Ўзбекистон халқаро ҳамжамиятга пухта ўйланган интеграция фалсафасини таклиф этмоқда
Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегия в минтақалараро тадқиқотлар институты директора биринчи ўринбосари Акрамжон Неъматов 4-6 новых кунлари бўлиб ўтадиган Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқлик бўйича Термиз мулоқотининг иккинчи йиғилиши арафасида «Дунё» А.А. саволларига жавоб берди.
- Акр а мжон Илҳомович, яқин кунларда Термиз мулоқоти доирасидаги иккинчи йиғилишга старт берилади. Ушбуннинг форумнинг кун тартиби қандай ва унда қайси масалалар устувор ҳисобланади? Аксарият кузатувчилар бу жараёнда, аввало, иқтисодиетни — темирйўллар, энергетика инфратузилмаси, транзит савдосини кўрмоқда. Ўзаро боғлиқликнинг асосий моҳияти шундан исходратми?
- Шубҳасиз, иқтисодиёт – асосий таркибий қисмлардан биридир. Иқтисодий ҳамкорлик – если давлатларни боғлайдиган настоящий манфаатлар, ўзаро фойда, халқларимиз фаровонлиги ва юксалишининг пойдеворидир. Албатта, трансрегиональный бизнес, юриспруденция, логистика, савдо, транспортные услуги, энергетика в инфратузилме, где мухим асосини ташкил этади.
Бироқ ўзаро боғлиқликнинг ўзи фақатгина иқтисодий ҳамкорлик билан ўлчанмайди. Кун тартибимиз анча кэн, мақсадларимиз эса бунданда юксакдир. Гэп бутун улкан Евроосии ҳудудида ягона ишонч, барқарор тараққиёт ва ажралмас хавфсизлик маконини яратиш ҳақида бормоқда.
Шу Сабабли и Термиз много раз слышал о тартиби жуда кэн, иштирокчилари таркиби это инклюзивное хусусиятга эга. Бу йилги учрашувимиз Осиёда ҳамкорлик ва ишонч хоралари бўйича кенгаш (ОҲИЧК) билан шерикликда ташкил этилмоқда. Бу бежит эмас, албатта, ноль ОҲИЧКнинг асосий вазифаси Осиёда ишонч хораларини мустаҳкамлашдан изгнанник. Мулоқотда, шунингдек, БМТнинг Марказий Осиё изучает превентивную дипломатию бўйича минтақави маркази ҳамда БМТнинг Афғонстонга ёрдам кўрсатиш миссияси ҳам фаол қатнашмоқда. Гарчи диққат марказида географический житель Марказий в Жанубий Осийе турган бўлсада, Евроосия маконининг барча мамлакатлари, қолаверса ундан ташқаридаги давлатлар ҳам мулоқотимизнинг тўлақонли иштирокчилари в манфаатдор томонлари ҳисобланади. Буни Озарбайжон, Бюк Британия, Германия, Қатар, Хитой, Россия, Турция, АҚШ, Швейцария в бошқа давлатлардан ташриф буюраётган представительствлар таркиби яққол тасдиқлайди.
Если вы хотите, чтобы это произошло, Термиз начал свою работу с Президентом Шавкатом Мирзиёевнингом Марказием ваа Жанубий Осио, который организовал глобальный ташаббусининг Амалия Ифодасидира. Мазкур стратегический ғо халқаро ҳамжамият томонидан бир овоздан қўллаб-қувватланди ҳамда 2022 г. иилда қабул қилинган БМТ Бош Ассамблеясининг махсус резолюциясида расман мустаҳкамлаб қўйилди. Ушбу резолюция трансрегионал яқинлашув учун узоқ муддатли халқаро-ҳуқуқий асос яратиб, уни барқарор ривожланишнинг муҳим омилларидан бири сифатида эътироф этди. Умуман Олганды, мазкур қадам давлатимиз раҳбарининг ўзаро манфаатдорлик, собственный яшши қўшничилик ва профилактический тинчликпарварлик тамойилларига асосланган давлатлараро муносабатларни изчил шаклантиришга қаратилган чуқурстратегик ёндашувини яққол намён этади.
