Prezident Shavkat Mirziyoyevning buyuk Gʻalabaning 75 yilligi hamda Xotira va qadrlash kuniga bagʻishlangan tantanali marosimdagi nutqi
Assalomu alaykum, qadrli vatandoshlar!
Muhtaram urush va mehnat faxriylari!
Avvalo, Vatanimizning haqiqiy qahramonlari boʻlgan siz, azizlarni, sizlarning timsolingizda koʻpmillatli butun xalqimizni Ikkinchi jahon urushida erishilgan buyuk Gʻalabaning 75 yillik shonli bayrami hamda Xotira va qadrlash kuni bilan chin qalbimdan muborakbod etaman.
Hurmatli doʻstlar!
Barchangiz xabardorsiz, sizlar bilan birga bundan roppa-rosa bir yil muqaddam azim poytaxtimiz Toshkent shahrida muhtasham Gʻalaba bogʻini barpo etishga qaror qilgan edik. Ushbu qarorimiz zamirida Oʻzbekiston xalqining jang maydonlarida va front ortida koʻrsatgan beqiyos jasorati va matonatini tarix sahifalariga muhrlash, yosh avlodimizni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash maqsadi mujassam ekani sizlarga yaxshi maʼlum.
Xudoga ming bor shukurki, el-yurtimiz dilidagi ana shu ezgu niyat ijobat boʻlib, ulugʻ ayyom kunlarida urush va mehnat faxriylari bilan Gʻalaba bogʻida va “oynai jahon” orqali diydor koʻrishib turibmiz.
Buyuk Gʻalabaning 75 yilligi sharafiga bunyod etilgan bu betakror majmua qahramon xalqimizga munosib boʻlib, ham meʼmoriy jihatdan, ham tarixiy-maʼnaviy jihatdan gʻoyat noyob va mahobatli obida boʻlib qad rostladi.
Mana shu ulkan maydonda qisqa muddatda juda katta hajmdagi qurilish va obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi. Har jihatdan puxta ishlangan loyihalar asosida Gʻalaba bogʻi, “Shon-sharaf” muzeyi, “Mangu jasorat”, “Matonat madhiyasi” monumentlari bunyod etildi. Xalqimizning qonli janglardagi mardligini, front ortidagi mashaqqatli mehnati va fidoyiligini aks ettirishga bagʻishlangan keng koʻlamli tarixiy-badiiy ekspozitsiyalar yaratildi.
Agar vaqt imkon berganda edi, ularning har biri haqida soatlab gapirish mumkin boʻlardi.
Urush davridagi janggohlarni eslatadigan baland tepalik ustida afsonaviy general Sobir Rahimov kabi harbiy qoʻmondonlarimiz, oʻzbekistonlik barcha botir jangchilarning soʻnmas xotirasiga atab “Mangu jasorat” deb nomlangan ulugʻvor monument barpo etildi.
Zamonaviy muzey sanʼati va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining eng ilgʻor yutuqlari asosida “Shon-sharaf” muzeyi bunyod qilindi. Bu yerda namoyish etilayotgan minglab tarixiy eksponatlar buyuk Gʻalabaga buyuk hissa qoʻshgan xalqimizning mislsiz jasoratini tarannum etishga, yosh avlodimizni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashdek olijanob maqsadga xizmat qiladi.
Biz bugun urush yillarida xalqimiz koʻrsatgan beqiyos qahramonlikni ulugʻlaydigan, oʻzida ona Vatan timsolini mujassam etgan “Matonat madhiyasi” monumenti poyiga gulchambar qoʻyib, fidoyi yurtdoshlarimiz xotirasiga hurmat bajo keltirdik. Shuni aytish kerakki, ushbu yodgorlik majmuasiga qandaydir badiiy obraz emas, balki hayotimizda chindan ham boʻlgan tarixiy voqea – moʻtabar bir inson va uning oilasi toʻgʻrisidagi haqiqat asos qilib olingan.
Men oʻtgan yili 9-may bayramida Toshkent viloyati, Zangiota tumanidagi Xonobod qishlogʻida yashab oʻtgan Zulfiya Zokirovaning har qanday odamni ham hayratga soladigan insoniy jasorati haqida soʻz yuritgan edim.
Turmush oʻrtogʻi Xolmat aka vafot etgach, Zulfiya aya yolgʻiz oʻzi besh oʻgʻil, bir qizni tarbiyalab voyaga yetkazgan. Ikkinchi jahon urushida Isoqjon, Ahmadjon, Mahamadjon, Vahobjon, Yusufjon degan beshta azamat oʻgʻlidan judo boʻlgan.
