҳида миннатдорлик билан эътироф этамиз. Мазкур тарихий воқеа ислом цивилизациясининг жаҳон илм-фани, маданияти ва маънавияти ривожига қўшган беқиёс ҳиссасини янгича талқин ва тарғиб этишда халқаро илмий ҳамжамиятни бирлаштириш учун кенг имкониятлар яратди ҳамда Янги Уйғониш даври – Учинчи ренессанснинг интеллектуал ва маънавий асосларини барпо этиш йўлидаги муҳим қадам бўлди.
Ушбу ташаббус замонавий таҳдид ва хавф-хатарларга узоқни кўзлаб, вақтида берилган таъсирчан жавоб бўлганини ҳам бугун биз чуқур идрок этмоқдамиз. Дунёнинг турли ҳудудларида ислом динининг инсонпарварлик моҳиятини бузиб кўрсатиш, маданият ва цивилизацияларни бир-бирига қарама-қарши қўйиш, шунингдек, мусулмон олимларининг жаҳон илм-фани ва маданияти ривожига қўшган буюк ҳиссасини камситишга уринишлар кузатилаётган бир пайтда Сиз маърифат, илмий тафаккур, тарихий ҳақиқатга эҳтиром ҳамда ислом цивилизациясининг ҳаққоний меросини жаҳон ҳамжамиятига қайта тақдим этишга асосланган бунёдкорлик йўлини таклиф қилдингиз. Шу тариқа тарихий адолатни тиклаш, очиқ илмий мулоқот маданиятини мустаҳкамлаш, ўзаро ҳурмат ва халқаро гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш йўлида муҳим олға силжиш амалга оширилди.
Таъкидлаш керакки, бугунги кунда ана шу эзгу интилишлар алоҳида глобал аҳамият касб этмоқда. Зеро, айнан билим, тарихий хотира ва халқларнинг интеллектуал салоҳиятини бирлаштириш давлатлар ўртасидаги ўзаро ишончни мустаҳкамлашга, экстремизм, радикализм ва муросасизликка қарши самарали курашишга, цивилизациялар ўртасидаги ўзаро англашувни чуқурлаштиришга ҳамда тинчлик, барқарор тараққиёт ва бунёдкорликнинг мустаҳкам маънавий пойдеворини яратишга хизмат қилади.
Ана шундай долзарб фикрларни мужассам этган Мурожаатингиз, ҳеч шубҳасиз, бизнинг биргаликдаги келгуси фаолиятимиз учун улкан тарихий ва дастурий ҳужжат бўлиб қолади.
Ўзбекистон Президентига хос юксак ирода ва донишмандлик, тарих, бугунги кун ва келажакни яхлит бир жараён сифатида кўра олиш салоҳияти маҳсули бўлган Ислом цивилизацияси маркази нафақат жаҳон даражасидаги замонавий илмий-маърифий мажмуага, айни вақтда ушбу ноёб жараён таркибидаги бебаҳо меросни ўрганиш, асраб-авайлаш ва кенг тарғиб этишга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун турли давлатлар, халқаро ташкилотлар, етакчи олимлар, илмий муассасалар, университетлар, кутубхоналар, музейлар ва маънавий-маърифий марказларни бирлаштирадиган нуфузли мулоқот майдонига айланиб бораётганини барчамиз кўриб турибмиз. Аминмизки, яқин йилларда бу маскан гуманитар илм-фан соҳасидаги етакчи халқаро марказлар қаторидан муносиб ўрин эгаллайди ҳамда янги ғоялар, қўшма илмий тадқиқотлар ва узоқ муддатли халқаро лойиҳалар шаклланадиган йирик маданий-маърифий ва таълим платформасига айланади.
Ўзбекистон Республикасида маънавий, илмий ва маданий меросни асраб-авайлаш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар бизда катта таассурот қолдирди. Ислом цивилизацияси маркази, янгиланган Имом Бухорий ёдгорлик мажмуаси, Имом Бухорий, Имом Мотуридий ва Имом Термизий номидаги халқаро илмий-тадқиқот марказлари, Халқаро исломшунослик академияси, Имом Бухорий номидаги Тошкент ислом институти каби ноёб муассасалар тарихий хотирани сақлаш, фундаментал илм-фанни ривожлантириш ҳамда халқаро гуманитар ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасида олиб борилаётган изчил давлат сиёсатининг амалдаги ёрқин ифодасидир.