Мулоқотнинг ҳаммуаллифлари орасида Нуфузли тинчликпарвар ташкилотлар, сиёсий жамғармалар ва этот академик доиралар ҳам бор. Улардан бир нечтасини санаб ўтаман — булар Конрад Аденауэр жамғармаси, Бергхоф жамғармаси (ГФР), ПисНексус (Швейцария), «Поиск точек соприкосновения» (АҚШ) ҳамда нуфузли Жоржтаун университетидир. Бизнинг умумий вазифамиз кэн қамровли ва очиқ мулоқот учун ҳақиқатан ҳам инклюзив кўп томонлама Платформа Яратишдан Фортурат.
- Бўлажак мулоқот дастури қандай? У фақат расмий ялпи мажлислар билан чекланадими?
- Мулоқотимиз кен кўламли и кунлик форум бўлиб, чтобы получить доступ к большему количеству доирасидан к кенгу. Биз чуқур назарий мунозарани амалий натижалар билан уйғунлаштиришга интиламиз.
Асосий сессиялардан ташгари, дастур доирасида бир қатор муҳим қўшимча тадбирлар жалаштирилган.
Хусусан, тадбир доирасида Марказий Осиё мамлакатлари ва Афғонистон ўртасидаги ҳамкорлик, Афғонистон - Ўзбекистон - Покистон йўналишида мулоқотни йўлга қўйиш, Марказий Осиёда минтақавий ўзига хослик масалалари, шунингдек, тинчликпарварлик ва барқарор ривожланиш мавзусида ёшлар ўртасидаги мулоқотни ривожлантиришга бағишланган қатор эксперт ва академик мунозаралар ўтказилиши режалаштирилган. Ушбу муҳокамаларнинг асосий мақсади конструктив ҳамкорлик кун тартибини илгари суриш, ўзаро англашувни мустаҳкамлаш ва минтақавий ҳамкорликнинг узоқ муддатли механизмларини шакллантириш учун эксперт-таҳлилий ва интеллектуал салоҳиятни ишга солишдан иборат.
Бундан ташқари, дастурда сайёр сессиялар ҳам кўзда тутилган. Мулоқот иштирокчилари Жанубий Осиё мамлакатлари билан савдо-иқтисодий ва логистика соҳасидаги ҳамкорликнинг замонавий инфратузилмаси, жумладан, “Айритом” халқаро савдо маркази ва “Termez Cargo Center” халқаро логистика хаби фаолияти билан яқиндан танишиш, шунингдек, ушбу қадимий шаҳарнинг бой маданий-тарихий мероси билан танишиш мақсадида Термизга ташриф буюришлари режалаштирилган. Мулоқотнинг учинчи куни Самарқандда бўлиб ўтади, унда делегатлар тарихан Шарқ ва Ғарб, Шимол ва Жануб ўртасида кўприк бўлиб хизмат қилган Самарқанд Ренессансининг ноёб цивилизациявий мероси билан танишадилар.
- Иқтисодий ўсиш барқарорлик ва хавфсизлик билан қандай боғлиқ? Бу фақат бизнес ҳисоб-китобими ёки иқтисодий лойиҳалар ортида каттароқ нарса борми?
— Ҳа, албатта, бунинг замирида бунданда улканроқ мақсадлар ётибди. Гап узоқ муддатли, стратегик умумий манфаатларни шакллантириш ҳақида кетмоқда. Йирик трансчегаравий лойиҳалар минтақаларни мустаҳкам бирлаштиришга, уларнинг ўзаро боғлиқлигини кучайтиришга хизмат қилади. Мамлакатлар иқтисодий жиҳатдан биргаликдаги бунёдкорлик фаолиятига боғланганида, зиддиятга бориш барча томонлар учун манфаатсиз бўлиб қолади.
Бундан ташқари, айнан барқарор иқтисодий ўсиш анъанавий равишда радикализм ва беқарорликнинг асосий ёқилғиси бўлган қашшоқлик, ишсизлик, аҳолининг маргиналлашуви каби вайронкор ҳодисаларнинг ижтимоий асосини бартараф этади. Иқтисодий тараққиёт — бу чақириқларнинг оқибатлари билан эмас, балки уларнинг туб сабаблари билан курашишдир.