Oʻzingiz oʻylang, aziz doʻstlar, har qanday insonni ham yakson qilib tashlaydigan bunday ogʻir zarbaga chidash mumkinmi? Lekin matonatli, metin irodali oʻzbek onasi bu cheksiz kulfatga bardosh bera oldi.
Urush tufayli Zulfiya Zokirovaning toʻrt kelini beva, besh nabirasi yetim boʻlib qoldi. Onaizor umrining oxiriga qadar suv kelsa – simirib, tosh kelsa – kemirib, qahramon oʻgʻillarining aziz xotirasi bilan, kelinlari, nabiralarining hayoti, yurtning tashvish va quvonchlari bilan yashadi.
Zulfiya ayaning mehr-oqibatli kelinlari ham undan oʻrnak olib, unga madad boʻlib, barchasi oʻz yoriga, oilasiga sodiq qoldi – boshqa turmush qurmadi.
Mana, bugungi davramizda Zulfiya aya Zokirovaning qarindoshlari – hurmatli Rahimjon Ahmadjonov, Farhod Mahamadjonov, Maʼrifat Ahmadjonova, Sanoat Mahmudova, Mavluda Xolmatova ishtirok etmoqdalar. Boshlariga tushgan ogʻir qiyinchiliklarni mardona yengib, Zulfiya aya va otalarining xotirasini pok saqlab, el-yurtimizga sidqidildan xizmat qilib kelayotgan bu yurtdoshlarimizga barchamizning nomimizdan chuqur minnatdorchilik bildirishga ruxsat bergaysiz.
Men oʻtgan yilgi bayramda oʻzbek ayollari, oʻzbek xalqining mana shunday buyuk jasorati, sabru bardoshiga bagʻishlab, “Matonat madhiyasi” degan monument barpo etishni taklif qilgan edim. Keng jamoatchiligimiz, xalqimiz bu tashabbusni qizgʻin qoʻllab-quvvatladi.
Shu mavzuda ijodkorlarimiz koʻplab maqolalar, sheʼr va dostonlar yaratmoqdalar.
Bu haqda gapirganda, men “Oʻzbekkino” milliy agentligi tomonidan yaratilgan “Ilhaq” badiiy filmi toʻgʻrisida alohida toʻxtalmoqchiman. Isteʼdodli yosh rejissyor Jahongir Ahmedov suratga olgan ushbu ajoyib filmni men kecha juda katta qiziqish va hayajon bilan tomosha qildim. Xalqimiz hayotining eng ogʻir, eng fojiali davriga bagʻishlangan bu asar tom maʼnoda qahramonlik qasidasi boʻlib, har qanday odamning ham qalbini larzaga soladi.
Dahshatli urush tufayli besh nafar bahodir oʻgʻlidan ayrilgan, umrining oxirigacha farzandlarini ilhaq, yaʼni intizor boʻlib kutgan Zulfiya Zokirova siymosida oʻzbek onalari, oʻzbek ayollariga mansub eng buyuk fazilatlar nihoyatda teran ifoda topgan. Biz bu badiiy goʻzal asarni bugungi ulugʻ bayram kunida barcha telekanallarimiz orqali keng namoyish etishga qaror qildik.
Fursatdan foydalanib, men butun xalqimizni, ayniqsa, yoshlarimizni mana shu filmni oila davrasida koʻrishga, uning qahramonlaridan oʻrnak olishga daʼvat etaman.
Katta gʻurur va iftixor bilan taʼkidlab aytmoqchiman: Gʻalaba bogʻining markazida “Matonat madhiyasi” deb atalgan muazzam obida barcha Oʻzbekiston onalariga qoʻyilgan haykal boʻlib, ona Vatan ramzi boʻlib qad rostladi. Hech shubhasiz, ushbu yodgorlik butun xalqimiz, ayniqsa, yoshlarimiz uchun qutlugʻ ziyoratgohga, oila, sevgi-muhabbat, vafo va sadoqat degan muqaddas tushunchalar timsoliga aylanib qoladi.
Bu yerga qadam qoʻygan har bir yigit-qiz millatimizning qonida, suyagida boʻlgan noyob maʼnaviy fazilatlarni asrab-avaylab, qadrlab yashash uchun mana shunday ulugʻ insonlardan tarbiya va ibrat oladi, deb ishonaman.