Бир сўз билан айтганда, Ўзбекистон Республикаси ислом илм-фани, маданияти ва маърифатининг энг қадимги бешикларидан бири сифатида бугун гуманитар ҳамкорлик, илмий изланишлар ва цивилизациялар ўртасидаги мулоқот борасидаги азалий мавқеини яна мустаҳкамлаб бормоқда.
Ислом цивилизацияси I халқаро форуми «Тинчлик, бағрикенглик ва илм-маърифат» шиори остида ўтказилгани алоҳида эътиборга лойиқ. Ислом цивилизациясининг инсонпарварлик моҳиятини ўзида мужассам этган, ўзаро чамбарчас боғлиқ бўлган бу безавол қадриятлар бугунги замонавий дунё учун ҳам беқиёс аҳамиятга эгадир. Бу буюк мерос бутун инсониятнинг маданий, маънавий ва интеллектуал бойлигининг ажралмас қисми ҳисобланади. Бу эса уни асраб-авайлаш, ҳар томонлама ўрганиш ва келажак авлодларга етказиш бўйича халқаро ташкилотлар, давлатлар, илмий жамоатчилик, тинчлик, ўзаро англашув ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга интилаётган барча инсонлар зиммасига катта масъулият юклаши табиий, албатта.
Биз Форум якунлари бўйича қабул қилинган Декларация ҳамда ислом цивилизациясини асраш, ўрганиш ва ривожлантиришга қаратилган “йўл харитаси”ни узоқ муддатли халқаро ҳамкорликнинг мустаҳкам пойдевори сифатида тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз. Сиз уларда белгиланган ташаббусларни амалга ошириш, халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш, умумий маънавий меросимизни асраб-авайлаш ҳамда ислом цивилизациясини тинчлик, маърифат ва ўзаро англашув йўлида ривожлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатларга бундан буён ҳам етакчилик қилиб, ҳар томонлама қўллаб-қувватлайсиз, деб чин дилдан умид билдирамиз.
Форум қарорларини амалий ҳаётга татбиқ этиш мақсадида биз, Сиз билан маслаҳатлашган ҳолда, Ислом цивилизациясини Жаҳон альянсини таъсис этиш ташаббусини илгари суриш ниятидамиз. Мазкур Альянснинг фаолияти қўшма илмий тадқиқотларни мувофиқлаштириш, юқори малакали мутахассислар тайёрлаш, академик алмашинувларни ривожлантириш, нашриёт ишига оид халқаро лойиҳаларни амалга ошириш, маданий мерос намуналарини асраш ва кенг тарғиб қилиш, шунингдек, давлатлар ўртасидаги гуманитар ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади, деб ишонамиз.
Форум давомида қабул қилинган қарорлар Ўзбекистон заминида пайдо бўлган ушбу эзгу ташаббус халқаро миқёсда кенг қўллаб-қувватланаётгани ва жаҳондаги илмий-маънавий ҳамжамиятнинг умумий ишига айланаётганини яққол тасдиқлайди.
Биз мазкур қарорларни амалга ошириш, ислом цивилизациясининг буюк меросини сақлаш ва келажак авлодларга етказиш борасида ўзимизнинг интеллектуал, илмий ва маънавий салоҳиятимизни бирлаштиришга тайёр эканимизни яна бир бор баён қиламиз. Ишонамизки, қадимий Ўзбекистон диёрида қабул қилинган ушбу қарорлар ислом цивилизацияси меросини ўрганиш, асраш ва кенг тарғиб этиш соҳасида халқаро ҳамкорликнинг янги босқичи учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилади. Ушбу Мурожаатни қабул қилар эканмиз, мазкур қарорларни амалга ошириш бўйича зиммамизга улкан умумий масъулият олаётганимизни яна бир бор эътироф этамиз ҳамда тинчлик, маърифат, ўзаро ҳурмат ва бутун инсоният бойлигининг узвий бир қисми ҳисобланган буюк маънавий ҳамда интеллектуал меросни асраб-авайлаш йўлида доимо Сиз билан бир сафда туриб иш олиб боришга тайёр эканимизни билдирамиз.