Масалан, Трансафғон темир йўл коридори (Термиз–Мозори-Шариф–Қобул–Найбобод–Харлочи) қурилиши лойиҳасини олайлик. Марказий Осиё мамлакатлари учун бу Ҳинд океани портларига энг қисқа чиқиш йўли бўлиб, логистика харажатларини 30-40 фоизга камайтиради. Покистон ва Жанубий Осиё учун бу минтақамиз ресурслари ва бозорларига тўғридан-тўғри киришдир. У иқтисодиётнинг турдош тармоқларини ривожлантириш учун кучли туртки бўлиб, янги иш ўринлари, бюджет даромадлари ва жадал технологик ривожланиш йўлига кириш имконини беради. Бироқ энг асосийси – бу йўлак Афғонистонни тинч ва бунёдкор тараққиёт жараёнларига интеграция қилади. Шу тариқа, Трансафғон магистрали шунчаки тижорий ёки муҳандислик лойиҳаси эмас, балки афғон заминида тинчлик ўрнатиш учун узоқ муддатли иқтисодий рағбатлар яратадиган юксак самарали тинчликпарвар воситадир. CASA-1000 ёки TAPI газ қувури каби бошқа йирик трансчегаравий лойиҳалар ҳам айни шу тамойил асосида ишлайди. Уларнинг асосий қиймати шундаки, улар минтақада узоқ муддатли тинчлик ва барқарорликни сақлашда барча томонларнинг ажралмас умумий манфаатларини шакллантиради.
- Умумий экотизим ва иқлим ўзгариши муаммолари кун тартибида қандай роль ўйнайди? Зеро, Марказий ва Жанубий Осиё экологик муаммолар туфайли улкан босим остида қолмоқда.
– Бу энг муҳим ва энг нозик масалалардан биридир. Айнан табиат ва умумий экологик тизимимиз минтақалар ўртасидаги узвий боғлиқлик ҳамда мавжуд таҳдидларга жамоавий жавоб бериш заруратини яққол намоён этади. Иқлим ўзгаришлари сув, озиқ-овқат ва энергетик хавфсизлик, транспорт ҳамда инсонлар ҳаёт фаолияти бир-бири билан нақадар чамбарчас боғланганини кўрсатмоқда. Помир ва Тянь-Шань музликларининг эриши Марказий ҳамда Жанубий Осиёда сув таъминоти ва қишлоқ хўжалигига бевосита таъсир кўрсатмоқда. Қурғоқчилик ва кескин об-ҳаво ҳодисалари барчамиз учун умумий синовдир. Шу боис, бундай таҳдидларга фақат биргаликдаги саъй-ҳаракатлар орқали самарали жавоб қайтариш мумкин. Зеро, улар юз миллионлаб инсонларнинг ҳаётий манфаатлари ва барқарор тараққиёт истиқболларига бевосита дахлдордир.
Шу боис мулоқот кун тартибидан биргаликда мослашиш ва экологик барқарорликни таъминлаш масалалари ўрин олган. Ишончимиз комилки, самарали ечимлар миллий чора-тадбирлар билан яккаланиб қолиши мумкин эмас, улар трансчегаравий хусусиятга эга бўлиши керак. Биз бу борада фаол иш олиб бормоқдамиз. Хусусан, афғонистонлик ҳамкорларимиз Ўзбекистон ва умуман Марказий Осиё томонидан ташкил этилаётган сув мулоқотининг доимий иштирокчилари ҳисобланади. Афғонистон делегациялари “Тошкент сув ҳафталиги”да, сув дипломатиясига оид анжуманларда ва бошқа минтақавий экологик форумларда фаол иштирок этиб келмоқда. Сув ресурсларини биргаликда бошқариш борасида ўзаро мақбул ва адолатли ечимларни доимий излаш ишлари давом этяпти, зеро, табиат сиёсий чегараларни тан олмайди. Бугун биз потенциал зиддият манбаи бўлиши мумкин бўлган масалаларда ҳам, тўғри ёндашув билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик учун замин яратилаётганини кўриб турибмиз. Экологик таҳдидларнинг умумийлигини англаб етиш биргаликдаги бунёдкорлик фаолиятимизнинг қудратли ҳаракатлантирувчи кучига айланмоқда.