Aytish kerakki, qisqa vaqt ichida, ayniqsa, karantin sharoitida Gʻalaba bogʻi deb nom olgan bu ulkan majmuani barpo etish oson boʻlgani yoʻq. Lekin, barcha qiyinchiliklarga qaramasdan, mohir quruvchi va meʼmorlarimiz, muhandislar, turli soha mutaxassislari, rassom va haykaltaroshlar, azamat yoshlarimiz bu vazifani oʻzlari uchun savobli bir ish deb bilib, tunu kun fidokorona mehnat qildilar. Xalqimizning bunyodkorlik salohiyati bilan ushbu betakror majmua 9-may bayramiga qurib bitkazildi.
Fursatdan foydalanib, bu gʻoyat ezgu ishga chin yurakdan hissa qoʻshgan barcha-barcha insonlarga oʻz nomimdan, el-yurtimiz nomidan chuqur minnatdorchilik bildiraman.
Gʻalaba bogʻi, Xotira, Qadr-qimmat bogʻi hammamizga, butun xalqimizga muborak boʻlsin!
Aziz faxriylar!
Bugungi qutlugʻ ayyomda barchamiz, avvalo, oʻz jonini ona yurt uchun qurbon qilgan vatandoshlarimizning ruhi poklari oldida bosh egib taʼzim qilamiz. Sizlar kabi minglab urush va mehnat fronti qatnashchilarini – azmu shijoatli, dovyurak ota-bobolarimiz, sabr-matonatli onalarimiz, momolarimizning nomlarini hurmat bilan tilga olamiz.
Afsuski, karantin tufayli sizlarning barchangizni bu goʻzal maskanga, bugungi tantanali marosimga olib kelolmadik. Lekin mana shunday muqaddas va shukuhli kunda hammamiz ruhan, qalban sizlar bilan birgamiz.
Urush va mehnat faxriylarining aksariyati hozir viloyatlarda, harbiy okruglarda, boshqalari esa oʻz xonadonlarida oila aʼzolari bilan 9-may bayramini nishonlamoqdalar. Ular “oynai jahon” orqali bugungi tantanali marosimni toʻgʻridan-toʻgʻri kuzatib bormoqdalar.
Sizlarning hammangizni – markazda va joylardagi bayram tadbirlarida ishtirok etayotgan, shuningdek, ushbu tantanali marosimni uylarida “oynai jahon” orqali tomosha qilayotgan, mening tabrik soʻzlarimni eshitib turgan fidoyi insonlarni ulugʻ ayyom bilan yana bir bor tabriklab, oʻzimning yuksak hurmat va ehtiromimni bildiraman. Siz, azizlarning barchangizni gʻoyibona bagʻrimga bosib, bugungi erkin va ozod hayotni taʼminlash yoʻlida koʻrsatgan mardligingiz, Vatanga sadoqatingiz uchun oʻz nomimdan, xalqimiz nomidan rahmatlar aytib, eng ezgu va samimiy tilaklarimni izhor etaman.
Biz sizlarning timsolingizda oʻzining dono maslahatlari, boy hayotiy tajribasi bilan hammamizga ustoz va duogoʻy boʻlib yurgan moʻtabar insonlarni koʻramiz. Sizlarning har biringiz bilan haqli ravishda faxrlanamiz. Hayot yoʻllarida duch kelayotgan turli qiyinchilik va muammolarni, hozirgi kunda boshimizga tushgan sinovlarni yengib oʻtishda biz sizlarning mislsiz sabot va matonatingizdan, qatʼiyatingizdan doimo kuch va ibrat olamiz. Yosh avlodimizni Vatanga, xalqqa sadoqatli, jasur insonlar etib tarbiyalashda biz sizlarni doimo oʻrnak deb bilamiz va kelgusida ham shunday boʻlib qoladi.
Jonajon yurtimizning fayzu farishtasi boʻlgan siz, azizlarga doimiy eʼtibor va gʻamxoʻrlik koʻrsatish uchun bundan buyon ham sidqidildan xizmat qilamiz.
Muhtaram vatandoshlar!
Bugun Gʻalaba bayramining 75 yilligini nishonlar ekanmiz, xalqimizning urush yillarida koʻrsatgan qahramonligi haqida takror va takror oʻylashimiz albatta tabiiydir.