Муҳтарам Президент Жаноби Олийлари!
Биз Сизга ва Сизнинг тимсолингизда Форумнинг барча ташкилотчиларига, кўп миллатли бутун Ўзбекистон халқига Ислом цивилизацияси I халқаро форуми юксак савияда ташкил этилгани ҳамда самимий меҳмондўстлик учун чуқур миннатдорлик изҳор этамиз.
Сиз, Жаноби Олийларига мустаҳкам соғлик, оилавий бахт-саодат, Ўзбекистон халқига садоқат билан хизмат қилишдек ғоят шарафли ва масъулиятли фаолиятингизда янада улкан ютуқлар тилаймиз. Янги Ўзбекистон стратегиясини амалга ошириш, Учинчи Ренессанс пойдеворини яратиш ҳамда бу қутлуғ заминнинг илм-фан, маърифат, ислом цивилизацияси, гуманитар ҳамкорлик ва цивилизациялар ўртасидаги мулоқот бўйича жаҳонда етакчи марказлардан бири сифатидаги юксак ўрни, шуҳрати ва нуфузини янада мустаҳкамлаш йўлидаги саъй-ҳаракатларингизга муваффақиятлар тилаймиз.
Аллоҳ таоло Сизнинг эзгу ният ва ҳаракатларингизга хайру баракотлар берсин!
Ислом цивилизацияси I халқаро форумида қабул қилинган қарорлар дунё халқлари ўртасида ўзаро англашув, адолат ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилсин!
Парвардигори олам уч минг йиллик буюк тарих ва маданият бунёдкори бўлган меҳнаткаш, меҳмондўст ва олижаноб Ўзбекистон халқига тинчлик, умуммиллий бирлик, фаровонлик ва равнақ ато этсин, ижодкорлик салоҳиятини бундан ҳам зиёда қилсин, барча эзгу ниятларига етказсин!

Президенту Республики Узбекистан Его Превосходительству Шавкату Мирзиёеву ОБРАЩЕНИЕ участников I Международного форума исламской цивилизации
Уважаемый господин Президент!
Мы, участники I Международного форума исламской цивилизации – руководители авторитетных международных организаций, научно-просветительских учреждений зарубежных государств, министры, муфтии, видные ученые, представители университетов, научно-исследовательских институтов, библиотек, музеев и культурных учреждений, прибывшие более чем из пятидесяти стран мира, – обращаемся к Вам с искренней признательностью и глубоким уважением.
Прежде всего хотели бы особо подчеркнуть, что I Международный форум исламской цивилизации, проведенный по Вашей непосредственной инициативе и при Вашей личной поддержке, по своему содержанию и значимости стал событием исключительного масштаба, значительно превосходящим уровень традиционных международных научных мероприятий и получившим высокое международное признание.
Нет сомнений, что важнейшие идеи и положения, изложенные Вами в Обращении к участникам Форума, определили круг вопросов, цели и глубокий смысл дискуссий, проходивших на протяжении четырех дней и находившихся в центре внимания мировой общественности.
Мы с уверенностью можем заявить, что этот Форум, объединивший ведущих представителей науки и просвещения мусульманского мира, положил начало новому этапу глобального сотрудничества, направленного на изучение, сохранение, защиту и широкую популяризацию богатого наследия исламской цивилизации как неотъемлемой части общего духовного, культурного и интеллектуального достояния человечества.
Проведение Форума в исторических городах Узбекистана – Ташкенте, Самарканде и Термезе – еще более усилило его просветительскую миссию и историческое значение. Именно на этой благословенной земле на протяжении веков формировались великие научные школы, создавались фундаментальные труды, давшие мощный импульс развитию богословия, философии, медицины, математики, астрономии и других наук. Отсюда по всему миру распространялись идеи и открытия, оказавшие огромное влияние на развитие человеческой цивилизации.
Мы с особой признательностью отмечаем, что инициатива, выдвинутая Вами в сентябре 2017 года на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций о создании в Узбекистане Центра исламской цивилизации, стала одной из наиболее значимых международных гуманитарных инициатив последнего десятилетия и ознаменовала собой поворотный момент в осмыслении великой истории и культуры этой земли как единого просветительского феномена.