- Ушбу кенг кўламли трансминтақавий тузилмада маданият ва гуманитар ўлчов қандай ўрин тутади? Улар қанчалик муҳим?
— Мен шундай жавоб берган бўлардим: бу бизнинг асосий, фундаментал йўналишимиздир. Биз суҳбатимизни иқтисодиёт, инфратузилма ва иқлимдан бошлаган бўлсакда, маданий-гуманитар ўзаро боғлиқликни биринчи ўринга қўйиш кераклигига ишонаман. Иқтисодиёт ва логистика - бу скелет, аммо маданият ва умумий тарихий хотира - бу интеграциямизнинг руҳи ва юраги.
Мамлакатларимиз муштарак маданий-тарихий ва сивилизацион ривожланиш маконига эга эканини англаш муҳим. Биз ишонч кўприкларини шунчаки қурмаяпмиз, бу пойдевор асрлар давомида шаклланиб келган. Термиз мулоқоти минг йиллар давомида Марказий ва Жанубий Осиё ўртасида цивилизациялараро алмашинув дарвозаси бўлиб хизмат қилган қадимий Термиз шаҳри шарафига номланган.
Бу заминда буюк империяларнинг тақдирлари ва давлатчилик анъаналари ўзаро чамбарчас туташган. Суғдиёна, қадимги Бақтрия ва Аҳамонийлар давлатидан бошланган ушбу тарихий жараён Шарқ ва эллин маданиятининг ноёб уйғунлиги шаклланган Юнон-Бақтрия подшолиги даврида янги босқичга кўтарилди. Кейинчалик Кушон империяси дунёга илк бор кенг қамровли минтақалараро интеграция намунасини тақдим этди ва Термизни Буюк ипак йўлининг муҳим тугунларидан бирига айлантирди. Ўрта асрларда Турк хоқонликлари трансевросиё савдо йўллари хавфсизлигининг ишончли кафолати бўлиб хизмат қилган бўлса, Ғазнавийлар сулоласи Мовароуннаҳрнинг юксак маданиятини Ҳиндистон текисликлари билан боғлаган қудратли давлатчилик кўпригини яратди. Ниҳоят, Темурийлар даври ҳамда Бобур асос солган Бобурийлар империяси ушбу цивилизацион уйғунликнинг энг юксак чўққисига айланди. Самарқанд ва Бухоронинг бетакрор меъморий анъаналари Деҳли, Агра ва Лоҳурдаги улуғвор меъморий мажмуаларда ўз аксини топди. Эски ўзбек, форс ва санскрит тиллари туташувида эса ягона маданий қатлам шаклланиб, унинг мусиқий ва шеърий анъаналари бугунги кунда ҳам халқларимизнинг маънавий хотирасида яшаб келмоқда.
Ушбу макроҳудуд асрлар давомида жаҳон динларининг муқаддас чорраҳаси сифатида ривожланган. Бақтрия зардуштийлик бешиги бўлган. Бу ердан Афғонистон орқали шимол ва шарққа буддавийлик тарқалган — Термиздаги Фаёзтепа ва Қоратепа будда монастирлари ҳозиргача ушбу маънавий кўприк хотирасини сақлаб келмоқда. Бу ерда несторианлик йўналишидаги христианлик, инсон ва табиат уйғунлигининг теран экологик фалсафасига эга бўлган тангричилик ҳамда, албатта, диний бағрикенгликнинг улуғ меросини ўзига сингдириб, Шарқ Ренессанси ҳодисасини юзага келтирган ислом дини тинч-тотув яшаб келган.
Буларнинг барчаси мутлақо ноёб ва ҳаётий маданий муҳитни шакллантирди. Бу мерос йўқолиб кетгани йўқ, аксинча, у бугунги кунда ҳам кундалик фаолиятимизда, тафаккуримизда ва анъаналаримизда яшаб келмоқда. Бироқ бундай мерос ўз-ўзидан сақланиб қолмайди — уни доимий равишда қайта тиклаб, мазмунан бойитиб бориш зарур. Тарих — бу узлуксиз давом этадиган хотира ва тафаккур жараёнидир. Бизнинг энг муҳим вазифамиз эса ана шу буюк тарихий ҳақиқатни фаол жамоатчилик онгига қайтаришдан иборат. Мен чуқур ишонаманки, мана шу муштаракликни англаш халқларимизнинг тинчлик ва барқарорликни асраш борасидаги ўзаро масъулиятини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқади.