Men avvalgi chiqishlarimda el-yurtimizning buyuk Gʻalabaga qoʻshgan hissasi hali toʻliq oʻrganilmagani haqida gapirib, jamoatchiligimiz eʼtiborini shu masalaga qaratgan edim. Bugun mamnuniyat bilan aytmoqchimanki, keyingi yillarda ushbu yoʻnalishda juda katta ishlarni amalga oshirdik.
Avvalo, ilgari yopiq boʻlgan arxiv hujjatlarini, ilmiy jamoatchilik uchun maʼlum boʻlmagan materiallarni oʻrganish uchun imkoniyat yaratildi. Bu borada sobiq Ittifoq respublikalari va chet ellardagi arxiv tashkilotlari, muzeylar va fondlar, tarixchi olimlar va mutaxassislar, keng jamoatchilik bilan hamkorlik kuchaytirildi.
Ana shunday ilmiy izlanishlar natijasida xalqimizning Ikkinchi jahon urushidagi ishtiroki haqida, qahramon ajdodlarimiz haqida juda muhim yangi maʼlumotlarga ega boʻldik. Hozirgi vaqtda ular ommaviy axborot vositalarida, kitob va albomlarda keng yoritilmoqda.
Ikkinchi jahon urushi yillaridagi tariximizni oʻrganishda tom maʼnoda yangi davr boshlandi, deb aytishga bugun barcha asoslarimiz bor. Masalan, shu vaqtga qadar urush boshlangan paytda yurtimiz aholisi 6 million 551 ming kishini tashkil etgan va ularning 1 million 500 mingga yaqini urushda ishtirok etgan, deb hisoblanar edi.
Yangi topilgan maʼlumotlarga koʻra, Oʻzbekistondan 1 million 951 mingga yaqin kishi urushga safarbar etilgani aniqlandi. Demak, har uch nafar oʻzbekistonlikdan bittasi qoʻliga qurol olib, fashizmga qarshi jang qilgan.
Ayovsiz janglarda mardona qatnashgan qariyb 451 ming nafar yurtdoshimizning nomlari va taqdiri shuncha yillar mobaynida eʼtibordan chetda qolib kelganini albatta adolatdan, deb boʻlmaydi.
Shuningdek, oʻsha davrda “quloq” sifatida boshqa oʻlkalarga surgun qilingan 59 mingdan ortiq vatandoshimiz ham harakatdagi armiyaga safarbar etilgani maʼlum boʻldi.
Shu borada yana baʼzi raqamlarni keltirmoqchiman: ilgari 396 ming nafar Oʻzbekiston fuqarosi urushda halok boʻlgan, deb aytilardi. Aslida bu raqam 538 mingdan ziyod boʻlgan.
Bundan tashqari, frontda bedarak yoʻqolganlar haqidagi maʼlumotlar ham toʻliq emasdi. Hozirgi vaqtda 158 mingdan koʻproq hamyurtimiz urushda bedarak ketgani aniqlandi.
Mana, dahshatli urushda xalqimiz qanday ogʻir yoʻqotish va talafotlar bergan, qanday azob-uqubatlarni boshidan kechirgan!
Olib borilgan ilmiy izlanishlar tufayli jangovar orden va medallar bilan mukofotlangan Oʻzbekiston vakillarining soni boʻyicha ham oydinlik kiritildi. Shu paytga qadar bu koʻrsatkich 120 ming nafar deb qayd etilardi. Yangi maʼlumotlarga asosan 200 mingdan ziyod askar va ofitserlarimiz jangovar davlat mukofotlari bilan taqdirlangani aniqlandi. Jumladan, ilgari 280 nafar deb hisoblab kelingan oʻzbekistonlik Sovet Ittifoqi Qahramonlarining soni 301 ta ekani, 70 nafar yurtdoshimiz uchala darajadagi Slava ordeniga sazovor boʻlgani hujjatlar orqali oʻz tasdigʻini topdi.
Men mana shunday bebaho haqiqatni yuzaga chiqarib, adolatni qaror toptirishga katta hissa qoʻshgan tarixchi olimlarimizga, ilmiy va ijodkor ziyolilarimizga katta rahmatlar aytaman. Ayni vaqtda ularni bu boradagi izlanishlarni davom ettirishga, mana shu Gʻalaba bogʻidagi “Shon-sharaf” muzeyini doimiy ravishda yangi maʼlumotlar bilan boyitib borishga daʼvat etaman.