Это историческое решение создало широкие возможности для объединения международного научного сообщества в целях нового осмысления и популяризации неоценимого вклада исламской цивилизации в развитие мировой науки, культуры и духовности, а также стало важным шагом на пути формирования интеллектуальных и духовных основ Новой эпохи Возрождения – Третьего Ренессанса.
Мы также глубоко осознаем, что данная инициатива стала своевременным и дальновидным ответом на современные вызовы и угрозы. В условиях, когда в различных регионах мира предпринимаются попытки исказить гуманистическую сущность ислама, противопоставить друг другу культуры и цивилизации, а также умалить выдающийся вклад мусульманских ученых в развитие мировой науки и культуры, Вы предложили созидательный путь, основанный на просвещении, научном мышлении, уважении к исторической правде и объективном представлении подлинного наследия исламской цивилизации мировому сообществу.
Тем самым был сделан важный шаг на пути восстановления исторической справедливости, укрепления культуры открытого научного диалога, развития взаимного уважения и расширения международного гуманитарного сотрудничества.
Отдельно следует подчеркнуть, что сегодня эти благородные устремления приобретают особое глобальное значение.
Именно знания, историческая память и объединение интеллектуального потенциала народов способствуют укреплению взаимного доверия между государствами, эффективному противодействию экстремизму, радикализму и нетерпимости, углублению взаимопонимания между цивилизациями, а также созданию прочного духовного фундамента мира, устойчивого развития и созидания.
Обращение, вобравшее в себя столь актуальные и значимые идеи, несомненно, станет для нашей совместной дальнейшей деятельности историческим и программным документом.
Центр исламской цивилизации, ставший воплощением присущих Президенту Республики Узбекистан высокой политической воли и мудрости, способности воспринимать историю, современность и будущее как единый непрерывный процесс, сегодня становится не только современным научно-просветительским комплексом мирового уровня, но и авторитетной международной площадкой для диалога, объединяющей различные государства, международные организации, ведущих ученых, научные учреждения, университеты, библиотеки, музеи и духовно-просветительские центры в реализации совместных проектов, направленных на изучение, сохранение и широкую популяризацию этого бесценного наследия.
Мы убеждены, что в ближайшие годы этот Центр займет достойное место среди ведущих международных гуманитарных научных учреждений и превратится в крупную культурно-просветительскую и образовательную платформу, где будут рождаться новые идеи, реализовываться совместные научные исследования и долгосрочные международные проекты.
Масштабные реформы, осуществляемые в Республике Узбекистан в сфере сохранения духовного, научного и культурного наследия, произвели на нас глубокое впечатление. Центр исламской цивилизации, обновленный мемориальный комплекс Имама Бухари, Международные научно-исследовательские центры имени Имама Бухари, Имама Матуриди и Имама Термизи, Международная академия исламоведения, Ташкентский исламский институт имени Имама Бухари и другие уникальные учреждения являются ярким практическим воплощением последовательной государственной политики, направленной на сохранение исторической памяти, развитие фундаментальной науки и укрепление международного гуманитарного сотрудничества.
Одним словом, Республика Узбекистан, являясь одной из древнейших колыбелей исламской науки, культуры и просвещения, сегодня последовательно укрепляет свою историческую роль одного из ведущих мировых центров гуманитарного сотрудничества, научных исследований и диалога.
Мы выражаем готовность к дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества с Центром исламской цивилизации в Узбекистане и другими профильными научно-просветительскими учреждениями страны, объединить наши интеллектуальные, научные и организационные возможности для реализации совместных международных проектов, проведения фундаментальных исследований, подготовки и издания научных трудов, обмена архивными материалами и рукописями, организации выставок, конференций, образовательных программ и иных инициатив, направленных на сохранение и популяризацию богатого наследия исламской цивилизации.
Мы убеждены, что итоги I Международного форума исламской цивилизации станут прочной основой для формирования новой системы международного научного и гуманитарного взаимодействия, основанной на взаимном уважении, доверии, объективности, исторической правде и стремлении к общему созидательному будущему.
Пользуясь случаем, выражаем Вам, уважаемый господин Президент, искреннюю признательность за неизменное внимание к развитию науки, культуры, просвещения и международного гуманитарного сотрудничества, за Ваши последовательные усилия по сохранению и популяризации богатейшего наследия исламской цивилизации, а также за высокий уровень организации I Международного форума исламской цивилизации.