- Лекин нега бугун бу мерос унутилгандек туюлади?
- Афсуски, сўнгги бир ярим аср давомида бу тарихий хотира онгли равишда онгимиздан ўчириб ташланди. Бизга сунъий равишда “Катта ўйин”нинг деструктив мустамлакачилик стереотипи тиқиштирилди, минтақаларимиз абадий тарқоқлик, ташқи кучларнинг геосиёсий рақобати ва чексиз можароларга маҳкум эканлиги ҳақидаги ёлғон афсона сингдирилди. Биз ҳамон кўп жиҳатдан ана шу зарарли стереотип таъсирида яшаб келмоқдамиз, Афғонистонни фақат таҳдид нуқтаи назаридан, Жанубий Осиёни эса узоқ, бегона ва хавфли деб қабул қилмоқдамиз.
Бироқ биз нурсиз вайроналар устида турганимиз йўқ. Умумий тарихимиз барҳаёт. Ушбу тарихий хотирани жонлантириш, чукур экспертлар муҳокамасини йўлга қўйиш, муштарак цивилизации вий должен быть одамларом онгига хайтариш – бугунги валодлар ва сиёсий элиталар зимнего юклатилгана тарих масъулиятдиректор. Термиз мулоқотининг асосий, экспертный мақсадларидан бири ҳам айнан шунда.
Тошкент, Деҳли, Исломобод ёки Кобулдаги фуқаролар, зиёлилар ва этачилар бир-бирларины шунчаки бизнес-эмис, балки, ягона маданийнинг код меросхўрлари сифатида аниқ кўра бошлаганларида, мутлақо бошқача дарагадаги ишонч пайдо бўлади. Умумий меросга дахлдорлик туйғуси ташқи ўйинчиларнинг вазиятни ташқаридан силкитиш ва минтақавий зиддиятлардан фойдаланишга бўлган ҳар қандай уринишларига қарши анг ишончли ички қалқон бўлади. Тақдиримизнинг бўлинмаслигини англаш халқларни муқобилсиз бунёдкор кун тартибини танлашга ва урушлардан бутунлай воз кечишга мажбур қилади.
Термиз мулоқотининг Тошкент босқичи арафасида Ўзбекистон халқаро ҳамжамиятга тубдан бошқача, чуқур англанган интеграция фалсафасини таклиф этаётгани аён бўлмоқда. Бу шунчаки темирйўллар қуриш ёки электр узатиш тармоқларини тортишга қаратилган технократик ёндашув эмас. Если вы — мудрый инфратузилма умный тарихнинг мустаҳкам в кўринмас ришталарининг моддии ифодаси, вы можете найти его. Если вы хотите, чтобы фундаментальная мастурбация была в долгосрочной перспективе, вы должны инвестировать в транзитные перевозки и получить выгоду от узлуксизма и краткосрочных инвестиций, а также куски средств, которые будут способствовать сивилизационному торжеству в долгосрочной перспективе. Термиз Мулоқоти Осиё халқларига ўз тарихини қайтариб, но муқаддас заминда тинчлик в барқарорни сақлаш, чтобы учить муҳим эканини ҳамда қандай буюк келажак йўлида бунинг зарурлигини ёдга солади.

Узбекистан предлагает международному сообществу глубоко осознанную философию интеграции
Накануне проведено 4-6 знаков июня для межрегиональной ведущей событий — вторая сессия Термезского диалога по взаимодействию между Центральной и Южной Азией — первый заместитель директора Института стратегий и межрегиональных исследований при Президенте Узбекистана Акрамжон Неъматов ответил на вопросы ИА «Дунё».
- Акрамжон Илхомович, в ближайшие дни стартует вторая встреча в рамках Термезского диалога. Какова повестка этого форума и что находится в приоритете? Большинство наблюдателей участвуют в этом процессе, прежде чем произойдет катастрофа, — железные дороги, энергетическую инфраструктуру, транзитную торговлю. Является ли это основным дополнением?