Ota-bobolarimiz jasoratini chuqur oʻrganish va kelgusi avlodlarga yetkazish maqsadida yangi tarixiy maʼlumotlar asosida har yili 9-may bayrami arafasida alohida kitob tayyorlab, nashr etsak, oʻylaymanki, ayni muddao boʻladi.
Olovli urush yillarida butun Oʻzbekiston xalqi “Hamma narsa – front uchun”, “Hamma narsa – Gʻalaba uchun!” degan hayotiy eʼtiqod bilan yashadi. Mamlakatimiz front ortidagi mustahkam taʼminot bazasiga aylandi. Oʻzbekiston xalqi jang maydonlariga katta miqdorda qurol-yarogʻ, oziq-ovqat, kiyim-kechak, dori-darmon va boshqa zarur mahsulotlarni yetkazib berdi. Koʻpmillatli aholimizning fidokorona mehnati bilan respublikamizdagi 300 ga yaqin korxonada harbiy mahsulotlar ishlab chiqarildi. Shu davrda front hududlaridan yurtimizga 151 ta zavod koʻchirib keltirildi va gʻoyat qisqa fursatda ishga tushirildi. Ming-minglab urush qatnashchilari mamlakatimizda tashkil etilgan harbiy gospitallarda davolanib shifo topdilar.
Yangi aniqlangan maʼlumotlarga koʻra, urush oʻchogʻiga aylangan oʻlkalardan Oʻzbekistonga 1 million 500 ming kishi, jumladan, 250 mingdan ziyod bola evakuatsiya qilindi. Xalqimiz bu odamlarning barchasiga chinakam mehr va eʼtibor koʻrsatdi, soʻnggi burda nonini ham ular bilan baham koʻrib, yuksak insonparvarlik fazilatlarini namoyon etdi.
Aziz doʻstlar!
Insoniyat tarixidagi eng dahshatli qirgʻin – Ikkinchi jahon urushining tugaganiga 75 yil toʻlgan boʻlsa-da, afsuski, yer yuzining turli burchaklarida, jumladan, mintaqamizga yaqin hududlarda qarama-qarshilik, qonli toʻqnashuvlar davom etmoqda. Shu sababli biz doimo hushyor va ogoh boʻlishimiz, mustaqilligimizni mustahkamlab, Vatanimiz qudrati, Qurolli Kuchlarimiz salohiyatini yana-da oshirishimiz zarur.
Bugun biz sizlar bilan birgalikda yangi Oʻzbekistonni barpo etmoqdamiz. Yangi hayot, beqiyos oʻzgarishlar hammamizdan fidoyilik va bunyodkorlikni, yana-da katta safarbarlikni talab etmoqda. Bu jarayonda tinchlik va osoyishtalikni asrash, jahon hamjamiyati, avvalo, qoʻshni davlatlar bilan doʻstlik va hamkorlikni kuchaytirishni biz eng muhim vazifamiz deb bilamiz.
Bugungi ulugʻ ayyomda fashizmga qarshi kurashga munosib hissa qoʻshgan qardosh xalqlarni, barcha ezgu niyatli insonlarni samimiy tabriklab, ularga tinchlik, ravnaq va farovonlik tilaymiz.
Ishonchim komil, qahramon ajdodlarimizning jasoratiga sodiq boʻlgan olijanob xalqimiz tinch va farovon hayotni qadrlab, uni yana-da mustahkamlash yoʻlida bor kuch va imkoniyatlarini safarbar etadi.
Aziz va qadrli vatandoshlarim!
Barchangizni yana bir bor buyuk Gʻalabaning 75 yillik bayrami hamda Xotira va qadrlash kuni bilan chin yurakdan tabriklayman.
Mana shunday musaffo osmon, erkin va ozod hayot uchun kurashlarda gʻolib chiqqan faxriylarimizga shon-sharaflar boʻlsin!

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной 75-летию Великой Победы и Дню памяти и почестей
Дорогие ветераны войны и труда!
От всей души поздравляю вас, настоящих героев нашей Родины, и в вашем лице весь многонациональный народ Узбекистана с 75-летием Великой Победы во Второй мировой войне и Днем памяти и почестей.
Уважаемые друзья!
Как известно, ровно год назад мы с вами приняли решение о строительстве в нашей столице Ташкенте огромного мемориального комплекса – Парка Победы с целью всесторонне и еще более полно отразить бессмертный подвиг и величайшую стойкость народа Узбекистана на полях жестоких сражений и в тылу, на трудовом фронте, воспитывать наше молодое поколение на этих достойных примерах в духе любви и преданности Родине.
