O'zbekistonda ichki ishlar organlari faoliyatining ochiqligi va oshkoraligini ta'minlash bo'yicha qo'shimcha choralar ko'rilmoqda
22 may kuni O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi ichki ishlar idoralarining ozodlikdan mahrum qilish bilan bog'liq jazolarni ijro etish sohasidagi faoliyati ochiqligi va oshkoraligini ta'minlash bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlarni belgilaydigan qaror qabul qildi.
“Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi to'g'risida” gi qonunni amalga oshirish doirasida qabul qilingan hujjatda oshkor qilinishi kerak bo'lgan ma'lumotlar ro'yxati belgilab berilgan.
Ro'yxatga penitentsiar muassasalar va tergov hibsxonalarida saqlanayotgan shaxslar soni, tegishli muassasalarning soni va joylashgan o'rni, ularning ishlab chiqarish faoliyati va ilgari yopilgan boshqa ma'lumotlar kiritilgan.
Ichki ishlar vazirligiga bir oy muddatda manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda qabul qilingan qonun va me'yoriy hujjatlarni hukumat qarori bilan muvofiqlashtirish topshirildi.

Uzbekistan adopted additional measures to ensure transparency of internal affairs bodies
On May 22, Cabinet of Minister of Uzbekistan adopted the decree that determines additional measures to ensure openness and transparency of internal affairs bodies applied to execution of imprisonment sentences.
The decree, adopted within the law “On openness of activities of the government bodies and governance”, defines the list of information subject to declassification.
Particularly, the list foresees the disclosure of information on the number of persons placed to penal institutions and pre-trial detention centers, the number and location of relevant institutions and more. This is being done to ensure transparency of internal affairs bodies.
Ministry of Internal Affairs in collaboration with interested ministries and agencies is assigned to align adopted normative legal acts in accordance with the decree of the government.