- США, экономика — это одна из главных фигур. Экономическое взаимодействие — это реальное объединение интересов государств, взаимные выгоды, основа развития и роста наших народов. Конечно, когда мы ведем речь о трансрегиональной взаимосвязи, о логистике, торговле, транспортных коридорах, энергетике и инфраструктуре, то есть о важнейшей, осязаемой основе этого процесса.
Но сама по себе близость не измеряется исключительно экономическими взаимодействиями. Наша повестка гораздо шире, а цель — намного выше. Речь идет о создании необходимых пространств безопасности, обеспечения развития и недельной безопасности на всем масштабном евразийском пространстве.
Именно поэтому повестка Термезского диалога столь обширна, а состав участников носит инклюзивный характер. Наша встреча в этом году происходит в партнерстве с Совещанием по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА). И это неспроста, ведь миссия СВМДА изначально заключается в укреплении меры доверия в Азии. В диалоге также принимают активное участие представители Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА), Миссии ООН по содействию Афганистану (МООНСА), ШОС, СНГ, ОЭС, ЕС, ОТГ и других региональных структур. Хотя в центре внимания находятся Центральная и Южная Азия, полноправными участниками и заинтересованными сторонами нашего диалога являются страны на всех евразийских пространствах, и не только, что в отчете подтверждается составом прибывающих делегаций.
Здесь важен конфликт, который сам по себе Термезский диалог является практическим воплощением глобальных инициатив Президента Шавката Мирзиёева по принципу взаимодействия между Центральной и Южной Азией. Эта стратегическая идея нашла единогласную международную поддержку и была официально закреплена в борьбе за терроризм мира ООН, общепринятой в 2022 году. Значимость этого секрета трудно переоценить: она заложила долгосрочную международно-правовую основу для трансрегионального сближения и признала его ключевым фактором развития. В целом, данный шаг демонстрирует концептуальный стратегический подход нашего лидера, который заключается в постоянном выстраивании межгосударственных отношений на принципах взаимной выгоды, искреннего добрососедства и превентивного миролюбия.
Среди соорганизаторов диалога также представлены авторитетные миротворческие организации, политические фонды и академические круги. Назову лишь ряд из них — это Фонд Конрада Аденауэра, Фонд Бергхоф (ФРГ), ПисНексус (Швейцария), «Поиск общей почвы» (США), а также авторитетный Джорджтаунский университет. Наша главная задача — создать по-настоящему инклюзивную многостороннюю платформу для всестороннего и открытого диалога.
- Какова программа предстоящего диалога? Ограничивается ли она только пленарными заседаниями?
- Наш диалог — это масштабный трехдневный форум, и его программа выходит далеко за рамки классических пленарных сессий. Мы придем совместить глубокую теоретическую дискуссию с практическими результатами.
Помимо основных сессий, в рамках программы запланирован целый ряд мероприятий по соглашению стран-членов ЕС.
В частности, намерены провести специальные экспертные встречи на уровне аналитических центров стран Центральной Азии и Афганистана, а также отдельный трехсторонний экспертный диалог в формате «Афганистан — Узбекистан — Пакистан». Наша ключевая цель здесь — задействовать мощный экспертно-аналитический потенциал регионов для совместного продвижения созидательной повестки межгосударственного взаимодействия.
Более того, программа предусматривает выездные сессии. Для участников диалога запланирован выезд в Термез, чтобы они могли лично ознакомиться с современной инфраструктурой торгово-экономического и логистического взаимодействия со странами Южной Азии, включая работу Международного торгового центра «Айритом» и Международного логистического хаба Termez Cargo Center, а также прикоснуться к богатейшему культурно-историческому наследию этого древнего города. Третий день диалога пройдет в Самарканде, где делегаты ознакомятся с уникальным цивилизационным наследием Самаркандского Ренессанса, исторически служившего мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом.
- Как именно экономический рост связан со стабильностью и безопасностью? Это исключительно бизнес-расчет, или за экономическими проектами стоит нечто большее?
— Да, абсолютно, за этим стоит нечто гораздо большее. Речь идет о формировании долгосрочных, стратегических общих интересов. Крупные трансграничные проекты призваны прочно объединить регионы, усилить их взаимную зависимость друг от друга. Когда страны экономически завязаны на совместное созидание, конфликтовать становится невыгодно всем участникам процесса.