Желаем Вам крепкого здоровья, благополучия и новых успехов в Вашей ответственной государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана – мира, процветания и дальнейшего развития.
Особого внимания заслуживает тот факт, что I Международный форум исламской цивилизации прошел под девизом «Мир, толерантность и просвещение». Эти вечные ценности, неразрывно связанные между собой и воплощающие гуманистическую сущность исламской цивилизации, имеют непреходящее значение и для современного мира. Великое наследие исламской цивилизации является неотъемлемой частью культурного, духовного и интеллектуального достояния всего человечества. Именно поэтому его сохранение, всестороннее изучение и передача будущим поколениям закономерно возлагают высокую ответственность на международные организации, государства, научное сообщество и всех, кто стремится к укреплению мира, взаимопонимания и сотрудничества.
Мы полностью поддерживаем Декларацию, принятую по итогам Форума, а также «Дорожную карту», направленную на сохранение, изучение и развитие исламской цивилизации, рассматривая их как прочную основу долгосрочного международного сотрудничества. Мы искренне надеемся, что Вы и впредь будете выступать инициатором, лидером и всесторонне поддерживать реализацию закрепленных в этих документах инициатив, укрепление международного сотрудничества, сохранение нашего общего духовного наследия и дальнейшее развитие исламской цивилизации во имя мира, просвещения и взаимопонимания.
В целях практической реализации решений Форума мы намерены, по согласованию с Вами, выступить с инициативой создания Всемирного альянса исламской цивилизации. Мы убеждены, что деятельность данного Альянса будет способствовать координации совместных научных исследований, подготовке высококвалифицированных специалистов, развитию академических обменов, реализации международных издательских проектов, сохранению и широкой популяризации объектов культурного наследия, а также дальнейшему укреплению гуманитарного сотрудничества между государствами.
Принятые в ходе Форума решения убедительно подтверждают, что эта благородная инициатива, зародившаяся на земле Узбекистана, получила широкую международную поддержку и становится общим делом мирового научного и духовного сообщества.
Мы вновь подтверждаем свою готовность объединить интеллектуальный, научный и духовный потенциал для реализации этих решений, сохранения великого наследия исламской цивилизации и передачи его будущим поколениям. Мы убеждены, что решения, принятые на древней земле Узбекистана, станут прочной основой нового этапа международного сотрудничества в области изучения, сохранения и широкой популяризации наследия исламской цивилизации. Принимая настоящее Обращение, мы еще раз подтверждаем, что принимаем на себя общую высокую ответственность за реализацию этих решений и выражаем готовность неизменно идти вместе с Вами по пути укрепления мира, просвещения, взаимного уважения и сохранения великого духовного и интеллектуального наследия, являющегося неотъемлемой частью достояния всего человечества.
Многоуважаемый господин Президент!
Выражаем Вам и, в Вашем лице, всем организаторам Форума, а также всему многонациональному народу Узбекистана искреннюю признательность за проведение I Международного форума исламской цивилизации на самом высоком уровне и за оказанное нам сердечное гостеприимство.
Желаем Вам, Ваше Превосходительство, крепкого здоровья, семейного благополучия и новых выдающихся успехов в Вашей почетной и ответственной деятельности, посвященной самоотверженному служению народу Узбекистана. Искренне желаем успехов в реализации Стратегии Нового Узбекистана, создании основ Третьего Ренессанса, а также в Ваших усилиях по дальнейшему укреплению высокого авторитета и международного признания этой благословенной земли как одного из ведущих мировых центров науки, просвещения, исламской цивилизации, гуманитарного сотрудничества и диалога цивилизаций.
Да благословит Всевышний Ваши благородные намерения и созидательные устремления!
Пусть решения, принятые на I Международном форуме исламской цивилизации, служат укреплению взаимопонимания, справедливости и сотрудничества между народами мира!
Да ниспошлет Господь миров трудолюбивому, гостеприимному и благородному народу Узбекистана, созидателю великой трехтысячелетней истории и культуры, мир, общенациональное единство, благополучие и процветание, приумножит его созидательный потенциал и дарует исполнение всех благих устремлений!