С большим удовлетворением хочу сказать, что сегодня это благородное намерение нашего народа осуществилось, и священную для всех нас дату мы отмечаем вместе с ветеранами войны и труда – как непосредственно в Парке Победы, так и с помощью телевидения, которое транслирует происходящие здесь торжества.
К сожалению, из-за пандемии коронавируса мы не смогли пригласить на сегодняшнее торжество в этот прекрасный парк всех наших доблестных ветеранов. Многие из них принимают поздравления в областях, военных округах или у себя дома, в кругу семьи. Несмотря на разделяющее нас расстояние, в этот праздничный день сердцем и душой мы вместе с вами.
Грандиозный мемориальный комплекс, построенный в честь 75-й годовщины Великой Победы, поистине уникален по своему архитектурному замыслу, духовному содержанию и историческому значению. Его создание стало ещё одним ярким подтверждением глубокого уважения и преклонения всех соотечественников перед мужеством и героизмом нашего народа.
На огромной территории за кроткий срок проделана очень большая работа по строительству и благоустройству. На основе тщательно разработанных проектов созданы Парк Победы, музей Славы, монументы «Вечный подвиг» и «Ода стойкости». Сформированы масштабные историко-художественные экспозиции, рассказывающие о героизме нашего народа, проявленном в кровопролитных боях, и самоотверженном, нелегком труде в тылу.
Безусловно, о каждом объекте парка можно многое рассказать.
На возвышенности, символизирующей отвоеванную высоту на поле боя, установлен величественный памятник «Вечный подвиг», посвященный таким легендарным полководцам, как генерал Сабир Рахимов, и немеркнущей памяти обо всех отважных воинах-узбекистанцах.
На основе самых передовых музейных и информационных технологий создан музей Славы. Здесь представлены тысячи исторических экспонатов, которые свидетельствуют о мужестве нашего народа, внесшего огромный вклад в Великую Победу. Несомненно, они послужат патриотическому воспитанию подрастающего поколения.
Сегодня мы возложили цветы к подножию монумента «Ода стойкости», олицетворяющего нашу Родину, отдали дань памяти самоотверженным соотечественникам. Следует отметить, что при создании монумента за основу были взяты не абстрактные художественные образы, а реальные исторические события.
В прошлом году на празднике 9 Мая я говорил о Зульфие Закировой из поселка Ханабад Зангиатинского района Ташкентской области, великом подвиге этой женщины и ее семьи, восхищающем любого человека.
После смерти мужа Холмата-ака Зульфия одна воспитывала пятерых сыновей и дочь. В годы Второй мировой войны героически погибли все ее отважные сыновья – Исокджон, Ахмаджон, Махамаджон, Вахобджон, Юсуфджон.
Безусловно, не каждый способен устоять под такими жестокими ударами судьбы. Но простая узбекская женщина, обладающая несгибаемой волей и силой духа, смогла выстоять перед лицом немыслимой беды.
Из-за войны овдовели четыре невестки Зульфии Закировой, осиротели ее пятеро внуков. До последнего своего вздоха она терпеливо переносила все выпавшие на ее долю испытания, жила лишь памятью о своих сыновьях-героях, заботами и радостями невесток и внуков, родной страны. А добрые и любящие невестки Зульфии-ая, следуя ее примеру и поддерживая во всем, остались верными своим супругам и семье.
В сегодняшнем торжестве принимают участие близкие родственники Зульфии Закировой – Рахимджон Ахмаджонов, Фарход Махамаджонов, Маърифат Ахмаджонова, Саноат Махмудова, Мавлуда Холматова. Позвольте выразить глубокую благодарность этим замечательным людям, которые достойно выдержали все невзгоды, бережно сохранили память о Зульфие Закировой и ее сыновьях, добросовестно трудятся на благо страны.
В прошлом году во время праздника я предложил воздвигнуть монумент под названием «Ода стойкости» в честь этого жизненного подвига. Широкая общественность, наш народ горячо поддержали эту инициативу.
Представители нашей творческой интеллигенции посвящают этой теме свои стихотворения и поэмы, публицистические статьи, другие произведения.
Говоря об этом, хочу особо остановиться на художественном фильме «Илхак» («Неугасимая надежда»), созданном молодым, талантливым режиссером Джахонгиром Ахмедовым на студии национального агентства «Узбеккино». Я вчера с большим интересом и волнением посмотрел этот фильм, посвященный одному из самых сложных и трагических периодов в истории нашего народа. Являясь одой настоящего героизма, он вызывает отклик в душе каждого человека.