Более того, именно устойчивый экономический рост устраняет социальную базу деструктивных явлений — таких как нищета, безработица, маргинализация населения, которые традиционно выступают главным топливом для радикализма и нестабильности. Экономическое развитие — это борьба с первопричинами вызовов, а не с их последствиями.
Возьмем, к примеру, проект строительства Трансафганского железнодорожного коридора («Термез—Мазари-Шариф—Кабул—Найбабад—Харлачи»). Для стран Центральной Азии — это кратчайший выход к портам Индийского океана, снижающий логистические издержки на 30–40%. Для Пакистана и Южной Азии — это прямой доступ к ресурсам и рынкам нашего региона. Это мощнейший триггер развития сопредельных отраслей экономики, это новые рабочие места, доходы бюджетов и выход на траекторию ускоренного технологического развития. Но самое главное — этот коридор интегрирует Афганистан в процессы мирного, созидательного развития. Таким образом, Трансафганская магистраль — это не просто коммерческий или инженерный проект, это высокоэффективный миротворческий инструмент, который создает долгосрочные экономические стимулы для мира на афганской земле. Точно так же работают и другие масштабные трансграничные проекты, такие как CASA-1000 или газопровод TAPI. Их главная ценность заключается в том, что они формируют у всех сторон неделимый общий интерес в поддержании долгосрочного мира и стабильности в регионе.
- Какую роль в повестке дня играет общая экосистема и проблемы изменения климата? Ведь Центральная и Южная Азия испытывают колоссальное давление из-за экологических вызовов.
- Это один из важнейших и наиболее чувствительных вопросов. Именно природа и наша общая экосистема нагляднее всего демонстрируют неразрывную связь между регионами и жизненную необходимость коллективного ответа на вызовы. Климатические изменения показывают, как тесно связаны вода, продовольственная и энергетическая безопасность, транспорт и жизнедеятельность людей. Когда тают ледники Памира и Тянь-Шаня, это напрямую бьет по водоснабжению и сельскому хозяйству как в Центральной, так и в Южной Азии. Засухи и экстремальные погодные явления — это наши общие вызовы, требующие только совместного ответа, поскольку они напрямую касаются экзистенциальных основ жизни сотен миллионов людей и влияют на траекторию нашего устойчивого развития.
Поэтому в повестку дня диалога включены вопросы совместной адаптации и обеспечения экологической устойчивости. Мы убеждены, что эффективные решения не могут быть изолированными национальными мерами, они должны носить трансграничный характер. На этом направлении мы активно работаем. В частности, наши афганские партнеры являются постоянными участниками водного диалога, организуемого Узбекистаном и Центральной Азией в целом. Делегации Афганистана принимали активное участие в Ташкентской водной неделе, конференциях по водной дипломатии и других региональных экологических форумах. Идет постоянный совместный поиск взаимоприемлемых и справедливых решений в сфере совместного управления водными ресурсами, ведь природа не знает политических границ. И сегодня мы видим, что в вопросах, которые потенциально могли бы выступать источниками напряженности, при правильном подходе заложена основа для взаимовыгодного сотрудничества. Осознание общности экологических угроз становится мощным драйвером нашей совместной созидательной работы.
- Какое место в этой масштабной трансрегиональной конструкции занимает культура и гуманитарное измерение? Насколько они важны?
— Я бы ответил так: это наше главное, фундаментальное направление. Хотя мы и начали наш разговор с экономики, инфраструктуры и климата, я убежден, что культурно-гуманитарную взаимосвязанность необходимо ставить на первое место. Экономика и логистика — это скелет, но культура и общая историческая память — это душа и сердце нашей интеграции.
Важно понимать, что наши страны разделяют общее пространство культурно-исторического и цивилизационного развития. Мы строим мосты доверия не на пустом месте, этот фундамент формировался веками. Термезский диалог назван в честь древнего города Термеза, который на протяжении тысячелетий служил воротами цивилизационного обмена между Центральной и Южной Азией.