В образе Зульфии Закировой, до конца жизни с болью и тоской ждавшей возвращения с войны пятерых своих погибших сыновей-героев, нашли отражение лучшие человеческие качества, присущие узбекским матерям, всем узбекским женщинам. Мы решили показать этот прекрасный фильм по нашим телеканалам именно сегодня, в праздничный день. Советую всем, прежде всего молодежи, посмотреть его в кругу семьи и брать пример самоотверженности, мужества и высокого человеческого достоинства с его героев.
С гордостью хочу подчеркнуть: в самом центре Парка Победы сегодня возвышается величественный памятник «Ода стойкости», посвященный матери-Родине, всем матерям Узбекистана. Этот монумент станет для всех, особенно для молодежи, символом таких вечных ценностей, как семья, любовь и верность.
Убежден, что весь мемориальный комплекс в Парке Победы, воспевающий высокие человеческие качества, будет священным местом притяжения и духовно-нравственного воспитания для наших соотечественников.
Надо сказать, что в столь короткие сроки, особенно в условиях карантина, было непросто построить этот огромный комплекс. Но, несмотря на все трудности, наши строители и архитекторы, инженеры и специалисты разных сфер, художники и скульпторы, наша энергичная молодежь, понимая, что участвуют в выполнении такой благородной задачи, самоотверженно трудились днем и ночью. В результате его строительство было завершено к празднику 9 Мая.
Пользуясь случаем, от своего имени и от имени нашего народа выражаю всем, кто внес большой вклад в это доброе дело, глубокую благодарность.
Поздравляю вас, дорогие ветераны, весь наш народ с открытием Парка Победы, Парка памяти и почестей.
Уважаемые ветераны!
Сегодняшний праздник для всех нас – это действительно радость со слезами на глазах. В этот праздничный день мы прежде всего склоняем голову перед светлой памятью наших соотечественников, отдавших жизнь за Родину.
С чувством безграничной благодарности и скорби мы вспоминаем имена тысяч участников войны и трудового фронта, наших смелых и отважных отцов и дедов, стойких и терпеливых матерей и бабушек – всех узбекистанцев разных национальностей, внесших вклад в Великую Победу.
Дружба, братство многонационального народа Узбекистана, закаленные в суровые годы войны, являются прочным фундаментом всех наших достижений. Эта сплоченность и единство – наше главное богатство, и мы обязаны беречь и сохранять его как самую великую ценность.
Все мы – члены большой дружной семьи, объединенные общими надеждами и заботами, общей благородной целью созидания нового, процветающего Узбекистана.
Мысленно обнимая всех вас, уважаемые ветераны, выражаю вам огромную благодарность за мужество и преданность Родине, за ваш подвиг во имя сегодняшней мирной, свободной и благополучной жизни.
Мы видим в вас мудрых наставников, пользующихся большим уважением и авторитетом в обществе, дорожим вашими советами, богатым жизненным опытом. Мы гордимся каждым из вас, вы являетесь для нас образцом беззаветного служения Родине, и так будет всегда. Присущие вам смелость и отвага, самоотверженность – неиссякаемый источник силы и энергии, пример в преодолении многих проблем, с которыми мы сталкиваемся сегодня в жизни.
Обращаясь к вам, дорогие ветераны, хочу подчеркнуть, что почитать и заботиться о вас, создавать все условия для обеспечения вашего здоровья и достойной жизни – наш священный долг, приоритет государственной политики, и мы, безусловно, продолжим эту благородную работу.
Отмечая сегодня 75-летие Великой Победы, мы снова и снова вспоминаем о героизме нашего народа, думаем об уроках той страшной войны.
Я не раз подчеркивал, что вклад народа Узбекистана в Великую Победу еще не до конца изучен, обращая на это внимание нашей общественности. Сегодня с удовлетворением хочу сказать, что за последние годы проделана большая работа в этом направлении.
Прежде всего, мы открыли для исследователей ранее засекреченные и недоступные архивные документы и материалы. Наряду с этим усилилось сотрудничество с архивными учреждениями, музеями и фондами, учеными-историками, специалистами, общественностью республик бывшего Союза и других зарубежных стран.
Благодаря проведенным научным исследованиям сегодня получены новые важные данные об участии нашего народа во Второй мировой войне, подвигах героев – наших отцов и дедов. Результаты этой работы в настоящее время широко освещаются в средствах массовой информации, новых книгах и альбомах.