На этой земле переплетались судьбы и государственные традиции великих империй. Начиная с Согдианы, древней Бактрии и Ахеменидского государства, проходя через эпоху Греко-Бактрийского царства, где зародился уникальный восточный и эллинистический синтез. Затем — Кушанская империя, которая явила миру первый образец тотальной межрегиональной интеграции и сделала Термез ключевым узлом Великого шелкового пути. В средние века Тюркские каганаты выступили надежными гарантами безопасности трансевразийских путей, а династия Газневидов создала мощнейший мост государственности, соединивший высокую культуру Мавераннахра с равнинами Индостана. Наконец, эпоха Темуридов и созданная Бабуром империя Великих Моголов стали абсолютным апогеем этого синтеза. Архитектурные шедевры Самарканда и Бухары нашли свое прямое отражение в величественных ансамблях Дели, Агры и Лахора, а на стыке староузбекского, персидского языков и санскрита сформировался единый культурный пласт, музыкальные и поэтические традиции которого до сих пор живут в генетическом коде наших народов.
Этот макрорегион веками развивался как священный перекресток мировых конфессий. Бактрия была колыбелью зороастризма. Отсюда через Афганистан на север и восток проникал буддизм — буддийские монастыри Фаязтепа и Каратепа в Термезе до сих пор хранят память об этом духовном мосте. Здесь мирно сосуществовали христианство несторианского толка, тенгрианство с его глубокой экологической философией гармонии человека и природы, и, конечно, ислам, впитавший в себя великое наследие веротерпимости и породивший феномен Восточного Ренессанса.
Все это сформировало уникальную, жизнеспособную культуру, которая вовсе не исчезла, а продолжает жить в наших повседневных деяниях, мыслях и традициях. Но само по себе это наследие в памяти не удержится — его необходимо постоянно возрождать, воссоздавать. История — это непрерывный пересказ, и наша ключевая задача заключается в том, чтобы вернуть эту великую историческую правду в активное общественное сознание. Я глубоко убежден, что осознание этой общности качественно повысит нашу взаимную ответственность за сохранение мира и стабильности.
- Но почему сегодня это наследие кажется забытым?
- К сожалению, на протяжении последних полутора веков эта историческая память планомерно и намеренно стиралась из нашего сознания. Нам искусственно навязали деструктивный колониальный стереотип «Большой игры», внушив ложный миф о том, что наши регионы обречены на вечную раздробленность, геополитическое соперничество внешних сил и бесконечные конфликты. И мы до сих пор во многом живем под влиянием этого пагубного стереотипа, воспринимая Афганистан исключительно сквозь призму угрозы, а Южную Азию — как нечто далекое, чуждое и небезопасное.
Но мы не стоим на бесплодных руинах. Наша общая история жива. Оживить эту историческую память, глубокий экспертный дискурс, вернуть в сознание людей наше общее цивилизационное величие — это колоссальная историческая ответственность, голосование среди современных поколений и немецких элит. Именно в этом состоит одна из главных, экзистенциальных целей Термезского диалога.
Когда граждане, интеллектуалы и лидеры в Ташкенте, Дели, Исламабаде или Кабуле начнут отчетливо видеть друг друга не просто контрагентов в бизнесе, у наследников сложного культурного кода, возникшего принципиально нет иного уровня доверия. Это чувство причастности к общему наследию станет самым надежным щитом защиты против любых государств внешних игроков, раскачивающих ситуацию извне и играющих в региональных противоречиях. Осознание недельности нашей судьбы заставит народы выбрать безальтернативную созидательную повестку дня и навсегда победу от войны.
В преддверии ташкентского раунда Термезского диалога становится очевидным, что Узбекистан предлагает развивающему сообществу принципиально иную, глубоко осознанную философию. Это не просто технократический подход к строительству железных дорог или прокладке линий электропередачи. Это доктрина, в которой графика инфраструктуры — лишь материальное воплощение прочных невидимых нитей всей истории. Формируется это фундаментальное чувство ответственности и причастности — и тогда транзиты, инвестиции и климатические проекты зарабатывают естественно и мягко, поскольку экономика становится логическим продолжением взаимного цивилизационного тяготения. Термезский диалог возвращает народам Азии их собственную историю, напоминая, чем важно дорожить и ради какого великого будущего необходимо сохранение мира и стабильности на этой священной земле.