Мы имеем все основания говорить о начале нового этапа в изучении нашей истории периода Второй мировой войны. Так, до сих пор считалось, что из 6 миллионов 551 тысячи человек, проживавших в то время в республике, в войне участвовали около 1 миллиона 500 тысяч.
А как свидетельствуют последние данные, из Узбекистана были мобилизованы на фронт около 1 миллиона 951 тысячи человек. Это значит, что в борьбу против фашизма с оружием в руках вступил каждый третий узбекистанец.
То, что в течение стольких лет вне нашего внимания оставались имена и судьбы около 451 тысячи наших соотечественников, участвовавших в ожесточенных боях, конечно, нельзя признать справедливым.
Также установлено, что в действующую армию были призваны более 59 тысяч узбекистанцев, высланных из республики в период раскулачивания.
Хочу привести еще некоторые цифры: прежде считалось, что в боях погибли 396 тысяч наших граждан, ушедших на войну, а на самом деле – свыше 538 тысяч.
Кроме того, мы не имели достоверных данных о количестве без вести пропавших. Сегодня точно установлено, что в годы войны пропали без вести более 158 тысяч наших соотечественников.
Действительно, как велики были потери, сколько горя и страданий выпало на долю нашего народа в годы войны!
В ходе научных исследований многое удалось прояснить и в вопросе о награждении представителей Узбекистана боевыми орденами и медалями. До сих пор называлась цифра 120 тысяч человек. Сегодня установлено, что среди награжденных было свыше 200 тысяч наших солдат и офицеров. Документально подтверждено, что звания Героя Советского Союза были удостоены не 280, как считалось прежде, а 301 представитель Узбекистана, 70 – награждены орденом Славы всех трех степеней.
Хочу поблагодарить наших ученых-историков, всех представителей научной и творческой интеллигенции, которые внесли большой вклад в установление бесценной исторической правды и справедливости. Я призываю их продолжить исследования в этом направлении, постоянно обогащать новыми материалами экспозиции музея Славы, построенного в Парке Победы.
Думаю, в целях глубокого изучения и доведения в полном объеме до следующих поколений достоверных данных о подвиге наших отцов и дедов было бы целесообразно каждый год в преддверии 9 Мая издавать отдельную книгу с новыми историческими фактами.
В суровые годы войны весь народ Узбекистана неустанно трудился с единой целью: «Все – для фронта, все – для победы!». Наша страна превратилась в надежный тыл по обеспечению фронта. Узбекистан производил и поставлял на фронт большое количество военной техники и боеприпасов, продовольствия, одежды, лекарств и другой жизненно важной продукции. Благодаря самоотверженному труду нашего многонационального народа около 300 предприятий республики начали выпускать продукцию военного назначения. Также с прифронтовых территорий в Узбекистан был перебазирован и в короткое время пущен в эксплуатацию 151 завод. Тысячи раненых бойцов прошли лечение в организованных в нашей стране госпиталях.
По последним данным, в Узбекистан были эвакуированы 1,5 миллиона человек из тех республик, где полыхала война, в том числе свыше 250 тысяч детей. Наш народ дал им кров, окружил любовью и заботой, делился подчас последним куском хлеба, проявив присущий ему высокий гуманизм.
75 лет прошло с тех пор, как закончилась самая страшная в истории человечества Вторая мировая война. Однако, к сожалению, в разных уголках планеты, в том числе вблизи от нашего региона, вновь возникают вооруженные конфликты и кровопролитные столкновения. Поэтому мы всегда должны быть бдительными, еще больше укреплять нашу независимость, мощь нашей страны и потенциал Вооруженных Сил.
Сегодня мы с вами строим новый Узбекистан. Новая жизнь, проводимые кардинальные преобразования требуют от всех нас самоотверженности, активной гражданской позиции, созидательной деятельности. Нашей важнейшей задачей остается сохранение мира, развитие сотрудничества с международным сообществом, прежде всего с соседними странами.
Пользуясь случаем, сегодня мы искренне поздравляем с великим праздником Победы братские народы, внесшие достойный вклад в борьбу против фашизма, всех людей доброй воли, желаем им мира и процветания.
Уверен, что наш благородный народ, в сердце которого вечно будет жить память о великом ратном и трудовом подвиге отцов и дедов, мобилизует все свои силы и возможности во имя сохранения величайшей ценности – мирной и благополучной жизни.